ΟΦΗ-Λαμία 2-0 (Τελικό)

Νίκη πάση θυσία είναι το σύνθημα στην ομάδα του Ηρακλείου

Οι τρεις βαθμοί είναι ο μοναδικός στόχος του ΟΦΗ κόντρα στη Λαμία για την 15η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Ηρακλείου θέλει να σταματήσει τη φθίνουσα πορεία και να επιστρέψει στο… δρόμο της ανάκαμψης.

Έτσι, η νίκη είναι μονόδρομος, ώστε να αφήσει πίσω τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα.

Ο Περικλής Παπαπαναγής θα καθοδηγήσει σήμερα τους Κρητικούς, λόγω της απουσίας του Σίμου στην Αθήνα.

Με σχηματισμό 3-5-2 και πάλι οι «ασπρόμαυροι». Ο Βάτερμαν παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια αντί του Σωτηρίου, ενώ ο Μπαλογιάννης αντικαθιστά τον τιμωρημένο Νέιρα.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το ματς στο "Γεντί Κουλέ".

Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο του αγώνα, χωρίς κάποια αξιόλογη στιγμή μπροστά στις δύο εστίες. Ο ΟΦΗ προσπαθεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να ελέγξει το ρυθμό, όμως δεν τα έχει καταφέρει ως τώρα.

21' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς. Θα την δει ο Βούρος για μαρκάρισμα στον Ρόμανιτς.

32' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Δυνατό σουτ του Μπαλογιάννη έξω από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Αντέτζο και ο διαιτητής Ζαχαριάδης υποδεικνύει πέναλτι.

33' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Εκτελεί ο Πασχάλης Στάικος και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.

Η ομάδα του Ηρακλείου παίρνει το προβάδισμα, γεγονός που αναμένεται να επιδράσει θετικά στην ψυχολογία, αφού μιλάμε για ένα ματς που μέχρι αυτό το χρονικό σημείο δεν είχε την παραμικρή φάση.

39' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Κόρνερ του Μπαλογιάννη από δεξιά, κεφαλιά του Βούρου, η μπάλα θα χτυπήσει στη συμβολή των δοκών και φεύγει άουτ.

42' Κίτρινη κάρτα για τον Ουές.

43' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ στην αντεπίθεση, κάθετα ο Σαρδινέρο για τον Μπαλογιάννη, που θα σουτάρει βιαστικά και η μπάλα φεύγει αρκετά άουτ.

44' Νέα πολύ καλή στιγμή, με τον Στάρτζεον να κάνει το συρτό σουτ, όμως η μπάλα περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ προηγείται 1-0 χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Στάικου. Η ομάδα του Ηρακλείου αφυπνίστηκε στο τελευταίο 10λεπτο του και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο τέρμα.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο, με αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραμάνος στη θέση του Τιρόνε.

48' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Γύρισμα του Κοροβέση από αριστερά, δυνατό σουτ του Στάικου από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κοντράρει στον Σκόνδρα και απομακρύνεται.

60' Σουτ του Ντέλετιτς εκτός περιοχής, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Βάτερμαν.

62' Νέα προσπάθεια του Ντέλετιτς, πλασάρει από τα όρια της περιοχής, μπλοκάρει ο Βάτερμαν.

63' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Στάρτζεον βγαίνει τετ-α-τετ, όμως δεν καταφέρνει να πλασάρει καλά τον Επασί. Διαμαρτύρεται ο μεσοεπιθετικός του ΟΦΗ, ότι τον τράβηξε ο Αντέτζο.

63' Κίτρινη κάρτα στον Βάτερμαν για διαμαρτυρία.

66' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Λυμπεράκης στη θέση του Μπαλογιάννη.

71' Ευκαιρία για τη Λαμία, με γύρισμα του Ρόμανιτς από αριστερά, πλασέ του Ντέλετιτς άουτ.

72' Δύο αλλαγές για τους φιλοξενούμενους. Μπιάρνασον και Βλάχος στο ματς, Σκόνδρας και Τζανδάρης εκτός.

74' Δύο αλλαγές και για τον ΟΦΗ. Ο Βαφέας αντί του Στάικου και ο Γρίβας στη θέση του Σαρδινέρο.

77' Εκτέλεση φάουλ του Κοροβέση, προσπάθεια του Βαφέα για κεφαλιά, η μπάλα θα φύγει άουτ.

85' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-0: Ο Σελίμοβιτς θα βγει πρώτος στη μπάλα στη μεσαία γραμμή, δίνει για τον Βαφέα έξω από τη μεγάλη περιοχή και αυτός με όμορφο σουτ σημειώνει το 2-0.

86' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Τσιλιανίδης στη θέση του Στάρτζεον.

86' Αλλαγή και η Λαμία. Βασιλακάκης αντί του Αραμπουλί.

Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά και θα είναι τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

92' Mεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ σε αντεπίθεση, με τον Γρίβα να πασάρει στον Τσιλιανίδη, εκείνος βρέθηκε απέναντι από τον Επασί αλλά απέκρουσε τη μπάλα ο τερματοφύλακας της Λαμίας.

Τέλος Αγώνα: ΟΦΗ-Λαμία 2-0!

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στον ΟΦΗ με σπουδαία νίκη επί της Λαμίας έχοντας ως σκόρερς τους Στάικο και Βαφέα

ΟΦΗ (Περικλής Παπαπαναγής): Βάτερμαν, Ουές, Βούρος, Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος(74' Βαφέας), Μπαλογιάννης (66' Λυμπεράκης), Στάρτζεον (86' Τσιλιανίδης), Σαρδινέρο (74' Γρίβας).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας (72' Βλάχος), Μπεχαράνο, Τζανδάρης (72' Μπιάρνασον), Τιρόνε (46' Καραμάνος), Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Αραμπουλί (86' Βασιλακάκης).