Ποδαρικό με νίκη στο 2020 ο στόχος της ομάδας του Ηρακλείου

Να ξεκινήσει με «τρίποντο» το νέος έτος θέλει ο ΟΦΗ, που αντιμετωπίζει τον Βόλο για την 17η αγωνιστική της Super League 1.

Η ομάδα του Ηρακλείου επιδιώκει να παραμείνει στην πρώτη 4αδα της βαθμολογίας, συνεχίζοντας την εξαιρετική της πορεία.

Παρακολοθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στο "Γεντί Κουλέ".

2' Σύγκρουση στον αέρα για Κοροβέση και Σακόρ, στην προσπάθεια τους για την κατοχή της μπάλας. Στο χορτάρι τραυματίες και οι δύο παίκτες του ΟΦΗ. Ο Κοροβέσης θα επιστρέψει στο ματς με επίδεσμο στο κεφάλι, ενώ ο Νορβηγός μέσος θα γίνει αγκαστική αλλαγή.

6' Ο Βαζ στη θέση του Σακόρ, που δεν είναι σε θέση να συνεχίσει.

14' Ο Νέιρα θα "περάσει" τη μπάλα στην περιοχή για τον Φιγκεϊρέντο, που κάνει το φαλτσαριστό σουτ και ο Γκαραβέλης αποκρούει.

20' Δυνατό σουτ του Σεμέντο από πλάγια θέση εκτός περιοχής, ο Γκαραβέλης θα αποκρούσει, ενώ ο Φιγκεϊρέντο και Βαζ δε μπορούν ννα έρθουν σε επαφή με τη μπάλα στη μικρή περιοχή.

22' Ξαφνικό σουτ του Τσιαλιανίδη εκτός περιοχής, η μπάλα θα περάσει άουτ.

35' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΒΟΛΟ 0-1: Σέντρα του Ντεντάκη από δεξιά, κεφαλιά του Λύρατζη στη μικρή περιοχή και 0-1.

37' Εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη εκτός περιοχής, η μπάλα θα φύγει πάνω από την εστία.

45+4' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Μπράουν από δεξιά, ο Γκαραβέλης δε μπορεί να απομακρύνει, σουτ του Τσιλιανίδη από το ύψος του πέναλτι, πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ 0-1. Μετά το 25' η ομάδα του Ηρακλείου φάνηκε να χάνει τον ρυθμό της και δε μπόρεσε να πιέσει τον Βόλο, που πέτυχε το γκολ στην μοναδική επίσκεψη του στα καρέ του Σωτηρίου.

46' Σέντρα στην επανάληψη.

57' Σουτ του Τσιλιανίδη, ο Γκαραβέλης αποκρούει εντυπωσιακά, δεύτερη προσπάθεια από τον Βαζ η μπάλα εκτός εστίας.

58' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1: Ο Τσιλιανίδης από δεξιά δίνει στο Νέιρα, που αρχικά σουτάρει πάνω στον Οικονόμου, δεύτερο σουτ από τον Αργεντίνο με το αριστερό και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

60' Σέντρα του Σεμέντο από αριστερά, πλασέ του Βαζ στο δεύτερο δοκάρι, ξανά σωτήρια απόκρουση από τον Γκαραβέλη.

63' Πρώτη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Μπαλογιάννης στη θέση του Γκουαροτσένα.

66' Σουτ από τον Σεμέντο μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνάει αρκετά πάνω από την εστία.

70' Νέα καλή στιγμή για τους Κρητικούς. Κόρνερ του Τσιλιανίδη, κεφαλιά του Νέιρα ο Γέντρισεκ βάζει το πόδι του και παραχωρεί κόνρερ, ενώ η μπάλα πάει προς την εστία.

71' Αγγίζει ξανά το γκολ ο ΟΦΗ. Σέντρα του Τσιλιανίδη, προβολή του Φιγκεϊρέντο από τη μικρή περιοχή, η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

73' Αλλαγή για τον Βόλο, ο Ζοάο στη θέση του Γέντρισεκ.

74' Δυνατό σουτ από τον Στάικο, ο Γκαραβάλης θα μπλοκάρει εντυπωσιακά με διπλή προσπάθεια.

76' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Μάνος στη θέση Βαζ.

79' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΟΛΟ 1-2: Κόρνερ από αριστερά για τους φιλοξενούμενους, κεφαλιά του Ζοάο καταλήγει στα δίχτυα για το 1-2.

82' Κίτρινη κάρτα στον Τσίκα.

85' Κίτρινη κάρτα στον Ζοάο.

87' Τρίτη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Τσαούσης στη θέση του Τόρες.

91' Κίτρινη κάρτα στον Γκαραβέλη για καθυστερήσεις.

Τελευταίο σφύριγμα στο "Γεντί Κουλέ", ήττα 1-2 για τον ΟΦΗ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ (6' λ.τ. Βαζ-76' Μάνος), Στάικος, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Φιγκεϊρέντο.

ΒΟΛΟΣ (Βίκτορ Μπασάδρε): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Τσίκα, Οικονόμου, Φεράρι, Λύρατζης, Τσοκάνης, Αουγκούστο, Γκουαροτσένα (63' Μπαλογιάννης), Τόρες (87' Τόρες), Γέντρισεκ (73' Ζοάο).