Δεν άντεξε στην Τούμπα ο ΟΦΗ, ήττα 4-0 από τον ΠΑΟΚ

Ο ΟΦΗ δε μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός στην Τούμπα, όπου γνώρισε την ήττα με 4-0 από τον ΠΑΟΚ για την 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Η ομάδα του Ηρακλείου κατάφερε μόνο στο πρώτο 20λεπτο να σταθεί ικανοποιητικά στον αγωνιστικό χώρο, όμως στη συνέχεια ο «δικέφαλος» του Βορρά πίεσε ασφυκτικά.

Οι Κρητικοί στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δυσκολεύτηκαν στην ανασταλτική λειτουργία, αφού δεν τους «βγήκε» η πίεση στην μπάλα.

Το παιχνίδι αυτό ήταν εκ προοιμίου πολύ δύσκολο, με τον ΟΦΗ να στρέφει την προσοχή του στις εντός έδρας αναμετρήσεις με Ατρόμητο και Ξάνθη, που είναι η… μισή χρονιά.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίτσιο (73' Κάνιας), Σακχόφ, Ελ Καντουρί (81' Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (67' Πελκας), Ζαμπά, Άκπομ.

ΟΦΗ (Νίκος Καραμπετάκης): Στρέζος, Μπράουν, Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Γιαννούλης, Νάστος (81' Οικονόμου), Μεγιάδο, Νέιρα, Κοροβέσης, Σάσι (62' Ντίνας), Βουό (68' Γιακουμάκης).

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Ξεκίνησε ο αγώνας στην Τούμπα.

9' Στον ΟΦΗ ανήκει η πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα, ο Σάσι σουτάρει με τεχνική εκτός περιοχής, όμως δε βρίσκει στόχο.

19' Ο Άκπομ σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, ο Στρέζος "βγαίνει" έγκαιρα και αποκρούει σωτήρια.

22' Κίτρινη κάρτα στον Βιεϊρίνια για την έντονη διαμαρτυρία προς τον Γρατσάνη.

24' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 1-0: Κόρνερ του Μπίσεσβαρ από αριστερά, κεφαλιά του Μάτος στην μικρή περιοχή για το 1-0.

29' Ο Ελ Καντουρί μπαίνει στην περιοχή από πλάγια αριστερά, κάνει το πλασέ και ο Στρέζος αποκρούει σε κόρνερ.

30' Εκτελεί το κόρνερ από αριστερά ο Μπίσεσβαρ, λάθος αντίδραση και πάλι από την άμυνα του ΟΦΗ, το πλασέ του Μαουρίσιο στο δεύτερο δοκάρι δε βρίσκει στόχο.

34' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, μετά το γύρισμα του Άκπομ από αριστερά, ο Μαουρίσιο θα πλασάρει άουτ μέσα από την περιοχή.

35' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 2-0: Ο Ζαμπά κάνει την παράλληλη συρτή σέντρα από δεξιά και ο Άκπομ στην μικρή περιοχή με προβολή σημειώνει το 2-0.

41' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μαουρίτσιο.

42' Νέα κίτρινη, αυτή τη φορά στον Ανέστη Νάστο, για το δυνατό μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ.

45+1' Κάθετη πάσα του Σάκχοφ για τον Άκπομ, που πλασάρει από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, όμως δε βρίσκει στόχο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 2-0 μπροστά στο σκορ ο ΠΑΟΚ.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

55' Επικίνδυνο γύρισμα του Σάσι από δεξιά, Βουό και Κοροβέσης δε μπορούν να μπουν στην πορεία της μπάλας στην μικρή περιοχή.

60' Σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά, λάθος "έξοδος" από τον Πασχαλάκη, ο Σάσι δε μπορεί να στείλε τη μπάλα προς την εστία.

62' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Ντίνας στη θέση του Σάσι.

65' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 3-0: Οι γηπεδούχοι κερδίζουν την κατοχή της μπάλας, ο Άκπομ περνάει τη μπάλα μέσα στην περιοχή για τον Ζαμπά και αυτός πλασάρει για το 3-0.

67' Αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ, ο Πέλκας στο ματς αντί του Μπίσεσβαρ.

68' Δεύτερη κίνηση για τον ΟΦΗ, ντεμπούτο για τον Γιακουμάκη που περνάει στη θέση του Βουό.

73' Αλλαγή στη μεσαία γραμμή για τους γηπεδούχους, Κάνιας αντί Μαουρίτσιο.

80' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 4-0: Ο Ζάμπα "σπάει" τη μπάλα για τον Άκπομ, που με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή πετυχαίνει το 4-0.

81' Κλείνει τις αλλαγές του ο ΠΑΟΚ, με τον Σφιντέρσκι στην θέση του Ελ Καντουρί.

81' Τρίτη αλλαγή και για τους Κρητικούς, με τον Οικονόμου αντί του Νάστου.

82' Λάθος του Μπράουν μέσα στην περιοχή, ο Στρέζος αποκρούει στο τετ-α-τετ με τον Ζαμπά, ενώ το νέο σουτ του Άκπομ κοντράρει στα σώματα.

83' Από μία κίτρινη σε Βαρέλα και Γιακουμάκη για την αψιμαχία που είχαν.

86' Κίτρινη κάρτα στον Ντίνα, επειδή βιάστηκε να εκτελέσει το φάουλ, όπως του λέει ο Γρατσάνης.

88' Σέντρα του Κοροβέση από αριστερά, κεφαλιά του Γιακουμάκη θα καταλήξει στα χέρια του Πασχαλάκη.

Τελευταίο σφύριγμα, ήττα 4-0 για τον ΟΦΗ.