Άρης-ΟΦΗ 0-0 (Τελικό)

Η πρώτη «μάχη» των «ασπρόμαυρων» στο νέο πρωτάθλημα

Από τη Θεσσαλονίκη και το «Κλεάνθης Βικελίδης» ξεκινάει η διαδρομή του ΟΦΗ στο εφετινό πρωτάθλημα της Super League.

Η ομάδα του Ηρακλείου αντιμετωπίζει τον Άρη, στο ματς που θα «κλείσει» την 1η αγωνιστική.

Στόχος των «ασπρόμαυρων» είναι να ξεκινήσουν με το… δεξί και είναι αποφασισμένοι να δώσουν το 100% για θετικό αποτέλεσμα.

Χωρίς μεγάλες εκπλήξεις η 11αδα που επέλεξε ο Νίκος Νιόπλιας, με τον Φαν Ντάινεν στο αριστερό άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής αντί του Λάμπρου, που είχε αγωνιστεί στο φιλικό με τον Εργοτέλη.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Τζήλος του συνδέσμου Λάρισας.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στο "Κλεάνθης Βικελίδης".

2' Καλή στιγμή για τον Άρη, που βρήκε αποδιοργανωμένη την άμυνα του ΟΦΗ, ο Σούντγκρεν έκανε το τελικό σουτ που κόντραρε στο σώμα του Κοροβέση.

3' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ωραία ατομική ενέργεια του Καμάου που βγάζει στην "κόντρα" τον ΟΦΗ, δίνει την κατάλληλη στιγμή στον Καστάνιος που βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ντένις, όμως καθυστερεί να πλασάρει και ο Μπράμπετς τον ανακόπτει σε κόρνερ.

7' Εκτέλεση κόρνερ του Γκάμα από δεξιά, κεφαλιά του Μπράμπετς και η μπάλα πάνω από την εστία του Επασί.

**Συμπληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο, με εξαιρετικό ρυθμό ως τώρα στο παιχνίδι, αφού οι δύο ομάδες είναι αρκετές γρήγορες στη μετάβαση από τη μία περιοχή στην άλλη.

11’ Επικίνδυνο γύρισμα του Γκάμα από αριστερά, η μπάλα θα περάσει παράλληλα με την εστία, χωρίς κάποιος παίκτης να βρεθεί στην πορεία της.

**Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, ενώ ο Νιόπλιας δίνει συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του ΟΦΗ να μη δίνουν χώρο… δράσης στους αντίπαλους ποδοσφαιριστές. Ισορροπημένο το παιχνίδι, με τον ρυθμό να μην είναι το ίδιο έντονος τα τελευταία λεπτά.

27' Δυνατό σουτ του Μπερτόλιο εκτός περιοχής, η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας.

32' Κίτρινη κάρτα για τον Πασαλίδη. Η πρώτη στον αγώνα.

33' Ευκαιρία για τον Άρη, με φαλτσαριστό σουτ του Καμαρά από τα όρια της περιοχής που πέρασε άουτ.

**Από το 25' και μετά ο ΟΦΗ δεν "πατάει" καλά στο γήπεδο και έχει επιτρέψει στον Άρη να επιβάλλει τον ρυθμό του, πιέζοντας γύρω από την περιοχή του Επασί.

Τέλος πρώτου ημίχρονου, 0-0 το αποτέλεσμα. Η εκκίνηση του αγώνα ήταν εντυπωσιακή με καλό ρυθμό και γρήγορες επιθέσεις, ενώ μετά τα μισά τουπρώτου μέρους ο ΟΦΗ έχασε κάπως τη συνοχή του. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, χωρίς όμως πολλές τελικές προσπάθειες.

46' Έναρξη για το δεύτερο ημίχρονο.

47' Διαγώνιο σουτ του Μαντσίνι μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Επασί.

52' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ, καθώς δε μπορεί να συνεχίσει ο Μαρινάκης. Ο Διαμαντής στη θέση του και ο Βούρος πάει σε θέση δεξιού μπακ.

57' Αλλαγή για τον Άρη, με τον Ιτούρμπε αντί του Μπρούνο Γκάμα.

63' Δύο μαζεμένες αλλαγές από το Νίκο Νιόπλια. Ο Λάμπρου στη θέση του Φαν Ντάινεν και ο Ντουρμισάι αντί του Καστάνιος.

68' Δυνατό σουτ του Ιτούρμπε εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

74' Κίτρινη κάρτα στον Γαγιέγος.

76' Ξανά διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Σελίμοβιτς αντί του Νέιρα και Ουές στη θέση του Καμάου.

78' Αλλαγή για τον Άρη, ο Μάνος περνάει στο ματς αντί του Μπερτόλιο.

83' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Εκτέλεση φάουλ από τον Ιτούρμπε, κεφαλιά του Εντιαγέ, αποκρούει με το ένα χέρι σε κόρνερ ο Επασί. Εντυπωσιακή επέμβαση από τον τερματοφύλακα των Κρητικών.

86' Αλλαγή από τον Μάντζιο, με τον Χαΐροβιτς στη θέση του Μαντσίνι.

Τέλος του αγώνα, 0-0 το αποτέλεσμα. Ο ΟΦΗ πέρνει παλικαρίσιο βαθμό στο "Κλεάνθης Βικελίδης".

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ, Εντιαγέ, Σάσα, Μπερτόλιο (78' Μάνος), Γκάμα (57' Ιτούρμπε), Μαντσίνι (86' Χαΐροβιτς), Καμαρά.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης (52' λ.τ. Διαμαντής), Βούρος, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Γαγιέγος, Ντε Γκούζμαν, Νέιρα (76' Σελίμοβιτς), Καμάου (76' Ουές), Φαν Ντάινεν (63' Λάμπρου), Καστάνιος (63' Ντουρμισάι).