Φαινόμενο Ροβίθης για Εργοτέλη, γκολ στο 93' και νίκη 1-0 με Χανιά!

"Κιτρινόμαυρο" το κρητικό ντέρμπι που έγινε στο "Γεντί Κουλέ" με λυτρωτή και πάλι τον Μανόλη Ροβίθη

Σε... φαινόμενο εξελίσσεται φέτος ο Μανόλης Ροβίθης για τον Εργοτέλη, καθώς με δικό του γκολ στο 93ο λεπτό, οι "κιτρινόμαυροι" επικράτησαν με 1-0 των Χανίων, στο κρητικό ντέρμπι που έγινε σήμερα στο "Γεντί Κουλέ" και με το οποίο ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της Super League 2. Το παιχνίδι έγινε στο γήπεδο του ΟΦΗ, λόγω επανασποράς στο κεντρικό γήπεδο του Παγκρητίου Σταδίου.

Ο Μανόλης Ροβίθης σημείωσε το 6ο του γκολ στο πρωτάθλημα και σκόρπισε γιορτινά χαμόγελα στον Εργοτέλη, που κλείνει το 2019 στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, προσπερνώντας τα Χανιά που βρίσκονται στην 8η θέση, δύο βαθμούς πιο πίσω.

Πάντως, το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την αναγκαστική αλλαγή του Κουάτενγκ (στη θέση του ο Μπαράτα) στο 16’, με τις πρώτες εκτιμήσεις σε ό, τι αφορά τον 22χρονο εξτρέμ του Εργοτέλη να είναι κάνουν λόγο για σοβαρό πρόβλημα στο γόνατό του.

Στα του ματς, στο πρώτο ημίχρονο παίχτηκε κατά διάστημα καλό ποδόσφαιρο, με τα Χανιά να είναι αυτά που απείλησαν κατά κύριο λόγο τα αντίπαλα καρέ. Χωρίς αποτέλεσμα, όμως, αφού οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να έχουν καταφέρει να ανοίξουν το σκορ.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις, προκειμένου να καταφέρουν να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο, ωστόσο, ήταν ξεκάθαρο ότι το πρώτο τους μέλημα ήταν να διασφαλίσουν ότι οι εστίες τους θα παραμείνουν απαραβίαστες.

Πάντως υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, με τα Χανιά να μην μπορούν να αξιοποιήσουν τις στημένες τους φάσεις. Παρόλα αυτά και ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, μία προβολή του Ροβίθη σε παράλληλη σέντρα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε το σπουδαίο τρίποντο στους γηπεδούχους.

Ωστόσο στο 96' τα Χανιά σκόραραν με τον Κάσσο αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ (χέρι) του σκόρερ, με τους Χανιώτες να εκφράζουν έντονα παράπονα για αυτή την απόφαση του διαιτητή Τζουμαλάκη (Σερρών).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Dominik, Μπάτζιος, Μπούσης, Bruce, Μπουρσέλης(Τσέλιος 55'), Γροντής (Μπουτσάκης 85'), Kwateng (Barata 16' λ.τρ), Ροβίθης, Efford

ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης (Σελινιωτάκης 90'), Κάσσος, Πάνος, Σωτηράκος, Δημητριάδης (Παναγιωτούδης 61'), Μουμίν, Τριανταφυλλάκος, Βρετός (Αρναρέλλης 75' λ.τρ.), Κουσκουνάς