Μεγάλο ματς στο «Γεντί Κουλέ» για την εμβόλιμη 15η αγωνιστική

Μία ακόμη μεγάλη πρόκληση για τον ΟΦΗ, που αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό για την εμβόλιμη 15η αγωνιστική της Super League 1.

Η ομάδα του Ηρακλείου θέλει να «χτίσει» νικηφόρο σερί και να εδραιωθεί στην πρώτη 4αδα.

«Συνταγή»… Άρη από τον Γιώργο Σίμο, που επέλεξε ακριβώς την ίδια 11αδα.

Εκτός της τελικής 18αδας έμεινε τελικά ο Λισάντρο Σεμέντο, αφού η τεχνική ηγεσία αποφάσισε να μην υπάρξει το παραμικρό ρίσκο.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε ο αγώνας στο "Γεντί Κουλέ".

7' Σέντρα του Μαρινάκη από δεξιά, ο Φιγκεϊρέντο θα κάνει με μία επαφή το γυριστό σουτ, όμως είναι αρκετά άστοχο.

10' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, από την κεφαλιά πάσα του Φερέιρα, ο Φιγκεϊρέντο έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, όμως δε βρήκε στόχο.

19' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Από την μπαλιά του Χατζηγιοβάνη στην "πλάτη" της άμυνας, ο Μπουζούκης έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Σωτηρίου να αποκρούσει στην αριστερή του γωνία.

22' Αγγίζει το γκολ ο ΟΦΗ. Από την εκτέλεση κόρνερ του Τσιλιανίδη, η μπάλα κόντραρε στον Γιόχανσον και πήρε πορεία προς τα δίχτυα, με τον Διούδη να αποκρούει εντυπωσιακά.

28' Ο Μακέντα σκοράρει, άλλα έχει υποδειχθεί σωστά σε θέση οφσάιντ.

36' Αδύναμο πλασέ του Μακέντα από το ύψος του πέναλτι, μπλοκάρει εύκολα ο Σωτηρίου.

42' Ακυρωθέν γκολ του ΟΦΗ. Από τη μπαλιά του Γιαννούλη, ο Φιγκεϊρέντο βγαίνει απέναντι από τον Διούδη και σκοράρει, όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Ο διαιτητής Ευαγγέλου έχει επικοινωνία με το VAR και επιβεβαιώνει την υπόδειξη του επόπτη. Από το τηλεοπτικό ριπλέι φαίνεται ο επιθετικός του ΟΦΗ να καλύπτεται από τον Γιόχανσον.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.

47' Δυνατό σουτ από τον Μπουζούκη εκτός περιοχής, ο Σωτηρίου θα αποκρούσει σε κόρνερ.

49' Κίτρινη κάρτα στον Σένκεφελντ, που ανέκοψε με χέρι την προσπάθεια του Φερέιρα να βγει με ταχύτητα προς την περιοχή.

52' Σουτ του Ινσούα εκτός περιοχής, ο Σωτηρίου μπλοκάρει σταθερά.

56' Ο Τσιλιανίδης θα σουτάρει με καλές προϋποθέσεις μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει στο Νούνιες και φεύγει κόρνερ.

58' Δυνατό σουτ του Δώνη έξω από την περιοχή, η μπάλα αρκετά ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

59' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη για χέρι.

60' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό, στην εκτέλεση φάουλ του Δώνη, η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο και φεύγει άουτ.

63' Κίτρινη κάρτα στον Μαρινάκη, για φάουλ στον Περέα.

64' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Στάικο στο ματς αντί του Φερέιρα.

67' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Ωραία ανάπτυξη από την ομάδα του Ηρακλείου, ο Τσιλιανίδης κάνει την παράλληλη σέντρα από δεξιά, ο Στάικος αφήνει τη μπάλα να περάσει και ο Φιγκεϊρέντο με πλασέ από το ύψος του πέναλτι πετυχαίνει το 1-0.

70' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ: Ο Σένκεφελντ ανατρέπει τον Τσιλιανίδη, που φεύγει μόνος προς την περιοχή και "βλέπει" την δεύτερη κίτρινη κάρτα Αποβάλλεται ο αμυντικός των φιλοξενούμενων.

73' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Χατζηθεοδωρίδης στη θέση του Χατζηγιοβάνη.

80' Δεύτερη αλλαγή από τον Σίμο. Ο Μάνος στη θέση του Φιγκεϊρέντο.

80' Αλλαγή και για τον Παναθηναϊκό, με τον Ζαχίντ αντί του Μπουζούκη.

83' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ 1-1: Ο Μακέντα ισοφαρίζει από την "άσπρη βούλα", με το πέναλτι που υπέδειξε ο Ευαγγέλου στο μαρκάρισμα του Κουτρουμπή στον Δώνη.

84' Δυνατό σουτ από τον Στάικο λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

86' Τελευταία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Κολοβέτσιος στη θέση του Μακέντα.

87' Σουτ του Κουρμπέλη μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει άουτ.

91' "Κλείνει" τις αλλαγές του ο ΟΦΗ, ο Ντίνας αντί του Βαζ.

93' Κίτρινη κάρτα στο Νέιρα.

Τελευταίο σφύριγμα, 1-1 το αποτέλεσμα.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Βαζ (91' Ντίνας), Φερέιρα (64' Στάικος), Φιγκεϊρέντο (80' Μάνος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Ινσούα, Νούνιες, Δώνης, Μπουζούκης (80' Ζαχίντ), Χατζηγιοβάνης (73' Χατζηθεοδωρίδης), Περέα, Μακέντα (86' Κολοβέτσιος).