Ήττα που τον φέρνει σε δύσκολη θέση ο Ηρόδοτος, ισοπαλία ο Εργοτέλης στο Παγκρήτιο

Δεν πέτυχαν νίκες οι ομάδες του Ηρακλείου στα παιχνίδια της 29ης αγωνιστικής

Ισοπαλία παραχώρησε σήμερα ο Εργοτέλης (1-1) στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι με την ΑΕ Καραϊσκάκης στο Παγκρήτιο Στάδιο, υποχωρώντας έτσι στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Football League. Το α΄ ημίχρονο ήταν πολύ κακό για τις δύο ομάδες που έμειναν ισόπαλες χωρίς σκορ. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 62΄ με τον Τζώρα ενώ στο 69΄ο Ροβίθης ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Ο Εργοτέλης από το 76΄έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαζουλουξή με 2η κίτρινη κάρτα. Οι κιτρινόμαυροι θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη στο 88΄όμως όταν είχαν δοκάρι με τον Μέλκα.

Λίγο πριν το τέλος με 10 παίκτες έμεινε και η ΑΕ Καραϊσκάκης λόγω αποβολής (2η κίτρινη) του Ροντρίγκεζ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Bahanack, Μπουρσέλης (Μανουσάκης 17' λ.τρ. Ροβίθης 67' λ.τρ.) , Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Μπρους, Τσέλιος, Κουατένγκ (Μπουτσάκης 46'), Μανουσάκης, Ιατρούδης, Έφορντ

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκα, Ροντρίγκεζ, Καψάλης, Παναγιώτου, Παπανίκου, Χούσος, Ψιάνος, Βουκμίροβιτς (Ματθαίου 79'), Κάκκο, Αλέξιτς Τζιώρας

Ήττα για τον Ηρόδοτο

Στο κρίσιμο παιχνίδι για τη μάχη της παραμονής ο Ηρόδοτος δεν τα κατάφερε στην Πάτρα όπου γνώρισε την ήττα από την Παναχαϊκή με 2-0. Στο 12ο λεπτό ο Αργυρόπουλος άνοιξε το σκορ ενώ στο 76΄ ο Κολ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Ο Ηρόδοτος είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 21΄όταν κέρδισε πέναλτι όμως η εκτέλεση του Μωραϊτη δεν είχε την επιθυμητή κατάληξη. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Ηρόδοτος έμεινε στους 31 βαθμούς και έπεσε ξανά κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σάκης Τσιώλης): Σούλης, Πολίμος, Αργυρόπουλος (86′ Μαυριάς) Σωτηράκος, Ελευθεριάδης (58′ Κυνηγόπουλος), Κολ, Παπατόλιος, Πολυχρόνης, Ντάσιος, Μωραϊτης (77′ Φουρλάνος), Κόβατσετς.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Κασμερίδης, Γραικός (43′ Ζιώγας), Χατζηλιάδης (37′ Παπαγεγλής), Ανδρέου, Μουκίδης, Βιντσέντο, Νύκταρης, Μπαρέτας, Ηλιάδης, Γκούφας, Σιαλμάς (60′ Κονέ).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 29ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Κυριακή 21 Απριλίου

Απόλλων Λάρισας - Πλατανιάς 1-0 (2' Λουκάο)

Σπάρτη - Απόλλων Πόντου 0-3 (α.α.)

Μεγάλη Δευτέρα 22 Απριλίου

ΑΟΧ Κισσαμικός - Δόξα Δράμας 0-1 (36' Δούμτσιος)

Αιγινιακός - Κέρκυρα 0-1 (44' Αποστολίδης)

Εργοτέλης - Καραϊσκάκης Άρτας 1-1 (70' Ροβίθης / 62' Τζιώρας)

Ηρακλής - Βόλος 2-0 (13', 23' Ρόβας)

Παναχαϊκή - Ηρόδοτος 2-0 (12' Ελευθεριάδης, 76' Κολ)

16. Σπάρτη 14

* Ο πρώτος της βαθμολογίας ανεβαίνει στη Super League. Ο δεύτερος δίνει αγώνα μπαράζ με τον 13ο της Super League.

** Οι ομάδες από την 3η έως τη 10η θέση θα συμμετάσχουν στη Super League 2.

*** Βάσει αναδιάρθρωσης οι 4 τελευταίοι υποβιβάζονται στη Δ' εθνική. Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12 θα είναι στη Γ' (Football League του χρόνου). Ουσιαστικά υποβιβάζονται κατηγορία και οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12, απλά οι 4 τελευταίοι πέφτουν 2 κατηγορίες.

**** Ο Αήττητος Σπάτων αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα λόγω αδυναμίας κάλυψης του μετοχικού κεφαλαίου.