ΟΦΗ-Ξάνθη 2-0 (Τελικό)

Σπουδαίο ματς στο «Γεντί Κουλέ» για την 8η αγωνιστική

«Μονομαχία» 4αδας στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», με τον ΟΦΗ να αντιμετωπίζει την Ξάνθη.

Οι Κρητικοί θέλουν τη νίκη για να… προσπεράσουν το σημερινό αντίπαλο στη βαθμολογία.

Μοναδική αλλαγή σε σχέση με το ματς στο «Καραϊσκάκη», η παρουσία του Μαρινάκη στο κέντρο της άμυνας αντί του Νάστου.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το ματς με τους φιλοξενούμενους στην πρώτη σέντρα.

9' Γύρισμα του Εντουάρντο από αριστερά, ο Στάρτζεον είναι έτοιμος να σκοράρει στη μικρή περιοχή, όμως ο Κοροβέσης τον ανακόπτει με σωτήριο τάκλιν.

10' Κίτρινη κάρτα στον Εντουάρντο για αντικανονικό μαρκάρισμα.

12' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με την κεφαλιά του Νέιρα έπειτα από σέντρα του Τσιλιανίδη, η μπάλα θα φύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

14' Ο Στάρτζεον θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως υπάρχει υπόδειξη για οφσάιντ.

19' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Στην εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, η μπάλα θα βρει στο χέρι του Κοβάσεβιτς και ο Βάτσιος υποδεικνύει πέναλτι. Ο διαιτητής της αναμέτρησης πήγε να "τσεκάρει" την φάση στο VAR μετά από σχετική συννενόηση και επιβεβαίωσε την απόφαση του.

20' Κίτρινη κάρτα στον Κοβάσεβιτς για το χέρι.

22' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο Ναμπί θα εκτελέσει, όμως ο Αμπάντ πέφτει στη δεξιά του γωνία και αποκρούει. Χάνουν την ευκαιρία για το προβάδισμα οι Κρητικοί.

28' Καλό σουτ του Σεμέντο έξω από την περιοχή, όμως ο Αμπάντ θα μπλοκάρει σταθερά.

29' Κίτρινη κάρτα στον Στάρτζεον, που τράβηξε από τη φανέλα τον Κοροβέση.

30' Ο Κοροβέσης θα δει την κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα.

37' Διαγώνιο σουτ του Εντουάρντο μέσα από την περιοχή, η μπάλα αρκετά μέτρα εκτός εστίας.

43' Ο Τσιλιανίδης θα κάνει το δυνατό σουτ από τα 35 μέτρα, με τον Αμπάντ να μπλοκάρει δύσκολα με διπλή προσπάθεια.

44' Απίστευτη έμπνευση του Ναμπί, που προσπάθησε να νικήσει τον Αμπάντ με σουτ στην κίνηση πολλά μέτρα πίσω από τη μεσαία γραμμή, όμως ο τερματοφύλακας της Ξάνθης γύρισε γρήγορα στην εστία του και μπλόκαρε με δυσκολία τη μπάλα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.

47' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Ωραία συνεργασία Νέιρα-Ναμπί, με τον δεύτερο να κάνει την τελική πάσα για τον Φιγκεϊρέντο, που φεύγει στην "πλάτη" της άμυνας, περνάει τον Αμπάντ και κάνει το 1-0.

52' Δυνατό σουτ του Φιγκεϊρέντο έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

55' Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Μουλέν στη θέση του Κοβάσεβιτς και τον Μπαριέντος αντί του Εντουάρντο.

60' Ο Τσιλιανίδης σουτάρει μέσα από την περιοχή, τελευταία  στιγμή βάζει την κόντρα ο Λισγάρας και παραχωρεί κόρνερ.

65' Ομαδική προσπάθεια στο ανοιχτό γήπεδο για τους παίκτες του ΟΦΗ, ο Νέιρα θα κάνει το τελικό σουτ όμως είναι άστοχος.

66' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Νάστος στη θέση του Μπράουν που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

71' Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα του Ηρακλείου, ο Μάνος στη θέση του Τσιλιανίδη.

71' "Κλείνουν" τις αλλαγές τους οι φιλοξενούμενοι, με τον Ρενέλα αντί του Φοσέ.

74' Κίτρινη κάρτα για τον Μεγιάδο.

78' Ευκαιρία για την Ξάνθη, μετά τη λάθος πάσα του Σωτηρίου, που στέλνει τη μπάλα στον Στάρτζεον μέσα στην περιοχή. Ο Πορτογάλος ανακόπτεται από τον Κοροβέση, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ρενέλα πλασάρει άουτ μέσα από την περιοχή.

81' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Βαζ αντί του Φιγκεϊρέντο που είχε κάποιες ενοχλήσεις.

87' Κίτρινη κάρτα για τον Καρασαλίδη.

91' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-0: Κάθετη πάσα του Νέιρα για τον Σεμέντο και αυτός με ψύχραιμο πλασέ "κλειδώνει" τη νίκη με το 2-0.

93' Από μία κίτρινη σε Μπαριέντος και Νάστο για την μεταξύ τους αψιμαχία.

95' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ: Σέντρα του Στάρτζεον, κεφαλιά του Ρενέλα στο κάθετο δοκάρι.

Τέλος του αγώνα, 2-0 σπουδαία νίκη για τον ΟΦΗ, που τον εδραιώνει στην 4αδα.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν (66' λ.τ. Νάστος), Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νέιρα, Ναμπί, Τσιλιανίδης (71' Μάνος), Σεμέντο, Φιγκεϊρέντο (81' Βαζ).

ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Αμπάντ, Φασίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Ντίρεσταμ, Κοβάσεβιτς (55' Μουλέν), Τέρκι, Εντουάρντο (55' Μπαριέντος), Στάρτζεον, Ντε Αμορίμ, Φοσέ (71' Ρενέλα).