ΟΦΗ

Πανάξια νίκη! Με πάθος και ποιότητα ο ΟΦΗ 1-0 την ΑΕΚ και 3η θέση!

Επιστροφή στα «τρίποντα» σε ένα μεγάλο ματς και αναρρίχηση στην 3η θέση

Ο ΟΦΗ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, επικρατώντας 1-0 για την 12η αγωνιστική της Super League 1. Η ομάδα του Σίμου έβγαλε ψυχή και ποιότητα στον αγωνιστικό χώρο και με την ώθηση του «Γεντί Κουλέ» πήρε μια πανάξια νίκη. Ο Σεμέντο πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο 51’.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τον ΟΦΗ να ανεβάζει «στροφές» μετά το ημίωρο και να απειλεί τους φιλοξενούμενους, χωρίς από την άλλη να κινδυνεύσει.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου μπήκε δυναμικά στην επανάληψη και πήρε το προβάδισμα στο 51’ με ωραία ατομική ενέργεια και εκτέλεση από τον Σεμέντο. Στη συνέχεια διαχειρίστηκε το παιχνίδι, προσπαθώντας να μη χάσει μέτρα στο γήπεδο και να δημιουργήσει ευκαιρίες στην γρήγορη μετάβαση.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει, χωρίς να δημιουργήσει κάποια κλασσική ευκαιρία, ενώ στο 88’ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της απευθείας κόκκινη στον Βράνιες για αγκωνιά στον Μαρινάκη.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2' Σουτ του Ναμπί εκτός περιοχής, η μπάλα θα φύγει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

17' Εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια, κεφαλιά του Μάνταλου από τη μικρή περιοχή, ο Σωτηρίου θα μπλοκάρει σταθερά.

18' Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ναμπί έξω από την περιοχή, η μπάλα θα φύγει δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

24' Κίτρινη κάρτα στον Παουλίνιο.

36' Ωραία ανάπτυξη από δεξιά για τον ΟΦΗ, ο Τσιλιανίδης γυρίζει προς την περιοχή, όμως το σουτ του Σεμέντο καταλήγει χωρίς δύναμη στα χέρια του Μπάρκα.

43' Νέα γρήγορη ανάπτυξη για την ομάδα του Ηρακλείου, ξανά ο Τσιλιανίδης γυρίζει για τον Σεμέντο, που πλασάρει στην κίνηση άουτ. Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ.

45' Συρτό σουτ του Ολιβέιρα από τα όρια της περιοχής, ο Σωτηρίου θα μπλοκάρει τη μπάλα.

45+1' Ο Μάνος έχει χώρο λίγο έξω από την περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν είναι καλό και ο Μπάρκας δεν ανησυχεί.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα.

46' Σέντρα στην επανάληψη.

51' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Ο Νέιρα δίνει για τον Σεμέντο στα όρια της περιοχής και αυτός αφού ελευθερώνεται με ωραία ατομική ενέργεια κάνει το 1-0 με δυνατό σουτ. Ιδανικό ξεκίνημα για τον ΟΦΗ στο δεύτερο 45λεπτο.

59' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Φιγκεϊρέντο στο ματς αντί του Μάνου.

60' Κίτρινη κάρτα στον Κρίστισιτς.

61' Πρώτη κίνηση και από τον Κωστένογλου, με τον Αλμπάνη στη θέση του Παουλίνιο.

63' Κίτρινη κάρτα για τον Τσιλιανίδη.

69' Κίτρινη κάρτα και για τον Λιβάγια.

75' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με το Ναμπί να "στρώνει" τη μπάλα για τον Σεμέντο και το σουτ του τελευταίου να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

78' Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Γιακουμάκης στη θέση του Κρίστισιτς.

78' Κίτρινη κάρτα στον Σακόρ.

79' Φάουλ από τον Λιβάγια, κεφαλιά του Ολιβέιρα ψηλά άουτ.

80' Αλλαγή για τον ΟΦΗ και από ότι φαίνεται αναγκαστική, με τον Κουτρουμπή αντί του Ναμπί. Ο τελευταίος φαίνεται να αντιμετωπίζει μυϊκό πρόβλημα.

83' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Ντέλετιτς στη θέση του Λόπες.

86' Κόρνερ του Ντέλετιτς, άστοχη κεφαλιά από τον Οικονόμου.

88' ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Αποβάλλεται ο Βράνιες από τον διαιτητή Παπαπέτρου, για αγκωνιά στον Μαρινάκη εκτός φάσης.

93' Δε μπορεί να συνεχίσει ο Μαρινάκης, στη θέση του ο Νάστος.

95' Δυνατό σουτ του Μάνταλου από μακρινή απόσταση, η μπάλα εκτός εστίας.

Τελευταίο σφύριγμα, μεγάλη νίκη για τον ΟΦΗ με 1-0.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Μαρινάκης (93' λ.τ. Νάστος), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ, Νέιρα, Ναμπί (80' λ.τ. Κουτρουμπής), Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Μάνος (59' Φιγκεϊρέντο).

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Βράνιες, Παουλίνιο (61' Αλμπάνης), Λόπες (83' Ντέλετιτς), Γαλανόπουλος, Κρίστισιτς (78' Γιακουμάκης), Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα.