«Μετεξεταστέος» στο Κύπελλο ο ΟΦΗ, ήττα 2-0 με Καβάλα στο πρώτο ματς

Το χειρότερο εφετινό παιχνίδι για την ομάδα του Ηρακλείου, που καλείται να κάνει την ανατροπή στη ρεβάνς

Ανώμαλη προσγείωση για τον ΟΦΗ, που γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Καβάλα εκτός έδρας, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Ηρακλείου δυσκόλεψε την… αποστολή της ενόψει της ρεβάνς του «Γεντί Κουλέ» στις αρχές Δεκέμβριου, όπου καλείται να κάνει την ανατροπή.

Η απόδοση των Κρητικών κυμάνθηκε σε χαμηλά στάνταρ, συγκριτικά με όσα έχει δείξει στα μέχρι τώρα παιχνίδι του πρωταθλήματος.

Από σοβαρά σφάλματα στην αμυντική λειτουργία, ο ΟΦΗ δέχθηκε τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη που κάπως προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα, «έπεσε» πάνω στην μαζική άμυνα των γηπεδούχων.

Οι έξι αλλαγές στο αρχικό σχήμα, έδειξαν να επηρεάζουν τη συνοχή στο πρώτο 45λεπτο. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σίμου βρήκαν κάπως τα «πατήματα» τους, όμως παρά τη συντριπτική κατοχή μπάλας, έλειψαν οι καλές τελικές προσπάθειες.

ΚΑΒΑΛΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος Γ., Καζαντζίδης, Παπαστεριανός, Κουτσούμπας, Αρναούτογλου, Θωμαΐδης, Γαβριηλίδης (55' Κέρθι), Χαντί, Ορφανίδης (73' Μελισσόπουλος), Βόσαχλκι, Παπαδόπουλος Β. (80' Μαρκόπουλος).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μπράουν, Νάστος (64' Κουτρουμπής), Μαρινάκης, Κοροβέσης, Στάικος (59' Φιγκεϊρέντο), Σακόρ, Νέιρα, Βαζ (71' Γιαννούλης), Τσιλιανίδης, Μάνος.

Το "φιλμ" του αγώνα

5' Σουτ από τον Παπαδόπουλο για τους γηπεδούχους, ο Γουάλι αποκρούει σε κόρνερ.

6' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ 1-0: Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, οι αμυντικοί του ΟΦΗ δε μπόρεσαν να απομακρύνουν τη μπάλα και ο Κουτσούμπας με κεφαλιά πέτυχε το 1-0.

12' Άστοχο σουτ του Τσιλιανίδη, μετά την πάσα του Νέιρα.

22' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με την κεφαλιά του Παπαδόπουλου να καταλήγει στα χέρια του Γουάλι.

38' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ 2-0: Σέντρα του Ορφανίδη από δεξιά, κεφαλιά του Παπαδόπουλου στη μικρή περιοχή που καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0.

43' Γυριστό σουτ από τον Χαντί, ο Γουάλι θα μπλοκάρει εύκολα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ με 2-0. Η ομάδα του Ηρακλείου δεν ανταποκρίθηκε στο πρώτο 45λεπτο, που ήταν ίσως το χειρότερο φετινό της.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.

51' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με το σουτ του Σακόρ εκτός περιοχής, όμως ο Παπαδόπουλος απέκρουσε στη δεξιά του γωνία.

55' Πρώτη αλλαγή για την Καβάλα, ο Κέρθι στη θέση του Γαβριηλίδη.

59' Αλλαγή και για τους Κρητικούς, με τον Φιγκεϊρέντο αντί του Στάικου στο παιχνίδι.

64' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Φιγκειρέντο να αποφεύγει και τον αντίπαλο γκολκίπερ σε πολύ πλάγια θέση, όμως το γύρισμα στη μικρή περιοχή για το Μάνο δεν πέρασε από τους αμυντικούς της Καβάλας.

64' Δεύτερη αλλαγή για τον Σίμο, ο Κουτρουμπής στη θέση του Νάστου.

71' "Κλείνει" τις αλλαγές του ο ΟΦΗ, με τον Γιαννούλη αντί του Βαζ.

73' Κίνηση από τον πάγκο και για τον Παύλο Δερμιτζάκη, με τον Μελισσόπουλο να αντικαθιστά τον Ορφανίδη.

80' Τελευταία αλλαγή για την Καβάλα, με τον Μαρκόπουλο στη θέση του Παπαδόπουλου Β.

84' Δυνατό σουτ απο τον Φιγκεϊρέντο εκτός περιοχής, ο Παπαδόπουλος Γ. θα μπλοκάρει σταθερά.

85' Καλή στιγμή με τον Μάνο να "τσιμπάει" τη μπάλα πριν τον αντίπαλο τερματοφύλακα, που όμως θα προλάβει να παραχωρήσει κόρνερ.

92' Σουτ του Νέιρα έξω από την περιοχή, ξανά θα μπλοκάρει με ευκολία ο Γιάννης Παπαδόπουλος.

94' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον Μαρκόπουλο να αστοχεί από το ύψος του πέναλτι.

Τέλος του αγώνα, ήττα 2-0 για τον ΟΦΗ στο πρώτο ματς με την Καβάλα και πλέον θα "κυνηγήσει" την ανατροπή στο "Γεντί Κουλέ".