Μπαράζ ανόδου για Πλατανιά, με ήττα το… αντίο του Ηροδότου στην κατηγορία

Ο Εργοτέλης ολοκλήρωσε τη σεζόν με διπλό στη Δράμα

Έπεσε η «αυλαία» στο πρωτάθλημα της Football League, με την 30η και τελευταία αγωνιστική να κρατάει την αγωνία στο κατακόρυφο.

Ο Πλατανιάς νίκησε τον Ηρακλή 2-1 στα Περιβόλια και θα αγωνιστεί στα μπαράζ ανόδου με τον 13ο της Σούπερ Λίγκας, αφού τερμάτισε 2ος στην βαθμολογία.

Με ήττα «αποχαιρέτησε» την κατηγορία ο Ηρόδοτος, που έχασε 0-1 από τον Απόλλων Λάρισας, που με τη σειρά του έμεινε τρίτος μετά το -3 λόγω της επιτήρησης.

Εργοτέλης και ΑΟΧ/Κισσαμικός που τη νέα χρονιά θα είναι στη Σούπερ Λίγκα 2, ολοκλήρωσαν τη σεζόν με διπλά.

Ο Εργοτέλης απέναντι στη Δόξα Δράμας με 0-2 και η χανιώτικη ομάδα στην Καλαμαριά, με 1-3 επί του Απόλλωνα Πόντου.

Συνοπτικά με βάσει την τελική κατάταξη οι ομάδες τη νέα χρονιά θα αγωνίζονται στις εξής κατηγορίες:

-Ο Βόλος ως πρωταθλητής θ' αγωνίζεται τη νέα σεζόν στην πρώτη κατηγορία (Super League)

-Ο Πλατανιάς ως δεύτερος θα διεκδικήσει την άνοδό του στα μπαράζ με τον 13ο της Super League

-Οι Απόλλων Λάρισας, Εργοτέλης, Παναχαϊκή, Κισσαμικός, Απόλλων Πόντου, Δόξα, Κέρκυρα, Καραϊσκάκης (οι ομάδες από την 3η ως τη 10η θέση), ο χαμένος των μπαράζ, ο Απόλλων Σμύρνης, ο Λεβαδειακός κι ο 14ος της Super League θ' αγωνίζονται την επόμενη σεζόν στη δεύτερη κατηγορία (Super League 2).

-Ο Ηρακλής και τα Τρίκαλα θ' αγωνίζονται την επόμενη σεζόν στην τρίτη κατηγορία (Football League)

- Ηρόδοτος, Αήττητος (έχει αποβληθεί), Αιγινιακός και Σπάρτη (έχει αποβληθεί) θ' αγωνίζονται την επόμενη σεζόν στη Γ’ Εθνική (τέταρτη τη τάξει κατηγορία).