ΑΕΚ-Ατρόμητος 2-1: Βρήκε ουσία με Χιμένεθ η ΑΕΚ!

Σταθερά δεύτερη στην βαθμολογία μετά το νέο τρίποντο

Έχοντας ψυχολογία και ουσία στο παιχνίδι της η ΑΕΚ έφτασε σε άλλη μια νίκη, βαδίζοντας στα αισιόδοξα βήματα της νέας εποχής του Μανόλο Χιμένεθ, με την τέταρτη σερί νίκη έχοντας στον πάγκο της τον Ισπανό προπονητή.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση δεν ήταν καλή αλλά ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στην επανάληψη και σε συνδυασμό με τα τραγικά λάθη από πλευράς Ατρόμητου έφτασε στο νικηφόρο 2-1.

Ο Σάλομον χωρίς λόγο και αιτία και με μια απερίσκεπτη ενέργεια έσπρωξε εκτός φάσης τον Σιμόες, ο διαιτητής έδωσε σωστά το πέναλτι, με τον Ολιβέιρα να το μετατρέπει σε γκολ για το 1-0 στο 63', ενώ δέκα λεπτά ο Μανδάς άφησε ανυπεράσπιστη την εστία του και ο Λιβάγια πέτυχε εύκολο γκολ με κεφαλιά-ψαράκι για το 2-0. Ο Χριστοδουλόπουλος με πέναλτι στο 89' διαμόρφωσε το τελικό 2-1, με τον Έλληνα επιθετικό να μην το πανηγυρίζει σεβόμενος το πέρασμά του και από την ΑΕΚ!

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Ινσούα, Λάτσι, Σβάρνας, Μπακάκης, Σιμόες (82' Σιμάνσκι), Σάκχοφ, Μάνταλος (78' Γαλανόπουλος), Λιβάια (95' Μαχαίρας), Γκαρσία (81' Τάνκοβιτς), Ολιβέιρα

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γκάλο (75' Ούμπιδες), Γούτας, Στρούγγης, Νάτσος, Κιβρακίδης (39' Τομάσεβιτς), Σάλομον, Χαρίσης, Μουνίθ (74' Αγκάγεφ), Ραμπέλο (61' Κωτσόπουλος), Μανούσος (61΄Χριστοδουλόπουλος)

14.Λαμία                 6

*Απόλλων Σμύρνης, Λάρισα έχουν ένα αγώνα λιγότερο με τη Λαμία που «χρωστάει» δύο ματς.