ΟΦΗ-Άρης Live

Η ρεβάνς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας

Μπροστά σε μια μεγάλη πρόκληση είναι ο ΟΦΗ, που αντιμετωπίζει τον Άρη στον επαναληπτικό αγώνα για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Ηρακλείου θα προσπαθήσει να ανατρέψει το εις βάρος της 3-1 από το πρώτο ματς και θα "κυνηγήσει" ένα γρήγορο γκολ.

Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Γαγιέγος που έμεινε εκτός 20αδας, ενώ δε λείπουν οι εκπλήξεις στην 11αδα από το Νίκο Νιόπλια.

Καμάου και Τσιλιανίδης στο αρχικό σχήμα.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στο "Γεντί Κουλέ".

2' Καλή στιγμή για τον Άρη, με τον Σάσα να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κοντράρει στα σώματα και φεύγει κόρνερ.

4' Διακοπή στον αγώνα για να δοθούν οι πρώτες βοήθειες στον Τοράλ, που έχει ματώσει πάνω από το μάτι.

10' Σέντρα του Μαρινάκη από δεξιά, απομακρύνει με τις "γροθιές" ο Κουέστα και σε δεύτερο χρόνο, οι αμυντικοί του Άρη προλαβαίνουν τον Τσιλιανίδη.

12' Κίτρινη κάρτα στον Φαμπιάνο.

24' Αντικανονικό μαρκάρισμα από τον Σούντγκρεν θα δει και αυτός την κίτρινη κάρτα.

Συμπληρώσαμε το πρώτο ημίωρο. Ο ΟΦΗ "βγάζει" αγωνιστική ένταση στο παιχνίδι του, έχει τρεξίματα και αποφασιστικότητα στις "μονομαχίες", όμως δυσκολεύεται να δημιουργήσει τελικές προσπάθειες στην αντίπαλη περιοχή.

44' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Αρχικά ο διαιτητής Τσακαλίδης δίνει κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Εντιαγέ. Μετά από επικοινωνία με το VAR, ελέγχει ο ίδιος τη φάση στο μόνιτορ και τελικά αποβάλλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Αργεντίνο μέσο του ΟΦΗ.

45+6' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. 0-0 το αποτέλεσμα και πλέον το έργο του ΟΦΗ είναι πολύ δύσκολο, καθώς έχει μείνει με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μεγιάδο.

46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.

48' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ: Ο διαιτητής Τσακαλίδης υποδεικνύει την "άσπρη βούλα" για χέρι του Μαρινάκη. Επιβεβαιώνει τη φάση και στην επικοινωνία με το VAR.

49' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ 0-1: Εκτελεί ο Μπρούνο Γκάμα και ευστοχεί για το 0-1.

51' Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά.

54' Εκτέλεση φάουλ του Φαμπιάνο με δύναμη, η μπάλα βρίσκει στα σώματα και φεύγει κόρνερ.

55' Φαλτσαριστό σουτ του Σάσα έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

56' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ωραία εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη, κεφαλιά του Τοράλ αναγκάζει τον Κουέστα να αποκρούσει εντυπωσιακά.

60' Κίτρινη κάρτα στον Τοράλ.

61' Ο Μπρούνο Γκάμα σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Βάτερμαν.

62' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ: Γύρισμα του Σάσα από δεξιά, ο Βούρος στην προσπάθεια του να ανακόψει την πορεία της μπάλας, τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι.

63' Τρεις αλλαγές για τον ΟΦΗ. Λάμπρου στη θέση του Καμάου, ο Στάικος αντί του Καστάνιος και ο Γιάννου αντικαθιστά τον Τσιλιανίδη.

64' Δύο αλλαγές για τον Άρη. Λούμορ αντί του Ιτούρμπε και Ματίγια αντί του Εντιαγέ.

68' Αναγκαστική αλλαγή για τους Κρητικούς. Ο Κοροβέσης στη θέση του Τοράλ, που έχει ενοχλήσεις στο δεξί πόδι.

69' Άστοχο σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή.

73' Νέα προσπάθεια του Καμαρά από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, αποκρούει ο Βάτερμαν.

75' Δύο ακόμη αλλαγές οι φιλοξενούμενοι. Ο Μπεναλουάν στη θέση του Φαμπιάνο και ο Λόπεζ αντί του Μπρούνο Γκάμα.

77' Σουτ του Στάικου έξω από την περιοχή, αποκρούει στη δεξιά του γωνία ο Κουέστα.

80' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ 0-2: Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, ο Καμαρά πλασάρει τον Βάτερμαν και πετυχαίνει το 0-2.

85' Τελευταία αλλαγή από τον Μάντζιο. Ο Μαρμαρίδης στη θέση του Καμαρά.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

91' Κίτρινη κάρτα για τον Μπαλογιάννη.

92' Φάουλ του Ματίγια, δυνατό σουτ του Γκάνεα στην κίνηση, η μπάλα εκτός εστίας.

Τέλος του αγώνα, ήττα 0-2 για τον ΟΦΗ από τον Άρη.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Τοράλ (68' λ.τ. Κοροβέσης), Καμάου (63' Λάμπρου), Τσιλιανίδης (63' Γιάννου), Καστάνιος (63' Στάικος).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο (75' Μπεναλουάν), Μπράμπετς, Γκανέα, Τζέγκο, Σάσα, Εντιαγέ (64' Ματίγια), Ιτούρμπε (64' Λούμορ), Γκάμα (75' Λόπεζ), Καμαρά (85' Μαρμαρίδης).