Νίκη ανάσα για Ηρόδοτο, μεγάλη νίκη ο Πλατανιάς

0-0 ο ΑΟΧ/Κισσαμικός με την Α.Ε. Καραϊσκάκη εκτός έδρας...

Ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής έμεινε ο Ηρόδοτος που νίκησε 4-2 τον Αιγινιακό στην εμβόλιμη 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Παρότι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τέρμα που σημείωσε στο 12΄ο Ζαννάκης κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ηλιάδη στο 36΄ αλλά και να κάνουν την ανατροπή με τον Γραικό (49΄) και τον Νύκταρη (56 πεν.). Η ομάδα του Αιγινιακού έκανε το 3-1 με τον Έππα όμως ο Γκούφας στο 79΄ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Από κει και πέρα η αναμέτρηση του Απόλλωνα Λάρισας με τον Πλατανιά στο γήπεδο της Φιλιππούπολης την Κυριακή 21 Απριλίου θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τη δεύτερη θέση της Football League, η οποία οδηγεί στα μπαράζ ανόδου με τον 13ο της Super League.

Οι δύο διεκδικητές της δεύτερης θέσης συνέχισαν με νίκες πριν το μεταξύ τους ματς, στο οποίο η ομάδα των Χανιών πηγαίνει με προβάδισμα ενός βαθμού σε σχέση με αυτήν της Λάρισας (52 αντί 51 βαθμών).

Ο Πλατανιάς υποδέχθηκε στα Περιβόλια την Παναχαϊκή για την 28η αγωνιστική. Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ με τον Νίλι δύο λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, ενώ ο Ισπανός μπακ στο έβδομο λεπτό έκανε το 2-0. Ο Μωραΐτης μείωσε στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου σε 2-1, αλλά ο Λουκίνας τέσσερα λεπτά μετά από την έναρξη του δεύτερου έκανε το 3-1.

Ο Μιγκιέλ Μπιακόνι διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμα (3-1) για την ομάδα της Κρήτης στο 66', αλλά το άγχος δεν έφυγε. Ο Χρήστος Ελευθεριάδης με δύο γκολ στο 77' και στο 92' διαμόρφωσε το τελικό 4-3, ο Πλατανιάς όμως πήρε τη νίκη.

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικόςδεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο εκτός έδρας ματς με την ΑΕ Καραϊσκάκης, αφού ήρθε ισόπαλος 0-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Πλατανιάς - Παναχαϊκή 4-3 (2',7' Νίλι, 49' Λουκίνας, 66' Μπιανκόνι / 45+1' Μωραΐτης, 77', 90+2' Ελευθεριάδης)

Κέρκυρα - Σπάρτη 3-0 α.α

Ηρόδοτος - Αιγινιακός 4-2 (36' Ηλιάδης, 49' Γκρέκος, 56' πεν. Νύκταρης, 79' Γκούφας / 12' Ζαννάκης, 74' Έππας)

Καραϊσκάκης Άρτας - ΑΟΧ Κισσαμικός 0-0

Βόλος - Απόλλων Λάρισας 1-3 (37' Ηλιόπουλος / 56' αυτ. Γκαλίτσιος, 58' Λουκάο, 87΄Μαρκολίνο)

Ηρακλής - Τρίκαλα 1-0 (90+6' Ζιαμπάρης)