Απολαυστικός Εργοτέλης, είχε την ουσία ο Άρης

Σημαντική νίκη για την υπόθεση της παραμονής πέτυχε ο Εργοτέλης, ο οποίος σε ένα φανταστικό δεύτερο μέρος, σημείωσε τα τέσσερα από τα πέντε συνολικά του τέρματα, δίχως να αφήνει  κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα λίγα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης. Με αυτή τη νίκη, οι "κιτρινόμαυροι" έφτασαν τους 26 βαθμούς βρισκόμενοι,  μια θέση πάνω από τις ομάδες που υποβιβάζονται, έχοντας μπει πλέον για τα καλά στη "μάχη" της σωτηρίας.

Πύρρεια νίκη, ψυχολογικού αλλά και βαθμολογικού χαρακτήρα πέτυχε ο Άρης, παραμονές πριν το ντέρμπι πρωτοπόρων στο «Γεντί Κουλέ» απέναντι στον ΟΦΗ. Οι Θεσσαλονικείς, κατάφεραν να μείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας αφού το ένα γκολ απέναντι στη Δόξα Δράμας αποδείχθηκε αρκετό.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη με 0-1 επί της Καλλιθέας πέτυχε ο Απόλλων Πόντου, ο οποίος παρέμεινε στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας, κάνοντας παράλληλα ακόμα πιο δυσοίωνο το μέλλον των γηπεδούχων όσον αφορά στην παραμονή τους στη Football League.

Τέλος, η ΑΕ Καραϊσκάκης επικράτησε με 2-0 απέναντι στον Αιγινιακό, με την ομάδα της Άρτας έπειτα από αυτή τη νίκη να αναρριχάται στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα.