Αγώνας πρόκληση στην Τούμπα για την ομάδα του Ηρακλείου

Καλή απόδοση και θετικό αποτέλεσμα είναι το… δίπολο, που θα «κυνηγήσει» ο ΟΦΗ στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ.

Το παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής είναι μια νέα πρόκληση για την ομάδα του Ηρακλείου.

Νέα πρόσωπα στην 11αδα, με τους Μαρινάκη και Διαμαντή, να αντικαθιστούν τους τραυματίες Βούρο και Γιαννούλη.

*Πριν τη σέντρα του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη των φιλάθλων του ΠΑΟΚ που έχασαν τη ζωή τους στα Τέμπη πριν από 21 χρόνια. Ήταν στις 4 Οκτωβρίου 1999, όταν συνέβη το τροχαίο δυστύχημα κατά την επιστροφή από την Αθήνα. Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, άφησαν λουλούδια στο σημείο της εξέδρας, που είναι το πανό για τους αδικοχαμένους φίλους του ΠΑΟΚ.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

3' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με σουτ του Τσόλακ μέσα από την περιοχή, ο Βάτερμαν αποκρούει σε κόρνερ.

4' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ: Κόρνερ από τον Ζίφκοβιτς, κεφαλιά του Μάτος σταμάτει στο δοκάρι.

5' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με το γύρισμα του Ουές από δεξιά, που ανάγκασε τον Ζίφκοβιτς να παραχωρήσει κόρνερ.

8' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 1-0: Αδράνεια στην άμυνα του ΟΦΗ, ο Σβαμπ γύρισε τη μπάλα από το ύψος της μικρής περιοχής και ο Ελ Καντουρί με πλασέ έκανε εύκολα το 1-0.

20' Καλό σουτ από το Ναμπί, αναγκάζει τον Ζίφκοβιτς να παραχωρήσει κόρνερ με εξαιρετική επέμβαση.

21' Νέα τελική, από τον Άγγλο μεσοεπιθετικό, όμως το πλασέ του στην κίνηση πέρασε άουτ.

34' Ο Βάτερμαν με εντυπωσιακή επέμβαση λέει "όχι" στον Σβαμπ, που πλάσαρε με δύναμη από το ύψος του πέναλτι, μετά από γύρισμα του Τσόλακ.

36' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Τρομερή ατομική ενέργεια από το Ναμπί, που σουτάρει από μακρινή απόσταση και τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ζίφκοβιτς.

40' Ο Στάικος είχε χώρο έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ, όμως ήταν αρκετά άστοχο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, μπροστά στο σκορ 1-0 ο ΠΑΟΚ. Ο ΟΦΗ "πλήρωσε" το κακό πρώτο 15λεπτο, που δεν μπορούσε να κρατήσει καθόλου τη μπάλα και σε μια αμυντική αδράνεια δέχθηκε το γκολ. Οι Κρητικοί "πάτησαν" καλύτερο στο γήπεδο στη συνέχεια και δημιούργησαν ευκαιρίες για την ισοφάριση.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Στάρτζεον στη θέση του Στάικου.

57' Σουτ του Ναμπί έξω από την περιοχή, ο Ζίφκοβιτς θα μπλοκάρει σταθερά.

61' Δυνατό σουτ του Ζίφκοβιτς αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ο Βάτερμαν αποκρούει σε κόρνερ.

67' Στο χορτάρι ο Σαρδινέρο εντός περιοχής, μετά το μαρκάρισμα του Μάτος, "παίζεται" λέει ο Τζοβάρας. Επιβεβαιώνει τη φάση και από το VAR.

72' Δύο αλλαγές από τον Γιώργο Σίμο. Ο Λυμπεράκης στη θέση του Μαρινάκη και ο Γιάννου αντί του Κοροβέση.

73' Δυνατό σουτ από τον Σβαμπ, εκτός περιοχής η μπάλα θα φύγει αρκετά ψηλά άουτ.

74' Πρώτη κίνηση από τον Φερέιρα με δύο αλλαγές. ο Λύρατζης αντί του Μάτος και ο Τζόλης στη θέση του Πέλκα.

78' Συρτό σουτ του Ζίφκοβιτς, μπλοκάρει σταθερά ο Βάτερμαν.

79' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Γιάννου κερδίζει δύο κόντρες μέσα στην περιοχή, φτάνει απέναντι στον Ζίφκοβιτς σε διαγώνια θέση, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να αποκρούει σε κόρνερ.

79' Νέα κλασσική ευκαιρία, μετά την εκτέλεση κόρνερ από το Ναμπί. "Καρφωτή" κεφαλιά του Σελίμοβιτς, η μπάλα πέρασε... ξυστά από το δοκάρι.

81' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Σφιντέρσκι στη θέση του Τσόλακ.

82' Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σουτ του Ναμπί μέσα από την περιοχή, ξανά σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς με τα πόδια.

84' Ξανά απειλεί ο ΟΦΗ. Εκτέλεση φάουλ από το Ναμπί, κεφαλιά του Στάρτζεον στα χέρια του Ζίφκοβιτς.

85' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Σολίς στη θέση του Μεγιάδο.

85' Αλλαγή και για τους γηπεδούχους. Ο Εσίτι στη θέση του Ζίφκοβιτς.

89' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 2-0: Κόρνερ του Σβαμπ από αριστερά, κεφαλιά του Σφιντέρσκι στη μικρή περιοχή, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0.

91' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ: Διαγώνιο σουτ από τον Τζόλη, η μπάλα στη ρίζα του δοκαριού και άουτ.

92' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 3-0: Ο Σφιντέρσκι εκμεταλλεύτηκε τον κενό χώρο, μετά το λάθος του Νέιρα και την χωρίς λόγο "έξοδο" του Βάτερμαν, κάνοντας εύκολα το 3-0 σε κενή εστία.

Τέλος του αγώνα, ήττα 3-0 για τον ΟΦΗ από τον ΠΑΟΚ. Παρά την έκταση του σκορ, με βάσει την εικόνα της αναμέτρησης, το αποτέλεσμα αδικεί τους Κρητικούς.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίφκοβιτς Ζ., Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Μάτος (74' Λύρατζης), Γιαννούλης, Πέλκας (74' Τζόλης), Ζίφκοβιτς Α., Τσόλακ (81' Σφιντέρσκι).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Μαρινάκης (72' Λυμπεράκης), Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Ουές, Κοροβέσης (72' Γιάννου), Μεγιάδο (85' Σολίς), Στάικος (46' Στάρτζεον), Νέιρα, Ναμπί, Σαρδινέρο.