ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΦΗ 1-0 (Τελικό)

Αγώνας με χαρακτήρα «τελικού» για την ομάδα του Ηρακλείου

Ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα σε ένα ματς κομβικής σημασίας.

Η αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής, έχει χαρακτήρα «τελικού» για τους Κρητικούς, που θέλουν να πάρουν βαθιά βαθμολογική… ανάσα.

Ο Γιώργος Σίμος επιλέγει σχηματισμό 4-3-3, ενώ φανέλα βασικού παίρνει ο Γρίβας και ο Νέιρα που εξέτισε την ποινή του.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το ματς στους "Ζωσιμάδες".

4' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-0: Μία ακόμη στατική φάση "πληγώνει" τον ΟΦΗ. Εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη από δεξιά, ο Παμλίδης ανενόχλητος παίρνει την κεφαλιά και σημειώνει το 1-0.

4' Κίτρινη κάρτα για τον Παμλίδη.

Ένα ακόμη παιχνίδι, που οι παίκτες της ομάδας του Ηρακλείου μπαίνουν... υπνωτισμένοι στον αγωνιστικό χώρο.

8' Φάση διαρκείας από το κόρνερ του Ντε Γκουζμάν και την προσπάθεια του Νέιρα σε δεύτερο χρόνο, δεν έγινε τελικό σουτ εντός περιοχής.

14' Κίτρινη κάρτα για τον Ντε Γκουζμάν.

14' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Βαφέας στη θέση Νέρα, που αποχωρεί τραυματίας. Ο Αργεντίνος φάνηκε να πονάει στη γάμπα του αριστερού ποδιού.

15' Διαγώνιο σουτ του Καρτάλη, η μπάλα θα περάσει άουτ.

18' Διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Τετ-α-τετ του Λεό από διαγώνια θέση αριστερά, ο Σωτηρίου αποκρούει με τα πόδια, ενώ και σε δεύτερο χρόνο, διώχνει σε κόρνερ του σουτ του Ελευθεριάδη.

21' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Κόρνερ του Στάικου από δεξιά, δυνατή κεφαλιά του Διαμαντή, ο Λοντίγκιν θα αποκρούσει στην αριστερή του γωνία.

24' Δυνατό σουτ του Διαμαντή έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

36' Σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά, ο Στάικος αφύλακτος στην "καρδιά" της αντίπαλης περιοχής, θα πιάσει την κεφαλιά όμως είναι αδύναμη και καταλήγει στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

41' Κίτρινη κάρτα για τον Εραμούσπε.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ με 1-0. "Υπνωτισμένη" για ακόμη ένα ματς στο ξεκίνημα η ομάδα του Ηρακλείου, ενώ μετά το 20ο λεπτο, είχε μια βελτίωση στην απόδοση της, με προβλήμα όμως στον δημιουργικό τομέα.

46' Εκκίνηση στο δεύτερο 45λεπτο.

51' Κίτρινη κάρτα για τον Σάλιακα.

52' Εκτέλεση φάουλ του Ντε Γκουζμάν, ο Διαμαντής στο δεύτερο δοκάρι, στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα προς την εστία, όμως θα περάσει άουτ.

60' Δύο αλλαγές για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Κριζμάν αντί του Καρτάλη και ο Μπρένερ στη θέση του Παμλίδη.

64' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Λυμπεράκης αντικαθιστά τον Κοροβέση.

69' Δύο ακόμη κινήσεις από τον Σίμο. Ο Φερέιρα στη θέση του Γρίβα και ο Μπαλογιάννης αντί του Ντε Γκουζμάν.

70' Σέντρα του Μπρένερ από δεξιά, γυριστό σουτ του Ελευθεριάδη, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σωτηρίου.

72' Κόρνερ του Μπρένερ από αριστερά, κεφαλιά του Κάστρο εκτός εστίας.

73' Κίτρινη κάρτα στον Λυμπεράκη.

78' Αλλαγή για τους γηπεδούχους, με τον Λιάσο στη θέση του Λεό.

81' Και ο Φερέιρα θα δει την κίτρινη κάρτα.

89' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Πήλιος στο ματς αντί του Ελευθεριάδη.

"Τρέχει" το 3λεπτο των καθυστερήσεων.

92' Ο Πήλιος πλάσαρε από το κέντρο στην κενή εστία, με τον Σωτηρίου να έχει ανέβει για κεφαλιά στο κόρνερ του ΟΦΗ, όμως ο Λυμπεράκης απομάκρυνε σε κόρνερ πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Τελευταίο σφύριγμα από τον Κουμπαράκη, ήττα για τον ΟΦΗ. 7η συνεχόμενη, σε ένα κομβικό σημείο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πέρσμαν, Κάστρο, Καρτάλης (60' Κριζμάν), Ντομίνγκεθ, Λεό (78' Λιάσος), Ελευθεριάδης (89' Πήλιος), Παμλίδης (60' Μπρένερ).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (64' Λυμπεράκης), Στάικος, Ντε Γκουζμάν (69' Μπαλογιάννης), Νέιρα (14' λ.τ. Βαφέας), Στάρτζεον, Γρίβας (69' Φερέιρα), Καστάνιος.