«Καμπανάκι» για τον ΟΦΗ, νικητής ο Εργοτέλης (0-2) στο «Γεντί Κουλέ»

Καλύτεροι οι «κιτρινόμαυροι», προβλημάτισε η ομάδα του Σίμου

Αρνητικό πρόσημο είχε για τον ΟΦΗ η «πρόβα τζενεράλε» ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, καθώς ηττήθηκε 0-2 στον φιλικό με τον Εργοτέλη, που από την πλευρά του «έκλεψε» την παράσταση.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου δεν είχε καλή απόδοση και σίγουρα υπάρχει πεδίο προβληματισμού και βελτίωσης, ώστε να πάει όσο γίνεται πιο έτοιμη στην έναρξη της Super League.

Ο ΟΦΗ είχε θέματα στην αμυντική λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο, αγωνιζόμενος χωρίς το «δίδυμο» Βούρος-Σελίμοβιτς, που έδειξε σταθερότητα στα προηγούμενα φιλικά. Σε ότι αφορά τη δημιουργία στην επίθεση και εκεί φάνηκε χωρίς ιδέες και εκτός ρυθμού, στην προσπάθεια των ποδοσφαιριστών να μπουν ξανά στο παιχνίδι.

Από την άλλη, ο Εργοτέλης αν και το ρόστερ του δεν έχει πάρει ακόμη την τελική μορφή, έδειξε σε πολύ καλό επίπεδο. Με άμεσο παιχνίδι, δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στο επιθετικό κομμάτι και ειδικά στο πρώτο 45λεπτο, οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη είχαν εξαιρετική απόδοση.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν (46' Σωτηρίου), Μαρινάκης (66' Ουές), Βαφέας, Γιαννούλης, Κοροβέσης (66' Βούρος), Στάικος (23’ λ.τ. Μίγγος), Σακόρ, Ναμπί (66' Γρίβας), Σαρντινέρο (66' Γκαργκαλατζίδης), Βαζ, Φιγκεϊρέντο.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Νεράλ, Μαζουλουξής (70' Σαρρής), Μπάτζιος, Σερβιλάκης (70' Κατσούρι), Τσέλιος (76' Αλεξάκης), Πέϊος, Μπουτσάκης (70' Αμπντουλαχί), Κωστανάσιος (76' Αζίζι), Μανουσάκης, Άκραμ (60' Πατρινός).

Το "φιλμ" του αγώνα

2’ Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Στάικο να βγαίνει τετ-α-τετ μετά από μπαλιά του Σαρντινέρο, όμως ο Κατσιμήτρος αποκρούει.

3’ Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη, με δυνατό σουτ του Μανουσάκη εκτός περιοχής, που περνάει άουτ.

7’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ 0-1: Ο Μανουσάκης θα βρεθεί απέναντι από τον Βάτερμαν και με ψύχραιμο πλασέ πετυχαίνει το 0-1.

10’ Ευκαιρία με τον Τσέλιο για τους «κιτρινόμαυρους», ο Βάτερμαν νικητής αυτή τη φορά στο τετ-α-τετ.

17’ Σουτ από το Ναμπί εκτός περιοχής, η μπάλα θα κοντράρει στους αμυντικούς.

18’ Προσπάθεια από τον Κωστανάσιο, το σουτ που επιχείρησε, κατέληξε στην αγκαλιά του Βάτερμαν.

23’ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Μίγγος στη θέση του Στάικου.

29' Σέντρα του Μαρινάκη από δεξιά, ο Ναμπί μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, αναγκάζοντας τον Κατσιμήτρο σε δύσκολη επέμβαση.

40' Ο διαιτητής Τσαγκαράκης υποδεικνύει πέναλτι, για ανατροπή του Βαφέα στον Τσέλιο.

41' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ 0-2: Ο Μανουσάκης αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο Εργοτέλης είναι μπροστά στο σκορ με 0-2.

46' Ξεκίνησε η επανάληψη. Μία αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Σωτηρίου στη θέση του Βάτερμαν.

60' Πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη, ο Πατρινός στη θέση του Άκραμ.

66' Τέσσερις αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ουές, Βούρος, Γρίβας και Γκαργκαλαζίδης στο παιχνίδι, εκτός οι Μαρινάκης, Κοροβέσης, Ναμπί και Σαρντινέρο.

67' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαζ, η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας.

69' Φάουλ για τον Εργοτέλη αυτή τη φορά, με τον Τσέλιο εκτελεστή, που είναι επίσης άστοχος.

70' Τρεις αλλαγές για τους "κιτρινόμαυρους", Σαρρής, Κατσούρι και Αμντουλαχί στο ματς αντί των Μαζουλουξή, Σερβιλάκη και Μπουτσάκη.

71' Σουτ από τον Κωστανάσιο εκτός περιοχής, η μπάλα θα περάσει άουτ.

76' Δύο ακόμη αλλαγές από τον Γιάννη Ταουσιάνη. Ο Αζίζι στη θέση του Κωστανάσιου και ο Αλεξάκης αντί του Τσέλιου.

78' Δυνατό σουτ από τον Αζίζι, ο Σωτηρίου θα αποκρούσει εντυπωσιακά.

80' Ο Γκαργκαλατζίδης σουτάρει από διαγώνια θέση, με την μπάλα να σταματά στον Κατσιμήτρο.

82' Σουτ του Γρίβα έξω από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Κατσιμήτρος.

85' Ο Γκαργκαλατζίδης θα μπει στην περιοχή του Εργοτέλη από δεξιά, γυρίζει τη μπάλα για τον Φιγκεϊρέντο, που για λίγο δε μπόρεσε να μπει στη φάση.

89' Εκτέλεση φάουλ από τον Βαζ, απέκρουσε ο Κατσιμήτρος.

90' Ο Φιγκεϊρέντο θα σουτάρει μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο γκολκίπερ του Εργοτέλη.

Τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Τσαγκαράκη, νίκη 0-2 για τον Εργοτέλη στο φιλικό με τον ΟΦΗ.