ΟΦΗ-Νίκη Βόλου Live

Στη «μάχη» του Κυπέλλου Ελλάδας ρίχνεται ο ΟΦΗ, που αντιμετωπίζει τη Νίκη Βόλου για τη φάση των ομίλων του θεσμού. Τελικό αποτέλεσμα, νίκη 3-0 για την ομάδα του Ηρακλείου, με χατ-τρικ του Αραβίδη.

Η ομάδα του Ηρακλείου θέλει τη νίκη για να κάνει βήμα πρόκρισης στους «16».

Πολλές αλλαγές από το Νίκο Παπαδόπουλο στο αρχικό σχήμα, με τους παίκτες που έχουν συνεχόμενα παιχνίδια το τελευταίο διάστημα να παίρνουν… ανάσες.

Στρέζος, Μιχόγεβιτς, Αργυρόπουλος, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Πλατέλλας, Κουτσιανικούλης και Κυριακίδης, μένουν εκτός 11αδας σε σχέση με το προηγούμενο ματς.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη της αναμέτρησης από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους στην σέντρα.

2' Ο Ντίνας ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Ντινιωτάκη και ο διαιτητής Βρέσκας υποδεικνύει το πέναλτι.

2' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Ο Αραβίδης αναλαμβάνει την εκτέλεση και ευστοχεί για το 1-0.

11' Ωραίο διαγώνιο σουτ του Σάσι μέσα από την περιοχή, ο Αποστολίδης αποκρούει σε κόρνερ.

12' Σέντρα του Οικονόμου από αριστερά, μετά την εκτέλεση του κόρνερ, στην κίνηση το σουτ από τον Παπάζογλου όμως είναι αρκετά άστοχο.

23' Κίτρινη κάρτα στον Καρτσαμπά για σπρώξιμο στον Σάσι εκτός περιοχής.

24' Καλή εκτέλεση φάουλ του Ντίνα, η μπάλα λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

27' Ο Μέτσε θα σουτάρει μετά από οργανωμένη επίθεση των φιλοξενούμενων, όμως η μπάλα θα περάσει αρκετά άουτ.

29' Σέντρα του Ντίνα από αριστερά, ο Οικονόμου θα κάνει το μονοκόμματο σουτ στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δε βρίσκει στόχο.

30' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-0: Κόρνερ του Ντίνα από την αριστερή πλευρά, ωραία φαλτσαριστή κεφαλιά του Χρήστου Αραβίδη και 2-0.

38' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Δεληγιαννίδη να σεντράρει από αριστερά, ο Σάσι από πολύ κοντά θα κάνει το πλασέ, όμως ο Αποστολίδης θα αποκρούσει ενστικτωδώς με τα πόδια.

39' Η Νίκη Βόλου χάνει ευκαιρία να μειώσει, με τον Μέτσε να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σωτηρίου, όμως πλασάρει άουτ από το ύψος του πέναλτι.

44' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Κοιλιάρα από ευνοϊκή θέση, η μπάλα θα περάσει δίπλα από αριστερό κάθετο δοκάρι.

45' Τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος, ο ΟΦΗ προηγείται 2-0.

46' 'Εναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.

57' Κίτρινη κάρτα στον Μέτσε, που σήκωσε ψηλά το πόδι στη διεκδίκηση με τον Παπάζογλου.

58' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Μιχόγεβιτς στην θέση του Κομεσίδη.

58' Αλλαγή και για τους φιλοξενούμενους, ο Τζιώρας αντί του Βουκομάνοβιτς  περνάει στο παιχνίδι.

66' Σέντρα του Κοιλιάρα από αριστερά, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Αραβίδη, ο Αποστολίδης αποκρούει σε κόρνερ.

67' Δεύτερη αλλαγή για τη Νίκη Βόλου, ο Ταβάρες στη θέση του Μέτσε.

70' Ο Δεληγιαννίδης "κόβει" τη μπάλα από αριστερά, σουτ του Οικονόμου από τα όρια της περιοχής, όμως θα αποκρούσει ο Αποστολίδης.

74' Τελευταία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Ιορδανίδης αντί του Δωματά.

77' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο νεαρός Νοικοκυράκης στη θέση του Κοιλιάρα.

80' Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου για αντικανονικό μαρκάρισμα.

82' Ο Ροβας σταμάτησε αντικανονικά τον Αραβίδη και θα δει την κίτρινη κάρτα.

86' Πέναλτι για τον ΟΦΗ, στην ανατροπή του Νοικοκυράκη από τον Ντινιωτάκη μέσα στην περιοχή. Ο αμυντικός της Νίκης Βόλου αντικρίζει και την κίτρινη κάρτα.

86' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 3-0: Ο Αραβίδης ξανά από τα 11 βήματα θα νικήσει τον Αποστολίδη και σημειώνει το 3-0 με το προσωπικό του χατ-τρικ.

88' Κίτρινη κάρτα στον Ταβάρες για το φάουλ στον Οικονόμου.

89' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο νεαρός Καλαϊτζάκης στη θέση του Ντίνα.

92' Κόρνερ του Οικονόμου από δεξιά, κεφαλιά του Σάσι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

93' Τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Βρέσκα, νίκη 3-0 για τον ΟΦΗ.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Μπολάκης, Παπάζογλου, Κομεσίδης (58' Μιχόγεβιτς), Κοιλιάρας (77' Κοιλιάρας), Νάστος, Οικονόμου, Σάσι, Ντίνας (89' Καλαϊτζάκης), Δεληγιαννίδης, Αραβίδης.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Γιώργος Κούτσης): Αποστολίδης, Ντινιωτάκης, Καντούτσης, Καρτσαμπάς, Παπαδόπουλος, Ρόβας, Τσεμπερίδης, Μέτσε (67' Ταβάρες), Δωματάς (74' Ιορδανίδης), Μακένγκο, Βουκομάνοβιτς (58' Τζιώρας).