Σώθηκε ο Εργοτέλης, 5-1 τον Αιγινιακό!

Μπορεί να το έκανε μόνος του… θρίλερ το έργο της σωτηρίας αλλά έστω και στο παρά πέντε ο Εργοτέλης μπορεί να πανηγυρίζει την παραμονή του με επικράτηση 5-1 επί του Αιγινιακού.

Αυτό το τρίποντο σε συνδυασμό με τις αφαιρέσεις βαθμών λόγω επιτήρησης στις ομάδες που βρίσκονται στην επικίνδυνη ζώνη, έσωσε μαθηματικά τον Εργοτέλη και θα αγωνίζεται και του χρόνου στη Football League!

H επιστροφή του Κάιπερς μετά την ποινή που του είχε επιβληθεί, έφερε και την επιστροφή στα τρίποντα για τον Εργοτέλη, με τον ίδιο να σημειώνει δύο γκολ στην αναμέτρηση!

Ο Βέλγος επιθετικός μόλις στο 2ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ο Αιγινιακός ισοφάρισε στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου με σκόρερ τον Πέριτς.

Η αποφασιστικότητα του Εργοτέλη φάνηκε στο β’ ημίχρονο και μετά το 70’ μετέτρεψε τη νίκη του σε θρίαμβο.

Στο 70’ ο Κάιπερς ξανά έδωσε το προβάδισμα 2-1 στους "κιτρινόμαυρους", ενώ λίγο αργότερα ο Τσέλιος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Στο 77' ο Ιατρούδης πρόσθεσε το όνομα στη λίστα με τους σκόρερ κάνοντας το 4-1 και το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Σταματάκος στο 90’.