ΟΦΗ-Ατρόμητος Live

Εκκίνηση του β’ γύρου με σημαντικό ματς στο «Γεντί Κουλέ»

Διακοπή… τέλος και ο β’ γύρος της Super League ξεκινά με ένα σημαντικό παιχνίδι για τον ΟΦΗ.

Η ομάδα του Ηρακλείου υποδέχεται τον Ατρόμητο για την 14η αγωνιστική, με μοναδικό στόχο τη νίκη, ώστε να αναρριχηθεί ψηλότερα στη βαθμολογία.

Σχηματισμός 3-5-2 από τον Βάλντας Νταμπράουσκας, που «ποντάρει» στην ταχύτητα της επιθετικής γραμμής.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης (64' Νέιρα), Διαμαντής, Λάρσον, Μαρινάκης, Μεγιάδο, Ντιουσέ (75' Περέα), Τοράλ (84' Ντουρμισάι), Μπιφουμά (46' Γκερέρο), Ντίκο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης (38' λ.τ. Στρούγγης), Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ, Γκονζάλες, Φρίντγιονσον (76' Οικονομίδης), Ροτάριου (70' Τζοβάρας), Ρομπάιγ (70' Κλωναρίδης), Τζαβίδας (76' Κιάρτανσον).

*Ενός λεπτού σιγή πριν από τη σέντρα, στη μνήμη του Φανούρη Πατινιώτη, που "έφυγε" σήμερα από τη ζωή.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη της αναμέτρησης από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι.

10' Ωραίο σουτ του Ντίκο έξω από τη μεγάλη περιοχή με πολύ φάλτσο, ο Γιαννιώτης στο αριστερό "παραθυράκι" της εστίας παραχωρεί κόρνερ.

23' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ από το κόρνερ του Τοράλ, ο Έρλινγκμαρκ πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Ντιουσέ στη μικρή περιοχή.

24' Νέο κόρνερ του Τοράλ, αρκετά άστοχη η κεφαλιά του Πασαλίδη από το ύψος της μικρής περιοχής.

27' Ο Τοράλ "στρώνει" έξυπνα τη μπάλα στον Ντιουσέ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, άστοχο το σουτ του Σενεγαλέζου μέσου.

31' Επικίνδυνο γύρισμα του Κεσχρίντα από δεξιά μέσα στην περιοχή, με το πόδι απομακρύνει τη μπάλα ο Μανδάς.

34' Ο Ντίκο περνάει δύο αντιπάλους και μπαίνει στην περιοχή, όμως το γύρισμα του είναι στο... πουθενά.

38' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Στρούγγης στη θέση του Μαυρομμάτη, που δε μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού.

39' Ο Λάρσον ξεμαρκαρίστηκε ωραία έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ 0-1: Δεν απομακρύνθηκε η μπάλα από την περιοχή και ο Έρλινγκμαρκ με δυνατό σουτ τη στέλνει στα δίχτυα για το 0-1. Κόντρα στη ροή του αγώνα το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, καθώς ο ΟΦΗ είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ με 0-1. Άδικο το αποτελεσμα με βάση την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, όπου ο ΟΦΗ ήταν η ομάδα που "ζητούσε" το προβάδισμα με παιχνίδι υπομονής και καλής κυκλοφορίας. Οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και προηγήθηκαν στη μοναδική τους "επίσκεψη" στα καρέ του Μανδά.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Μία αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Γκερέρο στη θέση του Μπιφουμά.

48' Μακρινό σουτ του Διαμαντή, αποκρούει στη δεξιά του γωνία ο Γιαννιώτης.

51' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ ΟΦΗ ΜΕΣΩ VAR: Εκτέλεση φάουλ του Τοράλ, ο Βούρος με προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά ο διαιτητής Τζήλος έδειξε σέντρα, όμως μετά από έλεγχο μέσω VAR το γκολ ακυρώθηκε, αφού ο αρχηγός του ΟΦΗ ήταν σε θέση οφσάιντ.

63' Σουτ του Λάρσον μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Γιαννιώτης.

64' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Δυνατό διαγώνιο σουτ του Ντίκο μέσα από την περιοχή, η μπάλα σταμάταει στο αριστερό κάθετο δοκάτι της εστίας.

64' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Νέιρα αντί του Πασαλίδη.

70' Διπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Τζοβάρας αντί του Ροτάριου και Κλωναρίδης στη θέση του Ρομπάιγ.

75' Αλλαγή από τον Νταμπράουσκας. Ο Περέα στη θέση του Ντιουσέ.

76' "Κλείνει" τις αλλαγές του ο Κόουλμαν. Με Οικονομίδη στη θέση του Φρίντγιονσον και Κιάρτανσον αντί του Τζαβίδα.

84' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ντουρμισάι στη θέση του Τοράλ.

85' Κίτρινη κάρτα στον Νέιρα για αψιμαχία με αντίπαλο.

85' Κίτρινη και στον Στρούγγη για το φάουλ στον Αργεντίνο.

87' Εκτελεί το φάουλ ο Νέιρα, κεφαλιά του Περέα ψηλά άουτ.

88' Σουτ του Κιάρτανσον μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Μανδάς.

95' Φάση διαρκείας έξω από την περιοχή του Ατρομήτου, ο Ντουρμισάι το τελικό σουτ, αλλά είναι άστοχος.

Τέλος του ΟΦΗ, "πικρή" ήττα 0-1 για τους Κρητικούς στο ματς με τον Ατρόμητο. Άδικο το αποτέλεσμα με βάση την εικόνα των δύο ομάδων.