Φαβορί για πρόκριση η Ελβετία, 2-1 τη Σερβία!

Μεγάλη νίκη με ανατροπή με 2-1 απέναντι στην Σερβία πανηγύρισε απόψε η Ελβετία στο Καλίνινγκραντ και έγινε φαβορί για την πρόκριση στους "16" του Μουντιάλ, με δεδομένο ότι στο φινάλε του 5ου Ομίλου αντιμετωπίζει την αποκλεισμένη Κόστα Ρίκα

"Φωτιά" θα είναι το άλλο ματς της 3ης αγωνιστικής μεταξύ Βραζιλίας-Σερβίας. Η "σελεσάο" θα περάσει με νίκη ή ισοπαλία ενώ οι Σέρβοι θέλουν μόνο νίκη!

Στο σημερινό παιχνίδι η Σερβία προηγήθηκε πολύ νωρίς στο σκορ, μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μίτροβιτς αλλά το δεύτερο ημίχρονο ήταν υπόθεση της Ελβετίας. Στο 52' ο Τζάκα ισοφάρισε και στο 90' ο Σακίρι ολοκλήρωσε την ανατροπή κάνοντας το 2-1.

Ωστόσο χαρακτηριστικό είναι ότι οι δύο σκόρερ που είναι αλβανικής καταγωγής πανηγύρισαν τα γκολ τους με τον... αετό της Αλβανίας (!) μαζί και με άλλους συμπαίκτες τους στην Ελβετία που έχουν αλβανικές ρίζες!

Σερβία: Στοΐκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Μιλένκοβιτς, Τόσιτς, Κολάροφ, Μιλιβόγεβιτς (81’ Ράντονιτς), Μάτιτς, Τάντιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κόστιτς (64’ Λιάγιτς), Μίτροβιτς

Ελβετία: Σόμερ, Λίχτσταϊνερ, Σαρ, Ακαντζί, Ροντρίγκες,  Μπεχράμι, Τσάκα, Σακίρι, Τζεμαΐλι (73’ Εμπολό), Ζούμπερ (90’+ Ντρμιτς), Σεφέροβιτς (46’ Γκαβράνοβιτς)

Ενημερωθείτε μέσω του infographic από το neakriti.gr για την εξέλιξη της διοργάνωσης (πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες). https://srv.neakriti.gr/mundial//GN36776W_interactive_EN/GN36776W_min_EN/GN36776.html