Πήρε αυτό που ήθελε ο ΟΦΗ, 2-0 τον Πανσερραϊκό

ΟΦΗ

Ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Ηρακλείου

Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα επανήλθε ο ΟΦΗ που επικράτησε 2-0 του Πανσερραϊκού στο «Γεντί Κουλέ». Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου που ήταν καλύτερο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Βουό ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ηρακλείου στο 8΄ ενώ ο Ντίνας στο 47΄ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Αναλυτικά οι φάσεις και τα γκολ του αγώνα:

2' Ο Δούμτσιος θα κάνει το πρώτο σουτ έξω από την περιοχή, ο Στρέζος θα μπλοκάρει σταθερά.

5' Σε θέση βολής ο Μάνος μέσα στην περιοχή από πλάγια δεξιά, το πλασέ που επιχείρησε φεύγει παράλληλα με την εστία.

8' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Μπαλιά του Μαχαίρα για τον Βουό, που προλαβαίνει την "έξοδο" του Πολίτη και με ψηλοκρεμαστό πλασέ κάνει το 1-0.

15' Ο Κρητικός παίρνει την πρώτη κίτρινη στο ματς, γιατί εκτέλεσε το φάουλ πριν σφυρίξει ο διαιτητής Δημητρόπουλος.

21' Μπαλιά του Μαχαίρα για τον Κουτσιανικούλη, που "κατεβάζει" τη μπάλα και κάνει το σουτ, όμως είναι άστοχος.

27' Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κρητικό.

35' Ευκαιρία για τους Σερραίους, με τον Παπουτσογιαννόπουλου να σουτάρει άουτ μέσα από την περιοχή.

37' Κίτρινη κάρτα στον Τσελεπίδη για το φάουλ στον Ντίνα,

47' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Βουό και Ντίνας παίζουν ωραία το "1-2" μέσα στην περιοχή και ο δεύτερος με ωραίο πλασέ πετυχαινει το 2-0.

49' Διπλή ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Ο Στρέζος αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Ρούσσου μέσα από την περιοχή, δεύτερο πλασέ του Σιάκκα σε κενή σχεδόν εστία, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

53' Κουτσιανικούλης δίνει για τον Μάνο μέσα στην περιοχή, θα σουτάρει με δύναμη, όμως ο Πολίτης αποκρούει ενστικτωδώς σε κόρνερ.

54' Σουτ του Κρητικού μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Ποτουρίδη και φεύγει κόρνερ.

57' Ο Ντίνας "βγάζει" τον Κουτσιανικούλη σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του τελευταίου είναι άστοχο.

63' Κίτρινη κάρτα στον Μαχαίρα για μαρκάρισμα στον Κρητικό.

64' Την κίτρινη κάρτα θα δει και ο Χατζητερζόγλου.

78' Δεύτερη κίνηση από το Νίκο Παπαδόπουλο, ο Βαφέας στο ματς αντί του Μαχαίρα.

79' Εκτέλεση φάουλ του Μονιάκη, ο Μάνος θα κάνει το πλασέ στο δεύτερο δοκάρι, όμως η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

80' Κίτρινη κάρτα στον Κάκκο για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κομεσίδη.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Μονιάκης, Μαχαίρας (78' Βαφέας), Παπαστεριανός, Ντίνας (65' Πουρτουλίδης), Κουτσιανικούλης (82' Κοέλιο), Μάνος, Βουό.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Πολίτης, Ορφανίδης (77' Ναζίμ), Τσελεπίδης, Ποζατζίδης, Σιάκκας, Ρούσσος, Παπουτσογιαννόπουλος (85' Καπτέλι), Κρητικός, Κάκκο, Δούμτσιος, Ενομό (57' Χατζητερζόγλου).

Φωτογραφία: ΙΝΤΙΜΕ