«Βαριά» ήττα για τον Ηρόδοτο, με 5-1 από τον Πλατανιά στο Κρητικό ντέρμπι

Το κρητικό ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στη Football League εξελίχθηκε σε… περίπατο για τον Πλατανιά, καθώς ο Ηρόδοτος γνώρισε πολύ «βαριά» ήττα με 5-1.

Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού παρουσιάστηκε κατώτερη των απαιτήσεων και «πλήρωσε» τις κακές στιγμές στο παιχνίδι.

Οι Χανιώτες από την άλλη, πραγματοποίησαν ίσως την καλύτερη τους εφετινή εμφάνιση (ειδικά στο επιθετικό κομμάτι).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Καραγκούνης, που πέτυχε χατ-τρικ και ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 25’.

Στο 43’ ο Λάζιτς σημείωσε το 2-0 μετά από γύρισμα του Ουές στο ύψος του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρόδοτος κατάφερε να μπει ξανά στο ματς, με τον Μωραΐτη να μειώνει 2-1 στο 53’, όμως η συνέχεια ήταν… εφιαλτική.

Στο 67’ ο Καραγκούνης και πάλι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ ο Νίλι στο 74ο λεπτό πέτυχε το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων.

Στο 85’ ο Καραγκούνης ολοκληρώνοντας τα χατ-τρικ, διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Στο 91’ αποβλήθηκε ο Κασμερίδης, γιατί απέκρουσε τη μπάλα εκτός περιοχής με το χέρι και μέχρι το τελευταίος σφύριγμα κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κονέ, αφού ο Αρμάντο Φουτσίνι είχε ολοκληρώσει και τις τρεις αλλαγές.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Κόρτσταμ, Ρουσσάκης, Πουρζιτίδης, Παπανικολάου, Ουές, Μποσέτι (81’ Μάικιτς), Τσαμούρης (66’ Σινγκ), Καραγκούνης, Μπιανκόνι, Λάζιτς (59’ Νίλι).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Αρμάντο Φουτσίνι): Κασμερίδης, Προβιδάκης, Δαμιανάκης, Κανδηλάκης, Γιαλούδης, Φραγκουλάκης, Αργκιλέσι (82’ Κοντογιάννης), Κασαπάκης (70’ Φουκαράκης), Μωραΐτης (85’ Αμαραντίδης), Μασάδο, Κονέ.