Ήττα στο τέλος για τον ΟΦΙ από την Ξάνθη

Μέχρι το 80ο λεπτό προηγούνταν οι γηπεδούχοι που δέχθηκαν δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι ο ΟΦΙεράπετρας έμεινε χωρίς νίκη. Η ομάδα του Τίμου Καβακά προηγήθηκε στην εκπνοή του α΄ημιχρόνου με τον Ντάλα Κόστα όμως δύο σοβαρά αμυντικά λάθη στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσαν τη νίκη (1-2) στην ομάδα της Ξάνθης.

Φάσεις και γκολ

3′ Σουτ του Έμπερτ εκτός περιοχής, στα χέρια του Μανουσάκη η μπάλα.

8′ Κεφαλιά του Χατζητερζόγλου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε άουτ.

15′ Ο Βόλτερς επιχείρησε το σουτ στην αριστερή γωνία του Μανουσάκη, ο οποίος με δύσκολη επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ.

32′ Βαθιά μπαλιά από την άμυνα της Ξάνθης, ο Έμπερτ έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

36′ Μακρινό σουτ του Ντάλα Κόστα, κανένα πρόβλημα για τον Ίτσο.

44′ Η κεφαλιά του Τζουρμάν δεν ανησύχησε τον Μανουσάκη που μπλόκαρε.

45′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Βογιατζής έφυγε από δεξιά και πάσαρε στον Ντάλα Κόστα, ο οποίος με μακρινό αριστερό πλασέ – σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής άνοιξε το σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

48′ Ο Μπαράτα επιχείρησε σέντρα από δεξιά, ο Τεγούσης έκανε το σουτ, ο Ίτσο απέκρουσε.

51′ Ο Έμπερτ σέντραρε, αλλά ο Τζουρμάν δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ και ο Μανουσάκης μπλόκαρε.

64′ Σέντρα σουτ του Έμπερτ, ο Μανουσάκης απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

69′ Εκτέλεση κόρνερ του Σιατραβάνη, ο Καπνίδης σούταρε με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

75′ Ο Καψάλης επιχείρησε το σουτ στη γωνία του Ίτσο, με τον Ίτσο να παραχωρεί κόρνερ.

80′ ΓΚΟΛ 1-1. Έπειτα από λάθος στην άμυνα του ΟΦΙ (κακό γύρισμα του Βογιατζή), ο Καπνίδης έφυγε στην πλάτη της Κρητικής άμυνας και -απέναντι από τον Μανουσάκη- πλάσαρε εύστοχα.

88′ Σέντρα του Παντελιάδη, κεφαλιά από κοντά από τον Μυστακίδη, άστοχη.

88′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Παπάζογλου πίεσε τον Μανουσάκη που δεν έδιωξε σωστά και ο Μικελάτζε προ κενής εστίας έδωσε προβάδισμα στην Ξάνθη.

ΟΦΙ (Τίμος Καβακάς): Μανουσάκης, Περδίκης, Χατζητερζόγλου, Αρναούτογλου (74′ λ.τρ. Χιντζίδης), Βογιατζής, Φουάσης (66′ Καψάλης), Τεγούσης, Τσιλιγγίρης, Πριόνας, Ντάλα Κόστα (56′ Χατζηπιρπιρίδης), Μπαράτα (46′ λ.τρ. Βουό).

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Μικελάτζε, Πέτροβιτς (46′ Παπάζογλου), Στόιγκεν, Έμπερτ, Τζουρμάν, Θυμιάνης (57′ Τεσίγια), Ντίνας (46′ Καπνίδης), Βέρκερ, Γουόλτερς (81′ Παντελιάδης), Σιατραβάνης.