ΟΦΗ-Άρης 1-1: Έχασε τη νίκη μέσα απ’ τα… χέρια του!

Η ομάδα του Ηρακλείου ισοφαρίστηκε στο 89’ με πέναλτι

Μια… ανάσα από μια σπουδαία νίκη έφτασε ο ΟΦΗ, όμως ισοφαρίστηκε από τον Άρη λίγα λεπτά πριν την εκπνοή της σημερινής αναμέτρησης.

Το τελικό 1-1 στο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής, διαμορφώθηκε με το εύστοχο πέναλτι του Γκάμα στο 89’.

Μέχρι εκείνο το σημείο, η ομάδα του Ηρακλείου κρατούσε το προβάδισμα που είχε από το 15’ με το γκολ του Πασαλίδη.

Ένα στιγμιαίο λάθος στο μαρκάρισμα του Μπαλογιάννη στον Ιτούρμπε, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν, ενώ μέχρι τότε δεν είχαν ευκαιρία ούτε για… δείγμα.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης (65' Πασαλίδης), Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Γαγιέγος, Ντε Γκούζμαν, Τοράλ (70' Καμάου), Λάμπρου (82' Στάικος), Καστάνιος (70' Φαν Ντάινεν).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκανέα (46' Λούμορ), Τζέγκο (80' Ματίγια), Σάσα, Εντιαγέ (22' λ.τ. Μαντσίνι), Γκαρσία (39' λ.τ. Ιτούρμπε), Γκάμα, Καμαρά (80' Μάνος).

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Ξεκίνησε το ματς στο "Γεντί Κουλέ".

15' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου από δεξιά, πρώτη κεφαλιά του Βούρου και δεύτερη από τον Πασαλίδη στα δίχτυα για το 1-0.

Ολιγόλεπτη διακοπή μετά το γκολ των Κρητικών, καθώς Πασαλίδης και Εντιαγέ χτύπησαν κεφάλι με κεφάλι. Ο διαιτητής Παπαπέτρου είχε επικοινωνία και με το VAR, όπου επιβεβαιώθηκε ότι δεν υπήρχε κάποια παράβαση στη φάση του γκολ.

Ο Εντιαγέ θα γίνει αλλαγή, καθώς ζαλίζεται από τη σύγκρουση με τον Πασαλίδη στην φάση του 1-0.

22' Τώρα η αναγκαστική αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Μαντσίνι αντί του Εντιαγέ.

31' Ο Τοράλ προσπάθησε να αιφνιδιάσει με γυριστό σουτ από διαγώνια θέση στη μικρή περιοχή, όμως ο Κουέστα μπλόκαρε σταθερά.

36' Κίτρινη κάρτα στον Γαγιέγος.

39' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη, ο Ιτούρμπε στη θέση του Ματέο Γκαρσία που αποχωρεί με μυϊκό τραυματισμό.

45' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Πάσα του Τοράλ στον Γαγιέγος, ο Χιλιανός θα σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο Κουέστα αποκρούει σωτήρια.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ μπροστά στο σκορ με 1-0. Το παιχνίδι έχει πολλές δυνατές προσωπικές "μονομαχίες", ενώ είναι "φτωχό" σε τελικές προσπάθειες και ευκαιρίες.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με αλλαγή για τον Άρη. Ο Λούμορ στο ματς αντί του Γκανέα.

49' Κίτρινη κάρτα στον Τζέγκο για σκληρό φάουλ στον Τοράλ.

50’ Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου από ευνοϊκή θέση, αναγκάζει τον Κουέστα να αποκρούσει στην αριστερή του γωνία.

54' Εκτέλεση φάουλ του Ιτούρμπε από πλάγια θέση, μπλοκάρει σταθερά ο Επασί.

55' Κίτρινη κάρτα στον Σάκιτς.

61' Επίκινδυνο γύρισμα του Λούμορ από αριστερά στη μικρή περιοχή, ο Πασαλίδης με καίριο τάκλιν απομακρύνει τη μπάλα προ του Καμαρά.

65' Πρώτη αλλαγή από το Νιόπλια. Ο Γιαννούλης στη θέση του Πασαλίδη.

68' Δυνατό σουτ του Λάμπρου έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από την εστία του Κουέστα.

70' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Καμάου στη θέση του Τοράλ και ο Φαν Ντάινεν αντί του Καστάνιος.

80' Αλλαγές από πλευράς Άρη. Ο Μάνος στη θέση του Καμαρά και ο Ματίγια αντί του Τζέγκο.

82' Αλλαγή και από τον Νιόπλια. Ο Στάικος στο ματς αντί του Λάμπρου.

87' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.

88' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ: Ο Παπαπέτρου δείχνει την άσπρη βούλα για το μαρκάρισμα του Μπαλογιάννη στον Ιτούρμπε.

90' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ 1-1: Εκτελεί ο Γκάμα και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Τελευταίο σφύριγμα από τον Παπαπέτρου. Ισοπαλία 1-1 στο "Γεντί Κουλέ, καθώς ένα λάθος της στιγμής στη φάση του πέναλτι δεν επέτρεψε στον ΟΦΗ να κρατήσει το υπέρ του σκορ ως το τέλος.