Μουντιάλ

Βόμβα Κροατίας και πρόκριση στον τελικό!

Η βόμβα στο Μουντιάλ 2018 έχει το όνομα... Κροατία! Αυτή είναι η ομάδα που με ανατροπή επί της Αγγλίας νίκησε 2-1 στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό του Μουντιάλ, εκεί όπου την Κυριακή στις 18:00 θα αντιμετωπίσει την Γαλλία διεκδικώντας την παγκόσμια κούπα!

Οι Άγγλοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με αριστοτεχνικό φάουλ του Τρίπιερ αλλά το γρήγορο γκολ δεν έφτασε στα "τρία λιοντάρια". Οι πολύ ανεβασμένοι στην επανάληψη Κροάτες ισοφάρισαν με τον Πέρισιτς στο 68' και μάλιστα θα μπορούσαν να βάλουν και δεύτερο γκολ.

Με το ισόπαλο 1-1 το παιχνίδι οδήγηθηκε στην παράταση με τον Μάντζουκιτς να σκοράρει στο 109' και να χαρίζει στην Κροατία την πρόκριση στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της χώρας!

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς (95' λ.τ. Πίβαριτς), Ράκιτιτς, Μόντριτς (119' Μπάντελ), Μπρόζοβιτς, Ρέμπιτς (101' Κράμαριτς), Μάντζουκιτς, Πέρισιτς.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (112' Βάρντι), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Χέντερσον (97' Ντάιερ), Τρίπιερ, Λίνγκαρντ, Άλι, Γιανγκ (91' Ρόουζ), Στέρλινγκ (74' Ράσφορντ), Κέιν.

Ενημερωθείτε μέσω του infographic από το neakriti.gr για την εξέλιξη της διοργάνωσης (πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες).