Δεν υπάρχει… γιατρειά: Απογοητευτικός ο ΟΦΗ, 1-1 με τον Βόλο!

Εκτός στόχων η ομάδα του Ηρακλείου μετά το «αντίο» στο Κύπελλο

Συνεχίζει να απογοητεύει ο ΟΦΗ, που σήμερα βγήκε ολοκληρωτικά εκτός στόχων, σε μια χρονιά που εξελίσσεται με το χειρότερο δυνατό τρόπο.

Το 1-1 με τον Βόλο στο «Γεντί Κουλέ», έβαλε… τέλος στην εφετινή σύντομη παρουσία στο Κύπελλο Ελλάδας.

Το 2-0 του πρώτου αγώνα ούτως ή άλλως έκανε δύσκολο το έργο των Κρητικών, όμως η σημερινή εμφάνιση ήταν αποκαρδιωτική.

Η ομάδα του Ηρακλείου προηγήθηκε ουσιαστικά με ένα γκολ… δώρο και από κει και πέρα χρειάστηκε τις επεμβάσεις του Σωτηρίου, για να μη δεχθεί περισσότερα τέρματα πέρα από αυτό της ισοφάρισης.

Με τα γνωστά προβλήματα στην άμυνα (ειδικά σήμερα που χρειάστηκε να πάρει ρίσκα) και χωρίς δημιουργία στην επίθεση, ο ΟΦΗ έδειχνε να μην έχει συνοχή και «ταυτότητα» στο παιχνίδι του.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Βαφέας (46' Καστάνιος), Διαμαντής, Γιαννούλης, Ουές (79' Γρίβας), Κοροβέσης (54' Σολίς), Μεγιάδο, Στάικος (54' Σελίμοβιτς), Νέιρα, Στάρτζεον (79' Φερέιρα), Σαρδινέρο.

ΒΟΛΟΣ (Μιγκέλ Άνχελ): Γκαραβέλης, Τέκιο (84' Σάντσεζ), Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα, Τσοκάνης, Μαρτίνες (80' Κρητικός), Νίνης (60' Περέα), Δουβίκας, Μπαρτόλο (84' Μπάλλας).

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Πρώτη σέντρα στην αναμέτρηση.

2' Ευκαιρία για τον Βόλο. Κόρνερ του Μαρτίνες από αριστερά, στην κίνηση το σουτ του Μήτογλου, η μπάλα θα περάσει άουτ.

3' Ο Μπαρτόλο μπήκε στην περιοχή από αριστερά, ο Σωτηρίου απέκρουσε το πλασέ που επιχείρησε.

4' Νέα προσπάθεια του Μπαρτόλο, που φτάνει απέναντι από τον Σωτηρίου, αυτός τον "κλείνει" όσο χρειάζεται για να χάσει τον έλεγχο της μπάλας και ο Γιαννούλης σε δεύτερο χρόνο απομακρύνει.

12' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Ωραία σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά, δυνατή κεφαλιά του Σαρδινέρο και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Το γκολ που έψαχνε νωρίς η ομάδα του Ηρακλείου.

13' Ο Κοροβέσης με καλές προϋποθέσεις μέσα στην περιοχή, θα κάνει με δύναμη τη σέντρα-σουτ, όμως απομακρύνουν οι αντίπαλοι.

19' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΟΛΟ 1-1: Δυνατό σουτ του Νίνη, ο Σωτηρίου αποκρούει, η μπάλα φτάνει αριστερά στον Μπαρτόλο που γύρισε για τον Δουβίκα μέσα στην περιοχή και αυτός με πλασέ πετυχαίνει το 1-1.

29' Ανάπτυξη των ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ από τον κεντρικό άξονα, ο Σαρδινέρο θα κάνει το σουτ από πλάγια μέσα στην περιοχή, η μπάλα θα περάσει ψηλά άουτ.

32' Μακρινό σουτ από τον Δουβίκα, ο Σωτηρίου αποκρούει στην αριστερή του γωνία.

37' Νέα ευκαιρία για τον Βόλο στην αντεπίθεση. Τετ-α-τετ ο Δουβίκας, σωτήρια απόκρουση από τον Σωτηρίου.

39' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 1-1 το σκορ. Ο ΟΦΗ χρειάζεται τρία γκολ, όμως η αγωνιστική του παρουσία δεν είναι καθόλου καλή.

46' Ξεκίνησε η επανάληψη. Μία αλλαγή για τους Κρητικούς, ο Καστάνιος στη θέση του Βαφέα.

50' Ευκαιρία για τον Βόλο. Γύρισμα του Μπαρτόλο από αριστερά, ο Δουβίκας την προβολή από τη μικρή περιοχή, αποκρούει ενστικτωδώς ο Σωτηρίου.

54' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Σολίς στη θέση του Κοροβέση και ο Σελίμοβιτς αντί του Στάικου.

58' Σουτ του Μπαρτόλο έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από την εστία.

60' Πρώτη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Περέα στη θέση του Νίνη.

64' Στην αντεπίθεση ο Βόλος, ο Περέα σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αποκρούει σε κόρνερ ο Σωτηρίου.

66' Κίτρινη κάρτα στον Τέκιο για χέρι.

69' Κάθετη πάσα του Σαρδινέρο για τον Καστάνιος στη μικρή περιοχή, ο Μήτογλου πρόλαβε τον Ολλανδό λίγο πριν πλασάρει από πλεονεκτική θέση.

70' Σέντρα του Σολίς από αριστερά, κεφαλιά του Σαρδινέρο απελπιστικά άουτ.

79' Δύο ακόμη αλλαγές για τον ΟΦΗ. Γρίβας αντί του Ουές και Φερέιρα στη θέση του Στάρτζεον.

80' Αλλαγή και για τον Βόλο, ο Κρητικός στη θέση του Μαρτίνες.

84' Δύο αλλαγές για την φιλοξενούμενη ομάδα. Ο Σάντσεζ στη θέση του Τέκιο και ο Μπάλλας αντί του Μπαρτόλο.

86' Κίτρινη κάρτα για τον Χουάν Νέιρα.

Τελευταίο σφύριγμα, 1-1 το αποτέλεσμα. Απογοητευτική παρουσία για τους παίκτες του ΟΦΗ, που αποχαιρετούν και το θεσμό του Κύπελλου.