Διαφήμιση του ποδοσφαίρου και ΟΦΗ-Εργοτέλης 4-2 από 0-2!

Εκπληκτικό το ηρακλειώτικο ντέρμπι, θα το θυμούνται για χρόνια όσοι το παρακολούθησαν...

Ένα μεγάλο ηρακλειώτικο ντέρμπι παρακολούθησαν όσοι πήγαν σήμερα στο "Γεντί Κουλέ"! Ο Εργοτέλης αιφνιδίασε τον ΟΦΗ και προηγήθηκε με δυο γκολ από τα αποδυτήρια (0-2), ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μείωσαν άμεσα και αφού ισοφάρισαν επίσης γρήγορα έφτασαν στη νίκη. Μια νίκη που είναι η δεύτερη για τον ΟΦΗ στα ισάριθμα παιχνίδια της περιόδου με τον συμπολίτη στη Football League. Έτσι ο ΟΦΗ κράτησε και την 1η θέση στην ισοβαθμία με τον Άρη...

Η εξέλιξη του αγώνα όπως την παρακολουθήσατε από το live στο neakriti.gr :

*Περίπου 30 λεπτά πριν τη σέντρα άρχισε η βροχή στο "Γεντί Κουλέ".

*Οι φίλαθλοι εισέρχονται σιγά-σιγά στις εξέδρες, με τους φίλους του Εργοτέλη να φιλοξενούνται στη θύρα 6.

1' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ 0-1: Με γκολ από τα... αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς. Παράλληλη σέντρα Σταματάκου από αριστερά, πλασέ του Κάιπερς στην κίνηση 0-1.

3' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ 0-2: Μπαλιά του Μπουτσάκη στην πλάτη της άμυνας, ο Σταματάκος με δυνατό σουτ πετυχαίνει το 0-2.

5' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-2: Παρά την... ψυχρολουσία ο ΟΦΗ "απάντηση" με εύστοχο πλασέ του Κουτσιανικούλη, μετά από σέντρα του Ντίνα 1-2.

17' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-2: Σέντρα ακριβείας του Λεάλ από δεξιά και ο Κουτσιανικούλης με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 2-2.

22' Διαγώνιο σουτ του Μάνου μέσα από την περιοχή, αποκρούει με τα πόδια ο Κατσιμήτρος.

23' Ο Μπουτσάκης θα σουτάρει από τα όρια της περιοχής, όμως δε θα βρει στόχο.

24' Φαλτσαριστό σουτ του Μάνου μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας.

29' Σέντρα του Αργυρόπουλου από δεξιά, ο Κουτσιανικούλης μόνος μέσα στην περιοχή κάνει "ανοιχτό" κοντρόλ και ο Κατσιμήτρος μπλοκάρει.

31' Προσπάθεια του Λεάλ μέσα στην περιοχή, ο Μάνος θα κάνει το γυριστό σουτ, όμως ο Κατσιμήτρος αποκρούει ενστικτωδώς.

41' Πάσα του Τσέλιου για τον Κάιπερς που βγαίνει απέναντι από τον Στρέζο, όμως πλασάρει άουτ.

41' Κίτρινη κάρτα στον Μονιάκη για διαμαρτυρία.

42' Λάθος στην άμυνα του ο ΟΦΗ, ο Μπουρσέλης βγαίνει απέναντι από τον Στρέζο, ο οποίος θα αποκρούσει σωτήρια.

44' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Λεάλ απέναντι στον Κατσιμήτρο, που αποκρούει σωτήρια.

45' Ο Μάνος κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μικρής περιοχής, ξανά ο Κατσιμήτρος θα απομακρύνει τη μπάλα.

45' Κίτρινη κάρτα στον Λεάλ.

*Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

47' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Κοιλιάρας στη θέση του Μονιάκη.

52' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 3-2: Κάθετη πάσα του Κουτσιανικούλη για το Ντίνα, αυτός αποφεύγει τον Κατσιμήτρο και με ψύχραιμο πλασέ από διαγώνιο θέση κάνει το 3-2.

56' Ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Σέντρα σουτ του Κάιπερς από αριστερά, ο Έφορντ κάνει την προβολή από τη μικρή περιοχή, ο Ποτουρίδης βάζει σωτήρια τη κόντρα.

58' Πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη, ο Βογιατζής αντί του Έφορντ.

60' Εξαιρετική κάθετη πάσα του Ντίνα για τον Λεάλ, που βγαίνει απέναντι από τον Κατσιμήτρο που θα βγει νικητής σε ένα ακόμη τετ-α-τετ με τον Ουρουγουανό μεσοεπιθετικό.

71' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 4-2: Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο Ντίνας για τον Μάνος, αυτό γυρίζει για τον Λεάλ στη μικρή περιοχή και ο Ουρουγουανός αφύλακτος κάνει το 4-2.

72' Δεύτερη κίνηση του Γκώνια, ο Ιατρούδης στο ματς αντί του Μπουτσάκη.

75' Αλλαγή και για τον ΟΦΗ, ο Λεάλ αποχωρεί στη θέση του ο Βαφέας.

76' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Ο διαιτητής Σωτηριάδης βγάζει απευθείας κόκκινη κάρτα στον Βογιατζή, καθώς θεωρεί ότι υπάρχει επικίνδυνη πρόβολή στο Νάστο.

83' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Ντίνας αποχωρεί στη θέση του ο Περογαμβράκης. Ο αρχηγός του ΟΦΗ επιστρέφει μετά από 6.5 μήνες, καθώς είχε υποβληθεί σε επέμβαση χιαστών. Κατά την είσοδο του ο Νάστος του δίνει το περιβραχιόνιο.

83' Αλλαγή και για τον Εργοτέλη, ο Μπουρσέλης δίνει τη θέση του στον Κούρτι.

85' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Αργυρόπουλο να βγαίνει απέναντι από τον Κατσιμήτρο, όμως δεν καταφέρνει να σκοράρει, καθώς ο γκολκίπερ του Εργοτέλη πραγματοποιεί μια ακόμη εξαιρετική επέμβαση.

89' Διαγώνιο σουτ του Μάνου από τη μικρή περιοχή, αρκετά άστοχο.

90' Κίτρινη κάρτα στον Κοιλιάρα.

Τελευταίο σφύριγμα από τον Σωτηριάδη στο "Γεντί Κουλέ". Εντυπωσιακό παιχνίδι με νικητή τον ΟΦΗ 4-2, τον Εργοτέλη.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Μονιάκης (47' Κοιλιάρας), Νάστος, Μαχαίρας, Λεάλ (75' Βαφέας), Ντίνας (83' Ντίνας), Κουτσιανικούλης, Μάνος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Πάτας, Μπάτζιος, Σταμόπουλος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (72' Ιατρούδης), Μπουρσέλης, Σταματάκος, Έφορντ (58' Βογιατζής), Κάιπερς.