Μουντιάλ

Δανία-Αυστραλία 1-1… και όλα παίζονται για την πρόκριση

Ανοιχτή έμεινε η πόρτα της πρόκρισης μετά το ισόπαλο 1-1 μεταξύ Δανίας και Αυστραλίας στο ματς που ολοκληρώθηκε για τον 3ο Όμιλο στη Σαμάρα.  Η Δανία έφτασε στους 4 βαθμούς ενώ η Αυστραλία πήρε τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση, ενώ η τελευταία αγωνιστική θα είναι... φωτιά με τα ματς Δανία-Γαλλία και Αυστραλία-Περού.

Πολύ καλύτεροι ήταν οι Σκανδιναβοί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έβαλαν ένα εκπληκτικό γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση από τον Έρικσεν στο 7ο λεπτό ενώ θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με ευκαιρίες των Σίστο και Γιόργκενσεν.

Μετά το 30’ οι Αυστραλοί βελτιώθηκαν και είχαν, όπως και στο ματς με τη Γαλλία, έτσι και σήμερα το… VAR με το μέρος τους! Ο διαιτητής Ματέου υπέδειξε πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον Πούλσεν για χέρι με τον Γέντινακ να είναι εύστοχος από τα 11 βήματα , ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στην επανάληψη η ομάδα που είχε τις σημαντικότερες ευκαιρίες για να βάλει δεύτερο γκολ ήταν η Αυστραλία και ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά όταν ο Δανός τερματοφύλακας Σμάιχελ έσωσε την εστία του σε προσπάθειες των Αρζάνι και Λέκι, ενώ νωρίτερα ένα σουτ-κεραυνός του Μόουϊ δεν είχε βρει στόχο…

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Κιάερ, Κρίστενσεν, Ντιλέινι, N. Γιόργκενσεν (68’ Κορνίλιους), Έρικσεν, Ντάλσγκααρντ, Λάρσεν, Σένε, Πούλσεν (59’ Μπρεϊθγουέιτ), Σίστο.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν, Μίλιγκαν, Λέκι, Κρούζε (68’ Αρζάνι), Νάμπουτ (75’ Γιούριτς), Μόουϊ, Γέντινακ, Μπεχιτς, Ρίσντον, Σένσμπουρι, Ρόγκιτς (81’ Ίρβιν).

Παρακολουθείστε μέσω του infographic από το neakriti.gr την εξέλιξη του αγώνα live (σκορ, συνθέσεις, αλλαγές, στατιστικά, κίτρινες-κόκκινες κάρτες, προϊστορία), ενώ παράλληλα παρέχονται πληροφορίες για την εξέλιξη της διοργάνωσης (πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες).