Πληγή τα μετόπισθεν: Ίδιο έργο για τον ΟΦΗ, ήττα 2-0 από τον Παναθηναϊκό

Η προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου δεν έφτανε για τους «ασπρόμαυρους»

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στη Λεωφόρο, όμως «πλήρωσε» για ακόμη μια φορά τα… παιδικά λάθη στην άμυνα.

Η ομάδα του Ηρακλείου ηττήθηκε 2-0 από τον Παναθηναϊκό για την 18η αγωνιστική, με την έλλειψη κλασσικού φορ στην επίθεση να είναι επίσης εμφανής και πάλι.

Ο διαιτητής Καραντώνης σε καίριες φάσεις έβαλε το… χεράκι του, σφυρίζοντας με δύο μέτρα και δύο σταθμά, τις προσωπικές «μονομαχίες» των ποδοσφαιριστών. Επίσης, στο 42’ όπως φαίνεται από το ριπλέι υπάρχει τράβηγμα στον Σελίμοβιτς εντός περιοχής, όμως ούτε από το VAR υπήρξε επικοινωνία για έλεγχο πέναλτι.

Το συγκρότημα του Γιώργου Σίμου, στο πρώτο ημίχρονο δε μπήκε στο πνεύμα του αγώνα, ενώ τα πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις, δεν επέτρεψαν να πιάσει ρυθμό. Δέχεται το γκολ, σε μια φάση που ο Σένκεφελντ παίρνει την κεφαλιά ανενόχλητος ανάμεσα σε πέντε παίκτες του ΟΦΗ, «πληρώνοντας» ξανά την αδράνεια στα μετόπισθεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κρητικοί κράτησαν καλύτερα τη μπάλα στην κατοχή τους και οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν στο γήπεδο. Σε κάποιες περιπτώσεις, ο ΟΦΗ δημιούργησε με καλή κυκλοφορία, όμως του έλλειψε η διάρκεια, αλλά και ο κλασσικός φορ που θα αξιοποιήσει τις «τελικές».

Οι «ασπρόμαυροι» το πάλεψαν, είχαν τις ευκαιρίες με Στάικο και Διαμαντή για την ισοφάριση, όμως και πάλι από… παιδική αντίδραση στην άμυνα, το παιχνίδι «κλείδωσε» με το 2-0.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (75' Βιγιαφάνες), Εμμανουηλίδης (69' Αϊτόρ), Ιωαννίδης (69' Μακέντα), Καμπετσής (90' Χατζηθεοδωρίδης).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Γιαννούλης (85' Ντε Γκουζμάν), Ουές, Κοροβέσης, Βαφέας (60' Τσιλιανίδης), Στάικος, Νέιρα, Στάρτζεον (72' Γρίβας), Σαρδινέρο.

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Ξεκίνησε το ματς στο "Απόστολος Νικολαΐδης".

Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο, χωρίς φάση μέχρι στιγμής στον αγώνα, που διεξάγεται υπό βροχή.

17' Σουτ του Εμμανουηλίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα εκτός εστίας.

20' Λάθος στη μεσαία γραμμή από τους παίκτες του ΟΦΗ. Ο Αλεξανδρόπουλος δίνει για τον Εμμανουηλίδη μέσα στην περιοχή, το διαγώνιο σουτ από τον τελευταίο κοντράρει στον Γιαννούλη και καταλήγει κόρνερ.

32' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ 1-0: Σέντρα του Εμμανουηλίδη από δεξιά, ο Σένκεφελντ θα σηκωθεί ανενόχλητος στην περιοχή του ΟΦΗ και με κεφαλιά σημειώνει το 1-0. Αδράνει στο κέντρο της άμυνας των Κρητικών.

33' Ο Σαρδινέρο σκοράρει στο τετ-α-τετ με τον Διούδη, μετά την πάσα του Διαμαντή, όμως το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ του Ισπανού, μετά τον έλεγχο στο VAR.

37' Λάθος του Διούδη, δεν το εκμεταλλεύονται οι παίκτες του ΟΦΗ, ώστε να βγάλουν τελικό σουτ μέσα από την περιοχή.

42' Εκτέλεση φάουλ από τον Στάικο, ο Σελίμοβιτς θα πάρει την κεφαλιά και η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ 1-0.

46' Σέντρα στην επανάληψη, χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

50' Κόρνερ του Στάικου από δεξιά, γυριστό σουτ του Νέιρα στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά άουτ.

54' Κίτρινη κάρτα στον Βαφέα.

55' Σουτ του Ιωαννίδη εκτός περιοχής, η μπάλα περνάει άουτ.

58' Κίτρινη κάρτα ο Νέιρα.

60' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Τσιλιανίδης στη θέση του Βαφέα.

66' Σουτ του Τσιλιανίδη, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

69' Δύο αλλαγές από τους γηπεδούχους. Μακέντα αντί Ιωαννίδη και Αϊτόρ στη θέση του Εμμανουηλίδη.

72' Έχει χώρο ο Ουές έξω από την περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε φεύγει απελπιστικά άουτ.

72' Αλλαγή από τον Σίμο, με τον Γρίβα στη θέση του Στάρτζεον.

75' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Βιγιαφάνες αντί του Μαουρίσιο.

77' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Οι ποδοσφαιριστές του Σίμου "έχτισαν" ωραία την επίθεση με πολλές πάσες. Σέντρα του Ουές από δεξιά, σουτ στην κίνηση του Στάικου από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα άουτ.

79' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ: Ο Καμπετσής με φαλτσαριστό σουτ, στέλνει τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι και άουτ.

80' Κίτρινη κάρτα στον Αϊτόρ.

82' Κεφαλιά του Διαμαντή από κοντά, ευκαιρία για τον ΟΦΗ, όμως αντέδρασε σωτήρια ο Διούδης.

85' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Ντε Γκουζμάν στη θέση του Γιαννούλη.

86' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ 2-0: Ο Αλεξανδρόπουλος πέρασε τρεις αμυντικούς του ΟΦΗ, μπήκε στην περιοχή και με τακουνάκι "σέρβιρε" το γκολ για τον Καμπετσή, που με σουτ πέτυχε το 2-0.

90' Κίτρινη κάρτα για τον Αλεξανδρόπουλο.

90' Αλλαγή για τους "πράσινους", ο Χατζηθεοδωρίδης αντί του Καμπετσή.

93' Τέλος του αγώνα, ήττα 2-0 για τον ΟΦΗ παρά την προσπάθεια.