Ο ΟΦΗ εκεί που ανήκει! Με διπλό στην Καλαμαριά η άνοδος στην Σούπερ Λίγκα

Στη φυσική του θέση επιστρέφει ο ΟΦΗ, που από σήμερα γιορτάζει την επάνοδο του στην Σούπερ Λίγκα. Η ομάδα του Ηρακλείου «κλείδωσε» και μαθηματικά την επιστροφή της, με εκτός έδρας νίκη (0-1) επί του Απόλλων Πόντου.

Οι κόποι τριών χρόνων ανταμείβονται για τους Κρητικούς, που του χρόνου θα είναι στην κορυφαία τη τάξη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Μετά το τέλος του αγώνα, οι ποδοσφαιριστές, το τεχνικό τιμ και όλα τα μέλη της αποστολής, πήγαν στην κερκίδα που ήταν οι φίλοι της ομάδας και χάρηκαν όλοι μαζί αυτή την ξεχωριστή στιγμή, με συνθήματα για τον ΟΦΗ.

Πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος, σε μια δύσκολη χρονιά, το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου ολοκλήρωσε την μεγάλη… αποστολή του και πλέον βάζει πλώρη για την κατάκτηση του τίτλου, παραμένοντας στην πρώτη θέση.

Το σημερινό ματς στην Καλαμαριά, σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητες, όμως ο ΟΦΗ είχε την ουσία. Δημιούργησε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες και δικαιώθηκε με το γκολ της νίκης, από το εύστοχο πέναλτι του Ντίνα (το κέρδισε ο Κοέλιο).

Μαθηματική άνοδος και για τον Άρη, που επικράτησε 0-2 της ΑΕ Καραϊσκάκης στην Άρτα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Γεωργιάδης, Καλί, Σαμαράς, Αμαραντίδης, Καλογέρης (87' Καλαϊτζίδης), Βεργώνης, Βλαχομήτρος (68' Ηλιάδης), Μπρίτο, Συμελίδης, Χασομέρης (90' Χασομέρης).

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Κοιλιάρας (37' λ.τ. Αργυρόπουλος), Νάστος, Μαχαίρας (58' Παπαστεριανός), Πουρτουλίδης (76' Κοέλιο), Ντίνας, Κουτσιανικούλης, Βουό.

Το «φιλμ» του αγώνα

1’ Πρώτη σέντρα στην αναμέτρηση.

4' Οι γηπεδούχοι στο πρώτο σουτ του αγώνα, με τον Στρέζο να αποκρούει την προσπάθεια του Χασομέρη.

5' Σέντρα του Γεωργιάδη από δεξιά, στην κίνηση το σουτ από τον Συμελίδη εντός περιοχής, όμως είναι πολύ άστοχο.

18' Ο Πουρτουλίδης θα κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Βουό θα πλασάρει όμως η μπάλα θα καταλήξει αδύναμα στην αγκαλιά του Καλογεράκη.

22' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, όταν μετά το λάθος του Καλί, ο Βουό πλάσαρε ουσιαστικά σε κενή εστία από τα όρια της περιοχής, όμως δε βρίσκει στόχο.

27' Κίτρινη κάρτα στον Μπρίτο, που τράβηξε τον Κουτσιανικούλη.

37' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Αργυρόπουλος στη θέση του Κοιλιάρα που αποχωρεί τραυματίας.

38' Καλή στιγμή για τους Κρητικούς, που αλλάζουν πάσες μέσα στην αντίπαλη περιοχή, όμως η τελική του Ντίνα προς τον Κουτσιανικούλη είναι πιο δυνατή από ότι θα έπρεπε και τελικά έχουμε κόρνερ μετά από κόντρες.

42' Πολύ ωραίο σουτ από τον Θανάση Ντίνα, η μπάλα θα περάσει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

45+1' Κάθετη πάσα του Ντίνα για τον Κουτσιανικούλη, που πλασάρει από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, με τον Καλογεράκη να αποκρούει.

45+2' Γύρισμα του Γεωργιάδη, ο Συμελίδης θα σουτάρει με δύναμη από τα όρια της περιοχής, ο Στρέζος λέει "όχι".

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες στο 0-0 παρά τις εκατέρωθεν καλές τελικές προσπάθειες.

46' Σέντρα και εκκίνηση της δράσης για το δεύτερο 45λεπτο.

58' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Παπαστεριανός στη θέση του Μαχαίρα.

59' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν από την εκτέλεση κόρνερ του Γεωργιάδη ο Καλογέρης έκανε την προβολή από τη μικρή περιοχή, με τον Στρέζο να αποκρούει προ του Βεργώνη.

66' Ο Πουρτουλίδης "γυρίζει" τη μπάλα για τον Βουό στο ύψος του πέναλτι, ο Καλί απομακρύνει την τελευταία στιγμή.

68' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλων Πόντου, αποχωρεί ο Βλαχομήτρος στη θέση του ο Ηλιάδης.

71' Αποβολή με απευθείας κόκκινη για τον Αμαραντίδη, καθώς μετά το φάουλ που του έγινε από τον Θανάση Ντίνα απώθησε αντικανονικά τον παίκτη του ΟΦΗ, που με τη σειρά του παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα για το μαρκάρισμα.

76' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Κοέλιο στη θέση του Πουρτουλίδη.

78' Ο ΟΦΗ κερδίζει πέναλτι, όταν ο Καλογεράκης στην "έξοδο" του... γκρεμίζει τον Κοέλιο στο χορτάρι, ενώ ο Πορτογάλος έχει "τσιμπήσει" τη μπάλα για να πλασάρει σε κενή εστία.

79' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-1: Ο Θανάσης Ντίνας εκτελεί άψογα και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, το οποίο πανηγυρίζουν οι φίλοι του ΟΦΗ που βρίσκονται στο γήπεδο.

Η ομάδα του Ηρακλείου είναι πλέον αγκαλιά με την επάνοδο στην Σούπερ Λίγκα μετά από τρία χρόνια.

87' Δεύτερη αλλαγή για τους Πόντιους, ο Καλαϊτζίδης αντί του Καλογέρη.

90' Τελευταία αλλαγή από τους γηπεδούχους, ο Λιόνης στη θέση του Χασομέρη.

94' Ευκαιρία με τον Κοέλιο για τον ΟΦΗ, όμως το πλασέ του από διαγώνια θέση δε βρίσκει στόχο.

95' Ο Βεργώνης αστοχεί από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

Τελευταίο σφύριγμα, ο ΟΦΗ είναι στην Σούπερ Λίγκα.