Βόλος - ΟΦΗ LIVE (1-0 Τελικό)

ΟΦΗ

O ΟΦΗ δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο θετικό σερί

Με την αναμέτρηση Βόλος-ΟΦΗ ανοίγει στις 17:15 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο η 4η αγωνιστική της Super League 1. Ο ΟΦΗ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση με απολογισμό επτά βαθμών στις πρώτες τρεις αγωνιστικές και θέλει σήμερα να συνεχίσει το θετικό σερί. Ο Βόλος από το 75ο λεπτό προηγείται 1-0, σκορ που ήταν και το τελικό...

Με δύο νίκες ξεκίνησε στο πρωταθλήμα ο Βόλος αλλά προέρχεται από βαριά ήττα 5-0 στην προηγούμενη αγωνιστική από τον Ολυμπιακό.

Εκτός πλάνων για τον Γιώργο Σίμο είναι ο Αντίλ Ναμπί, με τον Σακόρ να τον αντικαθιστά στο βασικό σχήμα ενώ σε σχέση με το προηγούμενο ματς, ο Μπράουν αγωνίζεται στο δεξί άκρο της άμυνας αντί του Μαρινάκη.

*Μετά από απόφαση του ΠΣΑΠ στην οποία συμφώνησαν τόσο οι παίκτες του ΟΦΗ όσο και του Βόλου μετά το εναρκτήριο σφύριγμα από τον διαιτητή, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων σταμάτησαν το παιχνίδι για ένα λεπτό για να εκφράσουν την δυσαρέσκεια τους για τους ανασφάλιστους ποδοσφαιριστές.

Η εξέλιξη του αγώνα

3' Έκανε την ατομική ενέργεια και σούταρε ο Ζοάο με τη μπάλα να καταλήγει άουτ, στην πρώτη αξιόλογη στιγμή του αγώνα για το Βόλο.

5' Απαντά ο ΟΦΗ με το σουτ που επιχείρησε ο Σεμέντο να μη βρίσκει στόχο.

6' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με την εκπληκτική κάθετη πάσα του Νέιρα να βγάζει τον Μάνο τετ α τετ, όμως ο επιθετικός του ΟΦΗ νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Βόλου, Γκαραβέλη.

18' Αντεπίθεση για τον Βόλο, ο Ζοάο πλασάρει από κοντά και πάνω στη γραμμή διώχνει με το κεφάλι σε κόρνερ ο Γιαννούλης.

19' Δοκάρι για τον Βόλο με τον Μπαλογιάννη. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μυστακίδης από πλεονεκτική θέση με κεφαλιά στέλνει άουτ τη μπάλα! Τρεις φάσεις για τους γηπεδούχους μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα!

22' Ο Μάνος προσπαθεί να προλάβει την έξοδο του Γκαραβέλη αλλά κάνει επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα του Βόλου και δέχεται την πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα.

27' Άλλαξαν ωραία τη μπάλα οι παίκτες του ΟΦΗ με αποδέκτη τον Νέιρα που σούταρε λίγο έξω από την περιοχή αλλά για λίγα εκατοστά η μπάλα πέρασε άουτ.

28' Σουτ από τον Μουνίθ, ο Σωτηρίου διώχνει ασταθώς, ο Ζοάο προλαβαίνει τη μπάλα και αστοχεί με νέο σουτ.

30' Απειλεί αξιόλογα ο ΟΦΗ με το δυνατό σουτ του Μεγιάδο να περνά ελάχιστα άουτ από τα γκολπόστ των γηπεδούχων.

38' Λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ, ο Μουνίθ βρίσκεται απέναντι από τον Σωτηρίου, στέλνοντας άουτ τη μπάλα.

39' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με τον Τσιλιανίδη να στέλνει με σουτ άουτ τη μπάλα.

45' Κάθετη πάσα του Σεμέντο στον Μάνο, ο επιθετικός του ΟΦΗ και πάλι δεν μπορεί να νικήσει τον Γκαραβέλη, όπως στην φάση του 6ου λεπτού.

Λήξη Α' Ημιχρόνου, Βόλος-ΟΦΗ 0-0. Οι δύο ομάδες έχουν από 11 τελικές αλλά γκολ δεν έβαλαν!

Έναρξη β' ημιχρόνου

Αλλαγή για τους γηπεδούχους, με τον Τόρες να αντικαθιστά τον Ζοάο, ο οποίος αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού. Χωρίς αλλαγές στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ΟΦΗ.

47' Φάουλ από τον Κοροβέση για να σταματήσει αντεπίθεση του Βόλου, δέχεται αδιαμαρτύρητα την κίτρινη κάρτα.

56' Αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Φιγκεϊρέδο στη θέση του Σακόρ. Με δύο επιθετικούς πλέον στον αγωνιστικό χώρο ο ΟΦΗ.

58' Δοκάρι για τον ΟΦΗ! Δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ο Βραζιλιάνος σουτάρει και παραλίγο να σκοράρει.

60' Νέα καλή στιγμή με τον Φιγκεϊρέδο να σουτάρει, η μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

72' Κεφαλιά του Γιαννούλη από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία των γηπεδούχων.

75' ΓΚΟΛ για τον Βόλο κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Τόρες με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Σωτηρίου να αποκρούσει.

78' Νέο δοκάρι για τον ΟΦΗ σε κεφαλιά του Νέιρα, χάνει μεγάλη ευκαιρία ο ΟΦΗ για να ισοφαρίσει άμεσα.

79' Κίτρινη κάρτα στον Μπράουν επειδή κλότσησε το σημαιάκι μετά από μία λανθασμένη ενέργειά του.

80' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Βαζ στην θέση του Κοροβέση. Αλλαγή σχηματισμού για τον ΟΦΗ (3-5-2) στον υπολοιπόμενο χρόνο της αναμέτρησης.

83' Κίτρινη κάρτα στον Μάντζη για φάουλ στον Τσιλιανίδη, η πρώτη για παίκτη του Βόλου.

90' Κίτρινη κάρτα στον Βαζ.

Τέλος στον αγώνα, Βόλος-ΟΦΗ 1-0. Πρώτη ήττα για τον ΟΦΗ, τρίτη νίκη για τον Βόλο...

Οι συνθέσεις

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Δημόπουλος, Διαμαντής, Τσοκάνης, Μουνίθ (74' Μάντζης), Μπαλογιάννης (68' Μαξ Αουγκούστο), Ζοάο (46' Τόρες), Μυστακίδης, Γέντρισεκ.

Στον πάγκο οι: Μπασόνγκ, Ατιγιάτ, Τσαούσης, Μελίσσας.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μπράουν, Γιαννούλης, Νάστος, Κοροβέσης (80' Βαζ), Μεγιάδο, Σακόρ (56' Φιγκεϊρέδο), Νέιρα, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Μάνος.

Στον πάγκο βρίσκονται: Δερμιτζάκης, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Στάικος, Δεληγιαννίδης.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Τάσης από την Ήπειρο με βοηθούς τους Κόλλια και Μωυσιάδη από τον ίδιο σύνδεσμο ενώ τέταρτος διαιτητής είναι ο Ζαμπάλας επίσης από την Ήπειρο και διαιτητές VAR o Φωτιάς από την Πέλλα με βοηθό VAR τον Απτόσογλου από την Αθήνα.