Μουντιάλ

Μουντιάλ 2022: Ο Κασεμίρο έστειλε την Βραζιλία στους "16"

Η "σελεσάο" 1-0 την Ελβετία με γκολ... λύτρωσης στο 83ο λεπτό

Μέχρι το 83ο λεπτό η Βραζιλία έδειχνε εγκλωβισμένη απέναντι στην καλοστημένη στον αγωνιστικό χώρο Ελβετία, που ακολουθούσε πιστά το αμυντικό της πλάνο. Σε εκείνο το σημείο ήρθε ο Κασεμίρο, που με ένα εντυπωσιακό γκολ ουσιαστικά "λύτρωσε" τη "σελεσάο" και το τελικό 1-0 την έστειλε στους "16" του Μουντιάλ...

η ομάδα του Τίτε έκανε και ρεκόρ καθώς έφτασε τα 17 ματς αήττητη σε παιχνίδια στον όμιλο, κάτι που δεν είχε καταφέρει καμία άλλη ομάδα έως τώρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Καζεμίρο στο 83' με ένα τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή το οποίο ολοκλήρωσε μια υπέροχη επίθεση της "σελεσάο" με τρεις πάσες με τη μία.

Ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η «σελεσάο» αλλά και φλύαρη στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, βρήκε δίχτυα και στο 64ο λεπτό, με τον Βινίσιους, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Ρισάρλισον στο ξεκίνημα της φάσης, ενώ στα αξιοσημείωτα ήταν κι η πτώση των φώτων στο πρώτο μέρος.

Με το 1-0 επί της Ελβετίας ανέβηκε στους 6 βαθμούς και προκρίθηκε ήδη στους "16". Έμεινε στους 3 η Ελβετία και θέλει την τελευταία αγωνιστική να μη χάσει από τη Σερβία και να μην νικήσει το Καμερούν τη Βραζιλία για να προκριθεί, επίσης.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Μιλιτάο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ Σάντρο, Πακετά (46' Ροντρίγκο), Κασεμίρο, Φρεντ (58' Μπρούνο Γκιμαράες), Ραφίνια (72' Άντονι), Βινίσιους, Ρισάρλισον (72' Ζεζούς).

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Βίντμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ, Τζάκα, Σόου (76' Εμπισέρ), Βάργκας, Ρίντερ, Εμπολό (76' Σεφέροβιτς).