Ήττα για τον Ηρόδοτο από την Κέρκυρα στο Παγκρήτιο Στάδιο με 0-2

Ο Ηρόδοτος δεν άντεξε κόντρα στην Κέρκυρα και γνώρισε την ήττα 0-2 για την 12η αγωνιστική της Football League.

Η αναμέτρηση έγινε στο Παγκρήτιο Στάδιο, λόγω των εργασιών που γίνονται στο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού.

Οι Φαίακες που έχουν πρωταγωνιστικούς στόχους πίεσαν περισσότερο στην επίθεση, με τους «κυανόλευκους» να προσπαθήσουν να διαφυλάξουν τα νώτα τους, όμως δέχθηκαν τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα της Νέα Αλικαρνασσού είχε καλή ευκαιρία με τον Αγγελούδη στο 24’, όμως ο Κουζαβασίλης τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή.

Για τους φιλοξενούμενους ο Κρητικός είχε δοκάρι στο 38’, ενώ ο Τουράμ ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στο 64’.

Ο Ηρόδοτος έμεινε με δέκα παίκτες στο 70’, καθώς αποβλήθηκε ο Κονέ με δεύτερη κίτρινη, ενώ ο Βίλα «κλείδωσε» τη νίκη της Κέρκυρας, πετυχαίνοντας το 0-2 στο 79ο λεπτό.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Αρμάντο Φουτσίνι): Κασμερίδης, Χατζηλιάδης, Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Γραικός, Μουκίδης, Κασαπάκης, Αργκιλέσι (62’ Νύκταρης), Φραγκουλάκης, Κονέ, Αγγελούδης (75’ Σιαλμάς).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Θεοδωράκης, Κούρος, Ν. Κρητικός, Ζορμπάς (45+1’ λ.τ. Ντα Μότα), Κόντος (88’ Μίσκου), Λινάρδος, Σιατραβάνης (67’ Βίλα), Τουράμ.