Μεγάλη νίκη του Εργοτέλη, 2-0 τον Βόλο

Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο μέρος με Ροβίθη και Έφορντ...

Μια μεγάλη νίκη κόντρα στον πρωτοπόρο Βόλο πέτυχε σήμερα ο Εργοτέλης...

Ο Βόλος ήταν εκείνος που έλεγχε το παιχνίδι στα πρώτα 45 λεπτά. Η ομάδα του Φεράντο είχε την καλύτερη ευκαιρία σε αυτό το διάστημα καθώς και το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής. Ο Εργοτέλης, κάπως ασύνδετος και νευρικός, σε αυτό έπαιξαν ρόλο και οι απουσίες των Μαζουλουξή και Μπουτσάκη.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, ο Ροβίθης στο 53΄με άψογο πλασέ πέτυχε το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα, ο Κατσιμήτρος έκανε ακόμα μια κομβική επέμβαση φέτος, στο σουτ του Κότο και κράτησε το 1-0. Στο 63’ ο Έφορντ με υπέροχη προσπάθεια, αλλά και τελείωμα που έμοιαζε με του… Ροβίθη,  διαμόρφωσε το 2-0

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος,Mπάχανακ, Μπουρσέλης, Οικονόμου, Μπάτζιος, Ροβίθης, Μπρους, Κατσούρ, Ιατρούδης, Έφορντ, Μανουσάκης

ΒΟΛΟΣ: (Χουάν Φεράντο): Πίτκας, Ντεντάκης, Πέντα, Αλμπέρτο, Μάντζης, Καμπαγέρο, Καρίκι, Ηλιόπουλος, Κότο, Ουνγιαλίδης, Μιγκέλ