Ελληνικό Ποδόσφαιρο

Κύπελλο Ελλάδας: Προκρίσεις για Ξάνθη και Πανιώνιο

Οι δύο ομάδες της Super League 1 συνεχίζουν στους «16» της φετινής διοργάνωσης

Απέφυγαν τις κακοτοπιές και συνεχίζουν στο Κύπελλο Ελλάδας η Ξάνθη και ο Πανιώνιος με τις νίκες που πήραν σήμερα επί Απόλλωνα Λάρισας (3-0) και Ολυμπιακού Βόλου (6-0) αντίστοιχα.

Η Ξάνθη είχε ηττηθεί με 2-1 στον πρώτο αγώνα από τον Απόλλωνα Λάρισας και σήμερα μπήκε με αποφασιστικότητα για να κάνει την ανατροπή, καταφέρνοντας από το α’ ημίχρονο να προηγείται 2-0 με τέρματα των Μπαριέντος και Ντε Αμορίν. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Στάρτζεον στο 49ο λεπτό.

Όσον αφορά τον Πανιώνιο, το το σύνολο του Νικόδημου Παπαβασιλείου «φιλοδώρησε» με έξι τέρματα τον Ολυμπιακό Βόλου στην Νέα Σμύρνη και μαζί με το 0-3 του α’ αγώνα, πέρασε με συνολικό σκορ 9-0! Σπουδαία εμφάνιση για τους γηπεδούχους πραγματοποίησε ο Σωτήρης Τσιλούλης με τρία τέρματα (21’, 24’, 53’), ενώ από ένα γκολ σκόραραν οι Κώστας Δούμτσιος (2’), Ουμάρ Καμαρά (73’) και Γιάννης Παπανικολάου (89’).