ΟΦΗ

Είναι ακόμη στην αρχή ο ΟΦΗ, ήττα 2-0 στο πρώτο φιλικό με τη Μπέρσοτ

Οι περισσότεροι παίκτες χρησιμοποιήθηκαν για την ομάδα του Ηρακλείου

Ευκαιρία για… ξεμούδιασμα και συμπεράσματα ήταν το πρώτο φιλικό προετοιμασίας του ΟΦΗ, στο οποίο γνώρισε την ήττα 2-0 από την Μπέρσοτ.

Οι «ασπρόμαυροι» βρίσκονται ακόμη στην αρχή και τα πόδια είναι «σφιγμένα», ενώ είναι δεδομένο ότι έχουν δουλειά μπροστά τους.

Από την άλλη οι Βέλγοι, σε πιο προχωρημένο στάδιο, φάνηκαν σαφώς πιο έτοιμοι και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που είχαν φρεσκάδα.

Τραυματίας αποχώρησε στο 22’ ο Τσιλιανίδης, που χτύπησε στον ώμο και όλοι περιμένουν για τα νεότερα από το ιατρικό τιμ.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Ηρακλείου, καθώς μόλις στο 1ο λεπτό ο Μπρόνιο με πλασέ από το ύψος του πέναλτι πέτυχε το 1-0.

Οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ παρά τα «σφιγμένα» πόδια λόγω προετοιμασίας προσπάθησαν να αναπτύξουν επιθετική πρωτοβουλία και στο 15’ ο Ναμπί είχε ένα καλό σουτ που μπλόκαρε ο Βαν Χάμελ.

Οι Βέλγοι πέτυχαν και δεύτερο στο 22’ με σκόρερ τον Σέιχερς, σε ένα χρονικό σημείο που ο ΟΦΗ έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω τραυματισμού του Τσιλιανάκη, που μάλιστα έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Οι Κρητικοί είχαν μια καλή στιγμή δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, όταν ο Βαν Χάμελ απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Σάσι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Ουσιαστικά, μοναδική που μπορεί να θεωρηθεί ευκαιρία, ήταν ένα σουτ του Πέρσον στο 49’, που ανάγκασε τον αντίπαλο γκολκίπερ να παραχωρήσει κόρνερ.

Στη συνέχεια, οι πολλές αλλαγές επηρέασαν το ρυθμό, παρότι οι παίκτες του ΟΦΗ προσπάθησαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

ΟΦΗ: Σωτηρίου (64’ Δερμιτζάκης), Μπράουν (46’ Μαρινάκης), Νάστος (70’ Περδίκης), Γιαννούλης, Κοροβέσης (46’ Μπολάκης), Μεγιάδο (46’ Οικονόμου), Σακόρ (46’ Σουρνάκης), Αντίλ Ναμπί (64’ Σαμίρ Ναμπί), Τσιλιανίδης (23’ λ.τ. Ντίνας), Σεμέντο (70’ Νοικοκυράκης), Σάσι (46’ Πέρσον).

ΜΠΕΡΣΟΤ: Βαν Χάμελ, Χαλαϊμία (73’ Ντουντεουί), Πριτσινένκο, Σέιχερς, Βοροχόφσκι, Χόλτσχασερ (85’ Ντεκερσμάκερ), Μας, Βαν Καμ, Σεν Λούι, Πλάκα (61’ Τισουντάλι), Μπρόνιο.