Ο ΟΦΗ ζει μια τραγωδία, 0-0 και με Απόλλωνα

ΟΦΗ

Ούτε γκολ, ούτε νίκη και τρία δοκάρια κόντρα στον ουραγό και η υπόθεση για παραμονή δυσχεραίνει περισσότερο

Ούτε στη Ριζούπολη κατάφερε να σκοράρει ο ΟΦΗ μένοντας στο 0-0 με τον ουραγό Απόλλωνα, έχοντας αυτή τη φορά κόντρα και την τύχη, αφού στο α’ ημίχρονο τρεις φορές οι προσπάθειες των παικτών του σταμάτησαν στα δοκάρια.

Οι ελπίδες για να προλάβει το τρένο της παραμονής μειώθηκαν δραματικά και αυτό που μπορεί να του δώσει ελπίδες είναι να μην γίνει η αναδιάρθρωση και να πέσουν μόνο δύο ομάδες από τη Super League. Απαραίτητη προϋπόθεση όμως για να μπορεί να κυνηγήσει αυτό το στόχο είναι να νικήσει την επόμενη αγωνιστική τον Λεβαδειακό, που σήμερα έχασε με 2-0 στη Λάρισα.

Ωστόσο αυτό που ζει ο ΟΦΗ είναι μια τραγωδία, έχοντας πάνω από το κεφάλι του την λαιμητόμο του υποβιβασμού λόγω της απόφασης της Επιτροπής Δεοντολογίας, όμως και αγωνιστικά η ομάδα δείχνει απλά ότι δεν μπορεί…

Να τονίσουμε ότι στην Ριζούπολη βρέθηκαν και αρκετοί φίλοι του ΟΦΗ που ταξίδεψαν από το Ηράκλειο αλλά και από το Σύνδεσμο της Αθήνας, οι οποίοι δε σταμάτησαν να τραγουδούν αλλά η ομάδα δεν τους έκανε χαρούμενους…

Η εξέλιξη της αναμέτρησης…

7' Δύο επισκέψεις έχει ο ΟΦΗ στα καρέ του Απόλλωνα με στατικές φάσεις που πέρασαν ανεκμετάλλευτες

14' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Κοντοέ για φάουλ στο Νέιρα

15' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ, με το Φερέιρα να κάνει εξαιρετική προσπάθεια και να βγαίνει απέναντι στον Χουάντερσον, ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα και στη συνέχεια δύσκολο σουτ από το Νέιρα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας.

20' Κεφαλιά του Βαφέα μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα παίρνει ύψος και δεν ανησυχεί τον Σωτηρίου, καταλήγοντας έξω..

28' Κίτρινη κάρτα στον Νέιρα από τον Κοτσάνη για φάουλ στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

29' Αυτά δεν γίνονται, με τον ΟΦΗ να έχει δύο δοκάρια στην ίδια φάση! Ο Γιαννούλης σούταρε από μακριά, έβαλε το πόδι του στην πορεία της μπάλας ο Βαζ και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια ο Φερέιρα πλάσαρε με τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι.

31' Νέο μακρινό σουτ του Γιαννούλη, αυτή τη φορά ο Χουάντερσον απομακρύνει τη μπάλα.

35' Κίτρινη κάρτα στο Μιχόγεβιτς για αντικανονικό μαρκάρισμα

39' Επίσκεψη μετά από ώρα του Απόλλωνα στα καρέ του ΟΦΗ, με τη σέντρα του Τομάς, την κεφαλιά του Ναζλίδη και τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Σωτηρίου.

40' Κίτρινη στον Ελ Χέλβε για τους γηπεδούχους για φάουλ.

45' Τρίτο δοκάρι για τον ΟΦΗ στο παιχνίδι! Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από τα καρέ του Απόλλωνα και ο Νέιρα την έστειλε από κοντά στο οριζόντιο δοκάρι.

47' Ξεκινά το β' ημίχρονο με ευκαιρία του Απόλλωνα και το σουτ του Τομάς να καταλήγει ελάχιστα άουτ από την εστία του ΟΦΗ.

*Με το ξεκίνημα του δεύτερου μισού έγιναν δύο αλλαγές. Για τον Απόλλωνα ο Ντ' Ούρσο αντικατέστησε τον Γαρουφαλιά και ο Γιακουμάκης αντί του Πέρσον.

50' Επικίνδυνο σουτ από το Νέιρα, η μπάλα καταλήγει εκτός εστίας για λίγα εκατοστά.

55' Bρίσκει χώρους έξω από την περιοχή του Απόλλωνα ο ΟΦΗ και απειλεί, με νέο σουτ του Μεγιάδο να καταλήγει άουτ.

56' Δεύτερη αλλαγή για του γηπεδούχους, στη θέση του Βάρκας ο Αγρόδημος.

57' Μεγάλη ευκαιρία για Απόλλωνα, με το Ναζλίδη προ κενής εστίας να μην προλαβαίνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

59' Διαμαρτυρίες ΟΦΗ για ανατροπή του Γιακουμάκη από τον Χουάντερσον, έδωσε συνέχεια στο ματς ο Κοτσάνης

60' Δεύτερη αλλαγή ΟΦΗ, ο Ντίνας στη θέση του Βαζ

61' Κίτρινη στον Σακόρ για φάουλ πάνω στον Ναζλίδη.

71' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ μετά το κόρνερ του Κοροβέση, η κεφαλιά του Σακόρ δεν βρήκε στόχο.

73' Νέα κεφαλιά από το Νέιρα, αποκρούει στη γωνία του ο Χουάντερσον.

77' Τρίτη αλλαγή για Απόλλωνα, με τον Ζοέλ Ακόστα στη θέση του Ναζλίδη.

79' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.

80' Κλείνει τις αλλαγές του ο Βέρα με τον Παπαστεριανό να μπαίνει στο ματς στα τελευταία λεπτά αντί του Μπράουν, ενισχύοντας έτσι την μεσοεπιθετική γραμμή στο χρόνο που απομένει.

83' Σε πλεονεκτική θέση ο Φερέιρα, αδύναμο το σουτ και ο Χουάντερσον μπλοκάρει.

Το παιχνίδι τελειώνει 0-0.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον, Γαρουφαλιάς (46' Ντ' Ούρσο), Κύργιας, Βαφέας, Βάρκας (56' Αγρόδημος), Κοντοές, Στάθης, Οριχουέλα, Μπετινέλι, Ελ Χέλβε, Ναζλίδης (77' Ζοέλ Ακόστα).