Αστέρας Τρίπολης-ΟΦΗ 2-0 (Τελικό)

Σημαντικό παιχνίδι για τους Κρητικούς στην Αρκαδία

Από την Τρίπολη περνάει η προσπάθεια του ΟΦΗ να παραμείνει στην πρώτη 5αδα της Super League 1.

Η ομάδα του Ηρακλείου αντιμετωπίζει τον Αστέρα, με στόχο να επιστρέψει στις νίκες.

Φανέλα βασικού για τον Μιγκέλ Μεγιάδο, μετά το χρόνο συμμετοχής στο ματς Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ.

Παρόντες στο γήπεδο και φίλοι του ΟΦΗ, που μάλιστα έχουν κάνει αισθητή την παρουσία τους.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1’ Ξεκίνησε το ματς στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

14' Σουτ του Ματρικάρντι αρκετά έξω από την περιοχή, ο Σωτηρίου θα μπλοκάρει σταθερά.

30' Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Σεμέντο κάνει το γύρισμα από δεξιά, ο Σουάρεθ πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Φιγκεϊρέντο στη μικρή περιοχή.

31' Σέντρα του Κώτσιρα από δεξιά, ο Μπαράλες δε θα βρει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, τελικά ο Σίτο θα κάνει το συρτό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

38' Ο Βαζ μέσα στην περιοχή θα προτιμήσει να σουτάρει, ενώ είχε την επιλογή των Σεμέντο και Φιγκεϊρέντο στην "καρδιά" της περιοχής, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

39' Σέντρα του Μπράουν σε δεύτερο χρόνο μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Κουτρουμπής θα κάνει την κεφαλιά, όμως δε θα βρει στόχο από ευνοϊκή θέση.

41' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Σεμέντο στην αντεπίθεση "τρέχει" στο ανοιχτό γήπεδο και δίνει για τον Φιγκεϊρέντο, που επιλέγει να σουτάρει εκτός περιοχής και για λίγο δε βρίσκει στόχο.

42' Σέντρα του Μαρκ Φερνάντεθ από δεξιά, κεφαλιά του αμαρκάριστου Βαλιέντε, ο Σωτηρίου θα μπλοκάρει σταθερά.

45+1' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ: Σε φάση διαρκείας στα καρέ του ΟΦΗ, ο Σιδηρόπουλος υποδεικνύει πέναλτι για χέρι του Γιαννούλη στο πλασέ του Μαρκ Φερνάντεθ. Ο διαιτητής της αναμέτρησης επιβεβαιώνει την απόφαση, μετά από επικοινωνία και με το VAR.  Την κίτρινη κάρτα είδε ο αρχηγός των Κρητικών.

45+3' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ 1-0: Ο Μπαράλες εκτελεί και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ πίσω στο σκορ, με το γκολ που δέχθηκε στην τελευταία φάση πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Οι Κρητικοί ανέβασαν "στροφές" μετά το 25' και βελτιώθηκαν στον δημιουργικό τομέα, όμως "σπατάλησαν" τις ευκαιρίες που είχαν.

Έναρξη για το δεύτερο 45λεπτο.

47' Δυνατό σουτ του Μαρκ Φερνάντεθ από διαγώνια θέση, ο Σωτηρίου αποκρούει σε κόρνερ.

50' Εκτέλεση φάουλ από τον Μουνάφο, ο Βαλιέντε αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι θα στείλει τη μπάλα άουτ.

56' Ο Μαρκ Φερνάντεθ έτοιμος να σκοράρει από το ύψος του πέναλτι, ο Γιαννούλης με σωτήριο τάκλιν σταματάει τη μπάλα.

66' Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Ριέρα στη θέση του Σίτο.

67' Κίτρινη κάρτα στον Μουνάφο, που σταμάτησε αντικανονικά τον Σεμέντο, που έφευγε στην αντεπίθεση.

70' Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμπή, για αντικανονικό μαρκάρισμα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή.

72' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Ο Μπόρχα Φερνάντεθ αντί του Μουνάφο για τον Αστέρα, Φερέιρα στη θέση του Βαζ για τον ΟΦΗ.

73' Σέντρα του Σεμέντο από αριστερά, προσπάθεια του Φιγκεϊρέντο για κεφαλιά-ψαράκι, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.

75' Κίτρινη κάρτα στον Ματρικάρντι.

81' Δεύτερη κίνηση από τον Σίμο, ο Μάνος στη θέση του Στάικου.

82' Λάθος του Κουτρουμπή, ο Φερνάντεθ θα σουτάρει από το ύψος της περιοχής και ο Σωτηρίου θα αποκρούσει.

83' Τρίτη αλλαγή για τους Αρκάδες, ο Ιγκλέσιας στο ματς αντί του Λουίς Φερνάντεθ.

84' Ωραία προσπάθεια και φαλτσαριστό σουτ από τον Σεμέντο, όμως η μπάλα θα περάσει άουτ.

87' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ: Μετά από έλεγχο στο μόνιτορ του VAR, ο Σιδηρόπουλος δίνει πέναλτι για αντικανονικό μαρκάρισμα του Μεγιάδο στον Ριέρα.

88' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Νάστος στη θέση του Νέιρα.

89' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ 2-0: Ο Μπαράλες είναι ξανά εύστοχος και κάνει το 2-0.

92' Κίτρινη κάρτα στον Ανέστη Νάστο για το φάουλ στον Μαρκ Φερνάντεθ.

Τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Σιδηρόπουλο, ήττα 2-0 για τον ΟΦΗ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος (81' Μάνος), Νέιρα (88' Νάστος), Βαζ (72' Φερέιρα), Σεμέντο, Φιγκεϊρέντο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Ορτέγκα, Βαλιέντε, Μουνάφο (72' Μπόρχα Φερνάντεθ), Λουίς Φερνάντεθ (83' Ιγκλέσιας), Σίτο (66' Ριέρα), Μαρκ Φερνάντεθ, Μπαράλες.