Ο ΟΦΗ θυμάται την κατάκτηση του Βαλκανικού Κυπέλλου

ΟΦΗ

Σαν σήμερα, στις 7 Ιουνίου του 1989...

Με ανάρτηση της στην επίσημη σελίδα της στο Facebook η ΠΑΕ ΟΦΗ θυμαται την κατάκτηση του Βαλκανικού Κυπέλλου, σαν σήμερα στις 7 Ιουνίου του 1989...

"Μια ονειρεμένη νύχτα..Τελικός Βαλκανικού Κυπέλλου 1989: ΟΦΗ - Ραντνίσκι Νις 3-1"...

Η σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα της ΠΑΕ ΟΦΗ αναφέρει: "32 χρόνια πριν… μια από τις πιο ένδοξες στιγμές στην ιστορία της ομάδας μας.

Το ημερολόγιο έδειχνε 7 Ιουνίου του 1989, όταν ο ΟΦΗ κατάφερε να κατακτήσει το Βαλκανικό κύπελλο, επικρατώντας της Ραντνίσκι Νις με σκορ 3-1 στον τελικό, όπου έφτασε αήττητος.

Η ομάδα της Σερβίας άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό. Ο ΟΦΗ, ο οποίος μπήκε πολύ δυνατά στο β’ ημίχρονο, ισοφάρισε στο 53’ με τον Μπατσινίλα, ενώ στο 70’ πήρε το προβάδισμα με τον Γιώργο Βλαστό να σκοράρει από κοντά.

Στο 90ο λεπτό ο Νίκκι Παπαβασιλείου σούταρε εύστοχα από πλάγια θέση, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1."