Ελληνικό Ποδόσφαιρο

Μπίσεσβαρ και Κουλούρης έδωσαν τη νίκη στον ΠΑΟΚ

Τη νίκη με 2-1 πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη έφερε "τούμπα" το παιχνίδι καθώς Μπίσεσβαρ και Κουλούρης έδωσαν τη νίκη στους "ασπρόμαυρους".

Με το… αριστερό ξεκίνησε το παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ αφού η Ξάνθη είχε ένα πολύ καλό ξεκίνημα και γρήγορα οι «Ακρίτες» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Η προειδοποιητική βολή από τους γηπεδούχους ήρθε μόλις στο 3’ όταν ο Πασχαλάκης απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του Κάστρο έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 16’ η Ξάνθη κατάφερε να αιφνιδιάσει παντελώς τον μουδιασμένο στο ξεκίνημα ΠΑΟΚ,  με τον Γέντριτσεκ να εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην άμυνα και με πλασέ μέσα από τη περιοχή να διαμορφώνει το 0-1.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους παίκτες του ΠΑΟΚ οι οποίοι στη συνέχεια έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 29’ ο Ζίβκοβιτς πραγματοποίησε θεαματική επέμβαση στη κεφαλιά του Έλ Καντούρι ενώ στο 36’ το δοκάρι γλίτωσε την Ξάνθη, αφού ο Μαουρίτσιο από πολύ κοντά στάθηκε άτυχος.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ ανέβασε αισθητά την απόδοση του και στο 68’ οι παίκτες του Λουτσέσκου έφεραν το παιχνίδι στα ίσα.  Ο Μπίσεσβαρ στη πρώτη του επαφή με τη μπάλα, έχοντας μπει νωρίτερα ως αλλαγή, ξεγέλασε τον Ζίβκοβιτς και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Μετά την ισοφάριση ο ΠΑΟΚ, έψαχνε το γκολ που θα έφερνε τα πάνω κάτω το παιχνίδι και τα κατάφερε στο 85’ με τον Κουλούρη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από ωραία μπαλιά του κορυφαίου στο παιχνίδι Μπίσεσβαρ, κάνοντας την ολική ανατροπή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Αζεβέδο, Κάνιας (67’ Σάχοφ), Μαουρίσιο, Κάμπος, Λημνιός (67’ Μπίσεσβαρ), Ελ Καντούρι, Πρίγιοβιτς

Ξάνθη (Μ. Ράσταβατς):  Ζίφσκοβιτς, Σιλά, Σβάρνας, Φλίσκας, Μπαξεβανίδης, Καμαρά Λουσέρο, Τζουρίσκοβιτς (62’ Τριάδης), Φάσιδης (70’ Μελιόπουλος), Κάστρο, Γιέντρισεκ (78’ Μπρίτο).