Εργοτέλης

«Λύγισε« πριν το τέλος ο Εργοτέλης στην Άρτα

Την ήττα με 3-2 γνώρισε ο Εργοτέλης από την ΑΕ Καραϊσκάκης

Δεν τα κατάφερε αν και προσπάθησε στην Άρτα ο Εργοτέλης αφού ηττήθηκε με 3-2 στο 88ο λεπτό.

Βρέθηκε με δύο τέρματα πίσω στο σκορ αντέδρασε, ισοφάρισε αλλά με πέναλτι στο 85' λύγισε και γνώρισε την ήττα από τον Καραϊσκάκη στην Άρτα ο Εργοτέλης.

Ο Εργοτέλης ήταν καλος ανά διαστήματα με καλύτερος της σημείο το πρώτο μισάωρο της επανάληψης, όπου βρήκε και τα δύο της τέρματα με τον Κόνραντ, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί, είχαν την ουσία και έτσι κατάφερε με το γκολ - πέναλτι του Σταματή στο 85΄να πάρουν το τρίποντο με σκορ 3-2!

Αξίζει να αναφέρουμε ότι η βροχή έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στην αναμέτρηση με την μπάλα να κολλάει στο γήπεδο και να μην μπορεί να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο.

Ο Εργοτέλης είχε την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς με τον Κούατενγκ να εκμεταλλεύται το γλίστρημα του Ναζίμ, να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ με τον Χουάντερσον να του λέει «όχι» και να κρατάει το μηδέν για τους γηπεδούχους μόλις στο 5’!

Στη συνέχεια η βροχόπτωση ήταν εκείνη που κυριάρχησε στο παιχνίδι σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων στα στημένα.

Από δύο κόρνερ λοιπόν στο 21’ και στο 29’ ο Καραϊσκάκης έκανε το σκορ 2-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Αρχικά στο 21’ ο Ντοναλντόνι μετά από κεφαλιά του Μπεκατώρου, με τη μπάλα να κολλάει και στο έδαφος, σούταρε εντός περιοχής και άνοιξε το σκορ, ενώ στο 29’ μετά από κεφαλιά του Σταματή, η μπάλα έφτασε στον Ναζίμ, ο οποίος με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 του Καραϊσκάκη!

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους άνηκε στον Εργοτέλη με τον Σαρρή να παίρνει την κεφαλιά μετά από φάουλ του Μπουτσάκη και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ στο 40’ με αποτέλεσμα το 2-0 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην έναρξη της επανάληψης ο Εργοτέλης κατάφερε να βρει το γρήγορο γκολ που έψαχνε και να ξαναμπεί άμεσα στην διεκδίκηση του παιχνιδιού με τον Κόνραντ να επωφελείται από κόλλημα της μπάλας στην περιοχή και στο 46’ να κάνει το 2-1 για τον Εργοτέλη!

Ο Εργοτέλης μετά την μείωση του σκορ έψαχνε παθιασμένα την ισοφάριση και κατάφερε να την βρει στο 67’ όταν ο Κόνραντ μετά από νέο κόλλημα της μπάλας στην περιοχή, νίκησε για δεύτερη φορά στο ματς τον Χουάντερσον για το 2-2 του Εργοτέλη!

Ο Εργοτέλης άγγιξε την ολική ανατροπή στο 81’ όταν ο Ποζατζίδης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, όμως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ!

Οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν πάντως το κυνήγι της νίκης και δικαιώθηκαν χάρις στο γκολ – πέναλτι του Σταματή στο 85’ μετά από παράβαση που κέρδισε ο ίδιος!

Αυτό ήταν και η τελευταία φάση καθώς στα εναπομείναντα λεπτά ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να αντιδράσει με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα στην Άρτα.

Καραϊσκάκης: Huanderson, Τάμπας, Μπεκατώρος, Κλιγγόπουλος, Γλύνος, Krcmarevic, Rubanguka (73’ Βαφειάδης), Ναζίμ, Σταμάτης (88’ Δερμιτζάκης), Rooney (90' Φετεινίδης), Donaldoni

Εργοτέλης: Τσέλιος, Σαρρής, Mico, Ποζατζίδης, Ντουμάνης, Μπουτσάκης (81’ Αχμέντ), Βουτσάς, Πέϊος (32’ λ.τρ. Νεράλ), Κωστανάσιος (74’ Κοκκίνης), Conraad, Kwateng (46’ Πατρινός)