Αχτίδα φωτός: Τρίτος ο ΟΦΗ στην άτυπη βαθμολογία των Play Out!

Όλα όσα έχουν κάνει στα μεταξύ τους παιχνίδια οι οκτώ ομάδες

Η ώρα των τελικών επιβίωσης στα Play Out φτάνει σε λίγες ημέρες για τον ΟΦΗ, μαθαίνοντας σήμερα στις 19:15 την κλήρωση των αγώνων. Βόλος, ΠΑΣ Γιάννινα, Απόλλων Σμύρνης, Ατρόμητος, Λαμία, Παναιτωλικός, ΑΕΛ είναι οι επτά αντίπαλοι της κρητικής ομάδας στη μάχη της σωτηρίας.

Έχει όμως ενδιαφέρον να δούμε τι έκαναν όλες αυτές οι ομάδες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος κι εδώ μάλιστα αναδεικνύεται κι ένα πολύ ενδιαφέρον αλλά και… ελπιδοφόρο για τον ΟΦΗ στατιστικό.

Στην άτυπη βαθμολογία των Play Out, δηλαδή στα ματς μόνο με τις ομάδες που θα συμμετέχουν στην διαδικασία, ο ΟΦΗ είναι… τρίτος! Έχει συγκεντρώσει 18 βαθμούς, όσους και ο ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ περισσότερους από αυτόν έχουν μόνο ο Βόλος και ο Απόλλων (από 26).

Με τις ομάδες των Play Out σε 14 παιχνίδια ο ΟΦΗ μετράει φέτος 5 νίκες (δύο με Λαμία και από μία με Βόλο, ΑΕΛ, ΠΑΣ Γιάννινα), 3 ισοπαλίες (δύο με Ατρόμητο και μία με Παναιτωλικό) και έξι ήττες (δύο από Απόλλωνα και από μία από Βόλο, ΠΑΣ Γιάννινα, Παναιτωλικό και ΑΕΛ).

Η άτυπη βαθμολογία των Play Out είναι η εξής (σε παρένθεση οι βαθμοί με τις οποίες θα ξεκινήσουν οι ομάδες τη διαδικασία):

8.ΑΕΛ                    14 (16)

Αναλυτικά όλα τα φετινά αποτελέσματα μεταξύ των ομάδων που θα μπουν στα Play Out

Τα κριτήρια ισοβαθμίας

Τα κριτήρια ισοβαμιών που αναγράφει ο ΚΑΠ της ΕΠΟ (που έχει υιοθετήσει η Super League Interwetten) για τα επαγγελματικά και τα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα (αλλά και για τα playoff και playout), σύμφωνα με την παράγραφο 5 του άρθρου 20:

1.Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η καθεμιά στους μεταξύ τους αγώνες

2.Η διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων στους μεταξύ τους αγώνες

3.Η διαφορά τερμάτων στο σύνολο των αγώνων του πρωταθλήματος που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων

4.Η καλύτερη επίθεση στο σύνολο των αγώνων του πρωταθλήματος που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων

5.Η καλύτερη άμυνα στο σύνολο των αγώνων του πρωταθλήματος που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων

Ωστόσο, τα κριτήρια δεν σταματούν εδώ, αφού η παράγραφος 6 προβλέπει μπαράζ και κλήρωση σε συγκεκριμένες περιπτώσεις:

*Εφ' όσον ισοβαθμούν δύο (2) ομάδες, διεξάγεται απλός αγώνας κατάταξης που διαρκεί 90' λεπτά, σε ουδέτερο γήπεδο και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος ακολουθεί παράταση μισής ώρας σε δύο ημίχρονα από δεκαπέντε (15') λεπτά το καθένα. Αν δε και μετά την παράταση το αποτέλεσμα είναι ισόπαλο, τότε η νικήτρια ομάδα ανακηρύσσεται μετά από εκτέλεση πέναλτι, όπως από τους Κανόνες του Παιχνιδιού (Laws of the Game) και ειδικότερα στο κεφάλαιο 'Διαδικασία για τον καθορισμό του νικητή ενός αγώνα' προβλέπεται. Η εκτέλεση των πέναλτι δεν αποτελεί συνέχεια του αγώνα, αλλά διαδικαστικό τρόπο για την ανάδειξη του νικητή

*Εφ' όσον ισοβαθμούν τρεις (3) ή περισσότερες ομάδες, τότε η σειρά κατάταξής τους καθορίζεται μετά από τη διεξαγωγή απλών αγώνων κατάταξης σε ουδέτερα γήπεδα, με διάρκεια κάθε αγώνα 90' (χωρίς παράταση). Στην περίπτωση κατά την οποία και μετά τους παραπάνω αγώνες κατάταξης ισοβαθμήσουν δύο (2) ή περισσότερες ομάδες, η σειρά κατάταξής τους καθορίζεται σύμφωνα με τη διαδικασία της παρ. 5 του παρόντος άρθρου. Στην περίπτωση που και πάλι προκύψει ισοβαθμία, η σειρά κατάταξης των ομάδων που ισοβάθμησαν καθορίζεται με δημόσια κλήρωση από τη Διοργανώτρια Αρχή

Το μπαράζ δεν ισχύει για όλες τις ισοβαθμίες, όπως εξηγεί η παράγραφος 7 και μπορεί να δώσει κατευθείαν τη θέση του σε κλήρωση

*Εάν προκύψει ισοβαθμία ανάμεσα σε ομάδες που κατέλαβαν τις ενδιάμεσες θέσεις του τελικού πίνακα βαθμολογίας, οι οποίες δεν δίνουν δικαίωμα συμμετοχής σε διασυλλογικές διοργανώσεις της UEFA, δεν οδηγούν σε υποβιβασμό ή κατώτερη κατηγορία ή δεν δίνουν το δικαίωμα προβιβασμού, με βάση την προκήρυξη, σε ανώτερη κατηγορία, τότε η κατάταξη γι' αυτές τις θέσεις θα γίνεται σύμφωνα με τη διαδικασία της παρ. 5 του άρθρου αυτού και εφ' όσον προκύψει και πάλι ισοβαθμία, με δημόσια κλήρωση από τη διοργανώτρια