Νίκη παραμονής για τον Εργοτέλη, 4-1 την ΑΕ Καραϊσκάκης

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν επίδειξη ισχύος απέναντι στην ΑΕ Καραϊσκάκη και με εντυπωσιακό τρόπο κατάφεραν να ξεπεράσουν ακόμα ένα εμπόδιο στην πορεία τους για τη σωτηρία.

Το σκορ για την ομάδα του Ηρακλείου άνοιξε ο Κάιπερς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 38’, ενώ στην επανάληψη μέσα σε δύο λεπτά ο Εργοτέλης «κλείδωσε» τη νίκη.

Στο 67’ ο Σταματάκος και στο 68’ ο Κάιπερς έκαναν το 3-0, ενώ ο Ιατρούδης στο 88’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου για το 4-0. Το γκολ της… τιμής για την ΑΕ Καραϊσκάκη σημείωσε ο Λουκίνας στις καθυστερήσεις, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 27ης αγωνιστικής, Απόλλων Πόντου και Άρης έμειναν στο 0-0, ενώ η Παναχαϊκή πήρε το «τρίποντο» απέναντι στον Απόλλων Λάρισας επικρατώντας με 0-1.

Ο Αιγινιακός κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Σπάρτης, ενώ ο Παναιγιάλειος ξεπέρασε το εμπόδιο της Δόξας Δράμας νικώντας την με 1-0.