Μουντιάλ 2022: Η Ελβετία το τελευταίο εισιτήριο για τους "16" - Όλα τα ζευγάρια

Οι Ελβετοί επικράτησαν στον τελικό πρόκρισης του 7ου Ομίλου με 3-2 των Σέρβων

Σε ελβετικά χέρια πήγε το 16ο και τελευταίο εισιτήριο για την επόμενη φάση του Μουντιάλ. Σε ένα ματς με μεγάλη ένταση, η Ελβετία επικράτησε με 3-2 της Σερβίας, παίρνοντας την 2η θέση του 7ου Ομίλου πίσω από την πρώτη Βραζιλία, ενώ η Σερβία έμεινε στην τελευταία θέση.

Τα γκολ έπεσαν βροχή στο α’ ημίχρονο. Στο 20ό λεπτό ο Τζερντάν Σακίρι έγραψε το 1-0 για την Ελβετία, με την Σερβία να απαντά με δύο γκολ για το 1-2, με τους Μίτροβιτς και Βλάχοβιτς που ήταν το επιθετικό δίδυμο να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Όμως ο Εμπολό στο 44’ ισοφάρισε για το 2-2 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Με την έναρξη της επανάληψης η Ελβετία έκανε και το 3-2 με τον Φρόιλερ. Η πρόκριση ήταν στα χέρια της Ελβετίας και δεν την έχασε παρότι η Σερβία πίεσε και υπήρχε μεγάλη ένταση στο ματς ως το φινάλε ενώ έγινε και σύρραξη στις καθυστερήσεις. Στους «16» οι Ελβετοί θα παίξουν με την Πορτογαλία σε ένα από τα πιο δυνατά ζευγάρια…

ΣΕΡΒΙΑ: Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς, Βέλκοβιτς (55' Γκούντελ), Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς (78' Ράντονιτς), Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (68' Μακσίμοβιτς), Λούκιτς, Κόστιτς, Τάντιτς (78' Τζούριτσιτς), Μίτροβιτς, Βλάχοβιτς (55' Γιόβιτς)

ΕΛΒΕΤΙΑ: Κόμπελ, Βιντμέρ, Ακάντζι, Σαρ, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ, Τζάκα, Σακίρι (69' Ζακάρια), Σο (69' Φερνάντες), Βάργκας (83' Φάσναχτ), Εμπολό (90+6' Οκαφόρ