Άρης – Εργοτέλης 3-0 (Τελικό)

Ο Εργοτέλης δίνει «μάχη» στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον Άρη, με τους ποδοσφαιριστές των «κιτρινόμαυρων» να επιζητούν μια καλή παρουσία και φυσικά το θετικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Ηρακλείου, έπειτα από δύο συνεχόμενες νίκες με ΑΟΧ/Κισσαμικό και Παναχαϊκή επιδιώκει το καλύτερο δυνατό και στην αναμέτρηση με τον Άρη, γνωρίζοντας σαφώς ότι ο βαθμός δυσκολίας είναι αρκετά μεγάλος.

Παρακολουθείστε από την ιστοσελίδα neakriti.gr ζωντανά και λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης:

Τέλος στην αναμέτρηση με τον Άρη να επικρατεί με 3-0 του Εργοτέλη στο Κλ. Βικελίδης.

93' Γκολ για τον Άρη! Ο Χαντί με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-0

90' Κίτρινη κάρτα στον Μπάτζιο για μαρκάρισμα στον Μιλούνοβιτς.

88' Κλείνει με τις αλλαγές του ο Άρης. Στη θέση του Πλατέλλα πέρασε ο Χαντί.

81' Μανουσάκης στη θέση του Σταματάκου.

78’ Γκολ για τον Άρη! Ο Νίκιτς έβγαλε στον Κάσσο, ο οποίος από κανονική θέση έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε τον Κατσιμήτρο για το 2-0.

74' Στη θέση του Μπουτσάκη πέρασε ο Βογιατζής.

74' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μιλούνοβιτς στη θέση του Διαμαντόπουλου.

73’ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Σόουζα πήρε την κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κατσιμήτρου και στην επαναφορά το σουτ του Κάσσου πέρασε άουτ.

68’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Πλατέλλας με όμορφη προσπάθεια, σούταρε και ο Κατσιμήτρος απέκρουσε σε κόρνερ.

63’ Σουτ του Πλατέλλα μπλοκάρει ο Κατσιμήτρος.

54’ Ο Πλατέλλας εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 1-0 για τον Άρη!

53’ Πέναλτι για τον Άρη. Ο Κάσσος πέφτει μέσα στην περιοχή, έπειτα από μαρκάρισμα του Μπουτσάκη, με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Ρούση, να δείχνει την «άσπρη βούλα».

52' Πρώτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Ντούνης πέρασε στη θέση του Παυλίδη.

52' Σέντρα από τον Τζανακάκης, ο Κάσσος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πάνω από την εστία του Εργοτέλη.

50' Εκτέλεση φάουλ του Πλατέλλα, ο Δεληζήσης έπιασε την κεφαλιά με τον Κατσιμήτρο να μπλοκάρει εύκολα.

48' Ο Πλατέλλας θα σκοράρει αλλά σωστά ακυρώθηκε το γκολ καθώς ήταν σε θέση οφ σάιντ.

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος

Ο Εργοτέλης με εξαιρετική αμυντική λειτουργία, κρατάει εύκολα το μηδέν στην εστία του, ενώ είχε μια πολύ καλή στιγμή με το σουτ του Μπουτσάκη στο 31’ το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Αναγνωστόπουλος. Οι ποδοσφαιριστές των «κιτρινόμαυρων» έχουν κλείσει όλους τους διαδρόμους προς τα καρέ του Κατσιμήτρου, μην έχοντας αφήσει τον Άρη να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνά τους.

Τέλος ημιχρόνου!

45' Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

43' Σουτ του Μπουτσάκη, μπλοκάρει εύκολα ο Αναγνωστόπουλος.

42' Ο Ροβίθης δε μπορεί να συνεχίσει στο παιχνίδι. Τη θέση του παίρνει ο Μπουρσέλης στην πρώτη αλλαγή στην αναμέτρηση.

40' Μικρή διακοπή στο παιχνίδι λόγω του τραυματισμού του Ροβίθη στο κέντρο του γηπέδου.

31' Σημαντική ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Κάιπερς έδωσε στον Μπουτσάκη, εκείνος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

24' Προσπάθεια από τον Πλατέλλα η μπάλα πέρασε άουτ.

20' Σουτ του Παυλίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα φεύγει αρκετά μέτρα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Κατσιμήτρου.

15' Ο Άρης έχει την κατοχή, ο Εργοτέλης κρατάει τους γηπεδούχους έξω από την περιοχή του και τα δυνατά μαρκαρίσματα κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο.

4' Σουτ του Διαμαντόπουλου μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Να σημειωθεί πως η απόφαση του υφυπουργού Αθλητισμού Γιώργου Βασιλειάδη, για διακοπή του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ, δεν επηρεάζει το πρωτάθλημα της Football League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Κανακούδης, Μουμίν, Νίκιτς, Πλατέλλας, Κάσσος, Παυλίδης (52' Ντούνης), Διαμαντόπουλος (74' Μιλούνοβιτς).

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Πάτας, Σταμόπουλος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (74' Βογιατζής), Σταματάκος (81' Μανουσάκης), Έφορντ, Ροβίθης (42' λ.τρ. Μπουρσέλης), Κάιπερς.