Ανατροπή τίτλου για τον ΟΦΗ στην Άρτα, 1-2 με πρωταγωνιστή το Ντίνα

Αγκαλιά με το πρωτάθλημα είναι ο ΟΦΗ που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της ΑΕ Καραϊσκάκης, επικρατώντας 1-2 για την 31η αγωνιστική της Football League.

Η ομάδα του Ηρακλείου έκανε την ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις, έχανε 1-0 στο ημίχρονο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θανάση Ντίνα που πέτυχε και τα δύο γκολ.

Σε γενικές γραμμές έγινε ένα μέτριο παιχνίδι, με την ομάδα του Ηρακλείου να μην έχει πολύ καλή απόδοση, όμως έδειξε χαρακτήρα και πλέον της μένει ένα παιχνίδι για να πανηγυρίσει τον τίτλο.

Μετά το… 6ποντο με Βέροια και Αχαρναϊκό, ο ΟΦΗ έχει το ματς με την Σπάρτη που αναμένεται να είναι φιέστα τίτλου.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Σάκης Παπαβασιλείου): Ραχιώτης, Παπανίκου, Καψάλης (46' Μπεκατώρος), Καραγιαννίδης, Νικολόπουλος, Μακρής, Ψιάνος, Κόλλινς (70' Χούσος), Μακρίδης, Ρανγκέλοφ (78' Κυριάκης), Λουκίνας.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Μπολάκης, Νάστος, Παπαστεριανός (66' Λεάλ), Ντίνας (92' Βαφέας), Μάνος, Κουτσιανικούλης (54' Κοέλιο), Βουό.

Το "φιλμ" του αγώνα

1’ Πρώτη σέντρα στο παιχνίδι.

9’ Οι γηπεδούχοι απειλούν πρώτοι, με διαγώνιο σουτ του Λουκίνα που αναγκάζει τον Στρέζο να παραχωρήσει κόρνερ με δύσκολη επέμβαση.

12’ Ο Βουό θα περάσει τη μπάλα για τον Κουτσιανικούλη μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ από τον τελευταίο δε βρίσκει στόχο.

22' Κίτρινη κάρτα στον Βουό για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μακρή.

27' Σουτ του Μακρή έξω από τη περιοχή, η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας.

30' Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με την κεφαλιά του Μάνου έπειτα από σέντρα του Κουτσιανικούλη να καταλήγει στην αγκαλιά του Ραχιώτη.

34' Κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη για διαμαρτυρία.

40' Ο Κουτσιανικούλης σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα θα κοντράρει στο σώμα του Καραγιαννίδη.

42' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ 1-0: Πρώτο σουτ από τον Ρανγκέλοφ έδιωξε ο Στρέζος, στο πρώτο ριμπάουντ ο Μακρής όμως ο Νάστος θα απομακρύνει πάνω στη γραμμή, αλλά στην επαναφορά ο Ψιάνος σημειώνει το 1-0.

Τέλος για το πρώτο 45λεπτο, ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ με 1-0.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με αλλαγή για την ΑΕ Καραϊσκάκης με τον Μπεκατώρο να παίρνει τη θέση του Καψάλη.

48' Δυνατό σουτ από τον Βουό, μπλοκάρει σταθερά ο Ραχιώτης.

50' Εκτέλεση φάουλ του Ψιάνου, ο Νικολόπουλος θα πάρει την κεφαλιά όμως δε βρίσκει στόχο.

52' Σέντρα από τον Κόλινς, ο Λουκίνας θα σουτάρει δυνατά με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

54' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Κοέλιο στο ματς αντί του Κουτσιανικούλη.

59'  Ευκαιρία για την ΑΕ Καραϊσκάκης, με το γύρισμα του Κόλινς από την μικρή περιοχή, με τον Κομεσίδη να απομακρύνει σωτήρια προ του Λουκίνα.

60' Κίτρινη κάρτα στον Παπανίκου για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μπολάκη.

62' Και ο Ψιάνος θα δει την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

63' Κεφαλιά από τον Μακρή, ο Στρέζος θα αποκρούσει στη δεξιά γωνία.

64' Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριάνο.

66' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Λεάλ στη θέση του Παπαστεριανού.

70' Αλλαγή και για την ΑΕ Καραϊσκάκης, ο Χούσος αντί του Κόλλινς στο παιχνίδι.

78' Κλείνουν τις κινήσεις από τον πάγκο οι γηπεδούχοι, με τον Κυριάκη στη θέση του Ρανγκέλοφ.

80' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1:  Ισοφάριση για τον ΟΦΗ με τον Θανάση Ντίνα, που μπήκε στην περιοχή από αριστερό και με ωραίο πλασέ πετυχαίνει το 1-1.

91' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-2: Ο Ντίνας λυτρώνει τον ΟΦΗ, πετυχαίνει το 1-2 στις καθυστερήσεις και το πανηγυρίζει έξαλλα.

92' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Θανάσης Ντίνας αποχωρεί και δίνει τη θέση του στον Βαφέα.

Τέλος του αγώνα, νίκη 1-2 για την ομάδα του Ηρακλείου με ανατροπή και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.