Ήττα από τον Άρη για τον μαχητικό Εργοτέλη

Ο Εργοτέλης προσπάθησε αρκετά ωστόσο γνώρισε την ήττα από τον Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης με 3-0 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Football League.

Η ομάδα του Ηρακλείου είχε ένα πολύ καλό πρώτο μέρος, ωστόσο στο δεύτερο οι ισορροπίες άλλαξαν και ο Άρης έπειτα από το πρώτο τέρμα που πέτυχε κυριάρχησε και κατάφερε να πάρει τη νίκη, επιστρέφοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από την άλλη πλευρά το συγκρότημα του Τάκη Γκώνια δε μπόρεσε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί που έτρεχε και πλέον κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι απέναντι στη Δόξα Δράμας στο Παγκρήτιο.

Παρακάτω η εξέλιξη της αναμέτρησης:

93' Γκολ για τον Άρη! Ο Χαντί με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-0

90' Κίτρινη κάρτα στον Μπάτζιο για μαρκάρισμα στον Μιλούνοβιτς.

88' Κλείνει με τις αλλαγές του ο Άρης. Στη θέση του Πλατέλλα πέρασε ο Χαντί.

81' Μανουσάκης στη θέση του Σταματάκου.

78’ Γκολ για τον Άρη! Ο Νίκιτς έβγαλε στον Κάσσο, ο οποίος από κανονική θέση έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε τον Κατσιμήτρο για το 2-0.

74' Στη θέση του Μπουτσάκη πέρασε ο Βογιατζής.

74' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μιλούνοβιτς στη θέση του Διαμαντόπουλου.

73’ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Σόουζα πήρε την κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κατσιμήτρου και στην επαναφορά το σουτ του Κάσσου πέρασε άουτ.

68’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Πλατέλλας με όμορφη προσπάθεια, σούταρε και ο Κατσιμήτρος απέκρουσε σε κόρνερ.

63’ Σουτ του Πλατέλλα μπλοκάρει ο Κατσιμήτρος.

54’ Ο Πλατέλλας εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 1-0 για τον Άρη!

53’ Πέναλτι για τον Άρη. Ο Κάσσος πέφτει μέσα στην περιοχή, έπειτα από μαρκάρισμα του Μπουτσάκη, με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Ρούση, να δείχνει την «άσπρη βούλα».

52' Πρώτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Ντούνης πέρασε στη θέση του Παυλίδη.

52' Σέντρα από τον Τζανακάκης, ο Κάσσος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πάνω από την εστία του Εργοτέλη.

50' Εκτέλεση φάουλ του Πλατέλλα, ο Δεληζήσης έπιασε την κεφαλιά με τον Κατσιμήτρο να μπλοκάρει εύκολα.

48' Ο Πλατέλλας θα σκοράρει αλλά σωστά ακυρώθηκε το γκολ καθώς ήταν σε θέση οφ σάιντ.

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος

Ο Εργοτέλης με εξαιρετική αμυντική λειτουργία, κρατάει εύκολα το μηδέν στην εστία του, ενώ είχε μια πολύ καλή στιγμή με το σουτ του Μπουτσάκη στο 31’ το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Αναγνωστόπουλος. Οι ποδοσφαιριστές των «κιτρινόμαυρων» έχουν κλείσει όλους τους διαδρόμους προς τα καρέ του Κατσιμήτρου, μην έχοντας αφήσει τον Άρη να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνά τους.

Τέλος ημιχρόνου!

45' Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

43' Σουτ του Μπουτσάκη, μπλοκάρει εύκολα ο Αναγνωστόπουλος.

42' Ο Ροβίθης δε μπορεί να συνεχίσει στο παιχνίδι. Τη θέση του παίρνει ο Μπουρσέλης στην πρώτη αλλαγή στην αναμέτρηση.

40' Μικρή διακοπή στο παιχνίδι λόγω του τραυματισμού του Ροβίθη στο κέντρο του γηπέδου.

31' Σημαντική ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Κάιπερς έδωσε στον Μπουτσάκη, εκείνος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

24' Προσπάθεια από τον Πλατέλλα η μπάλα πέρασε άουτ.

20' Σουτ του Παυλίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα φεύγει αρκετά μέτρα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Κατσιμήτρου.

15' Ο Άρης έχει την κατοχή, ο Εργοτέλης κρατάει τους γηπεδούχους έξω από την περιοχή του και τα δυνατά μαρκαρίσματα κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο.

4' Σουτ του Διαμαντόπουλου μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Να σημειωθεί πως η απόφαση του υφυπουργού Αθλητισμού Γιώργου Βασιλειάδη, για διακοπή του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ, δεν επηρεάζει το πρωτάθλημα της Football League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Κανακούδης, Μουμίν, Νίκιτς, Πλατέλλας, Κάσσος, Παυλίδης (52' Ντούνης), Διαμαντόπουλος (74' Μιλούνοβιτς).

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Πάτας, Σταμόπουλος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (74' Βογιατζής), Σταματάκος (81' Μανουσάκης), Έφορντ, Ροβίθης (42' λ.τρ. Μπουρσέλης), Κάιπερς.