ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 0-1 (Τελικό)

Μεγάλο παιχνίδι στο «Γεντί Κουλέ» για την 10η αγωνιστική

Το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της εφετινής σεζόν δίνει ο ΟΦΗ, που αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ για την 10η αγωνιστική της Super League 1.

Αποφασιστικότητα και πίστη στην ομάδα του Ηρακλείου, που θα διεκδικήσει μια μεγάλη νίκη.

Ο Μπράουν στην 11αδα αντί του Νάστου συγκριτικά με το ματς στη Λάρισα, με τον Κουτρουμπή να αγωνίζεται πιθανότατα ως αμυντικό χαφ και ρόλο στόπερ αναλαμβάνει ο Μαρινάκης.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Τζήλος του συνδέσμου Λάρισας, με βοηθούς τους Κούλα Χασάν και Απτόσογλου από Ξάνθη και Πειραιά αντίστοιχα. Υπεύθυνος VAR ο Μανούχος από την Αργολίδα.

Εκπληκτική ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους του ΟΦΗ κατά την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Στη θύρα 6 φιλοξενούνται οι φίλοι του ΠΑΟΚ.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το ματς στο "Γεντί Κουλέ".

11' Το πρώτο σουτ του αγώνα από τον ΠΑΟΚ, μετά την εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ με πάσα, ο Ολλανδός έγινε ξανά αποδέκτης της μπάλας, όμως ο Σωτηρίου μπλόκαρε εύκολα την προσπάθεια του.

15' Δυνατό σουτ του Σεμέντο έξω από την περιοχή, ο Ζίφκοβιτς θα αποκρούσει ασταθώς, από τη μικρή περιοχή ο Φιγκεϊρέντο πλασάρει πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ, όμως έχει υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.

16' Ωραίο σουτ από το Ναμπί έξω από την περιοχή, αποκρούει σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς.

18' Ο Σεμέντο θα πέσει μέσα στην περιοχή από το μαρκάρισμα του Ίνγκανσον, ο Τζήλος θα δείξει κίτρινη στον παίκτη του ΟΦΗ, θεωρώντας ότι έκανε "θέατρο" για να πάρει το πέναλτι.

20' Κίτρινη κάρτα στον Μάτος για σπρώξιμο στον Σεμέντο.

22΄Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με την κάθετη πάσα του Μίσιτς για τον Λημνιό που βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σωτηρίου και ο γκολκίπερ του ΟΦΗ θα κάνει εξαιρετική επέμβαση με το πόδι.

25' Τρομερή απόκρουση του Σωτηρίου στο "παραθυράκι" της εστίας, στην κεφαλιά του Ελ Καντουρί έπειτα από σέντρα του Μάτος.

36' Νέα εντυπωσιακή επέμβαση από τον Σωτηρίου, στο "φαλτσαριστό" σουτ του Μπίσεσβαρ από τη μεγάλη περιοχή.

37' Ταχύτατα στην κόντρα επίθεση ο ΟΦΗ, με τον Σεμέντο να έχει πάρει πολύ χώρο και τον Γιαννούλη να ανακόπτει σωτήρια την πάσα προς τον αφύλακτο Φιγκεϊρέντο.

37' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση, που σταμάτησε αντικανονικά τον Σφιντέρσκι.

40' Κίτρινη κάρτα στον Ελ Καντουρί για μαρκάρισμα από πίσω στον Τσιλιανίδη.

Τέλος πρώτο ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα σε ένα ωραίο ματς στο "Γεντί Κουλέ". Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν την υπεροχή ανά διαστήματα, με τον Σωτηρίου να κάνει εντυπωσιακές αποκρούσεις στις ευκαιρίες του ΠΑΟΚ.

46' Σέντρα στο δεύτερο 45λεπτο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

47' Κίτρινη κάρτα στον Κώστα Γιαννούλη.

55' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 0-1: Ο Λημνιός "έστρωσε" τη μπάλα για τον Μίσιτς και αυτός με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι αρχικά και έπειτα στα δίχτυα για το 0-1.

62' Κίτρινη κάρτα στον Δημήτρη Γιαννούλη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Τσιλιανίδη.

64' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, διαγώνιο σουτ του Λημνιού μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

69' Κίτρινη κάρτα στο Νέιρα, για χτύπημα στον Σφιντέρσκι, μετά από έλεγχο του Τζήλου στο VAR.

73' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Άκπομ αντί Σφιντέρσκι για τον ΠΑΟΚ, ο Μάνος στη θέση του Ναμπί για τον ΟΦΗ.

77' Ο Σωτηρίου θα πει "όχι" στον Ελ Καντουρί, που πλασάρει εντός περιοχής από διαγώνια θέση.

78' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Βιεϊρίνια αντί του Ελ Καντουρί.

80' Διαγώνιο πλασέ του Μπίσεσβαρ από αριστερά, ο Σωτηρίου θα αποκρούσει, στην εξέλιξη της φάσης νέα προσπάθεια από τον Άκπομ, ξανά έχει "απάντηση" ο γκολκίπερ του ΟΦΗ.

82' Ωραίο σουτ του Μάνου αρκετά έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

82' Δύο μαζεμένες αλλαγές από τον Σίμο. Φερέιρα στη θέση του Τσιλιανίδη και Στάικος αντί του Κουτρουμπή.

87' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Εσίτι αντί του Μπίσεσβαρ.

88' Ο Μάνος είναι κάτοχος της μπάλας και φαίνεται να σπρώχνεται από τον Εσίτι μέσα στην περιοχή, όμως ο Τζήλος δεν πήγε καν να δει τη φάση στο VAR. Διαμαρτυρία από τον παίκτη του ΟΦΗ.

Τέλος του αγώνα, ήττα 0-1 για τον ΟΦΗ. Οι ποδοσφαιριστές αποχωρούν μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Κουτρουμπής (82' Στάικος), Νέιρα, Ναμπί (73' Μάνος), Τσιλιανίδης (82' Φερέιρα), Σεμέντο, Φιγκεϊρέντο.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίφκοβιτς, Μάτος, Ίνγκανσόν, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντάγκλας, Μίσιτς, Ελ Καντουρί (78' Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (87' Εσίτι), Λημνιός, Σφιντέρσκι (73' Άκπομ).